3p
Ezer sebből vérzik a magyar építőipar; most még egy uniós javaslat miatt is aggódnak a szektor szereplői. A külföldre küldött munkavállalóknak ágazati átlagbért kellene fizetni, így viszont csökkenne a magyar szereplők versenyelőnye, ami épp az alacsonyabb munkabérekben mutatkozik meg. Persze a munkaerő elvándorlása miatt egyébként is emelni kell a magyar fizetéseket, de nem mindegy, mennyivel.

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége szerint versenyhátrányt okozna, ha az unió elfogadná azt a tervezetet, amely szerint átlagbért kell fizetni az építőiparban.

Koji László elnök az M1 reggeli műsorában azt mondta, több uniós országban is ágazati bértarifák vannak, e szerint egy német építőipari munkás két és félszer többet kap, mint egy magyar szakmunkás óránként. Ha ágazati átlagot kellene fizetni, akkor a magyarok versenyhátrányba kerülnének, mert a nyugati-európai vállalkozók felénél drágábban kellene vállalkozniuk.

Hozzátette, nem érti, hogy Brüsszel miért akar beavatkozni, hiszen a lépés sérti a szabad verseny elvét.

A magyar bérelőny - erről szól a vita

Az Európai Bizottság módosító szabályokat fogalmazott meg a külföldre kiküldött munkavállalók bérezésére vonatkozóan. A régi tagállamok egy része azt a javaslatot támogatja, hogy azonos munkáért, azonos helyen, azonos bér alkalmazásával az adott szektorra jellemző átlagbért kapjanak a munkavállalók a kiküldetés ideje alatt, míg másik része a szolgáltatásnyújtás szabadságát preferálná.

Jelenleg a kiküldött munkavállalóknak a fogadó országban minimum az érvényes ágazati minimálbért kell fizetni. A gazdaság szereplőinek a verseny az érdeke, ahol a magyar vállalkozásoknak bérelőnye van, még, ha csökkenő mértékben is, aminek megtartása szükséges.

Az ÉVOSZ nem támogatja az Európai Bizottság javaslatát, mert elfogadásuk esetén a magyar vállalkozások versenyelőnye csökkenne az Európai Unió országaiban, hatósági eszközökkel akadályozná a versenyt, a szolgáltatások áramlását.

A magyar építőipar egyébként alapvetően nem exportorientált. Az éves tevékenység 6-7%-a között mozog az építési export aránya, ami meghatározóan az Európai Unió országaiba irányul.

Az otthonteremtési adókedvezménnyel kapcsolatban Koji László azt mondta, arra számítanak, hogy 3500-4000-rel több ingatlanra kapnak megrendelést, így még ebben a kormányzati ciklusban 40 ezer új ingatlanon kezdhetnek el dolgozni.

Bajban a magyar építőipar - ukránok építik majd a csokos házainkat?

Rengeteg dologra van szükség ahhoz, hogy ne alakuljanak ki még nagyobb gondok a hazai építőiparban - erről Koji László mesélt a Privátbankár.hu Napi Kommentár című műsorában a lesújtó januári adatok után. Az ÉVOSZ-nak van ötlete a megoldásra, de az biztos, hogy nem a csok és a niok fogja helyrepofozni a lakásépítések számát. Első rész >>

Piacuk 80 százalékát elvesztették a lakásépítő cégek a válság után, mindössze a legnagyobbak maradtak életben. Nagy átalakulásra lesz szükség, ha csok miatt beinduló lakásépítéseket a hazai vállalkozások akarják elvinni - a munkaerőhiány a legnagyobb probléma. Ukrán melósok építik majd a csokos házakat? Második rész >>

Szinte lehetetlen hazacsábítani a nyugaton szerencsét próbáló mestereket és szakembereket - erről is beszélt nekünk Koji László. Az elnök az oktatásban, a duális képzésben látja a megoldást hosszútávon, most viszont a bérek emelkedése tudna igazán segíteni. A szakik biztos nem jönnek vissza ezért a pénzért - hogy épülnek akkor majd a házaink? Harmadik rész >>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
Makro / Külgazdaság Eddig jó, mondják a britek, de mi lesz azután?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:08
Gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az első negyedévben, a kilátások azonban nem biztatóak.
Makro / Külgazdaság Ön TikTokozik? Akkor most reménykedhet
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 10:17
Donald Trump amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban közölte, hogy egy „nagyon gazdag emberekből” álló csoport készen áll megvásárolni a TikTokot.
Makro / Külgazdaság Fontos gesztust tett Kína Japánnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:50
Hszi Csin-pingék újra megnyitja a piacaikat a japán tengeri termékek előtt.
Makro / Külgazdaság Ettől még jobban kiverhet minket a víz
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:30
Áprilishoz képest ugyan májusban az ipari termelői árak csökkentek, ám az előző év azonos időszakához képest közel 7 százalékkal nőttek, alapvetően az élelmiszeripar átlagnál nagyobb drágulása miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG