A novemberben hivatalba lépett bizottsági elnök, Jean-Claude Juncker a testület kiemelt céljaként határozta meg az adócsalás és adóelkerülés elleni küzdelmet. Nem sokkal később védekezésre kényszerült, miután kiderült, hogy az általa csaknem 20 éven át vezetett Luxemburg adóhatósága nemzetközi nagyvállalatok százainak tette lehetővé, hogy a nagyhercegségben a töredékét róják csak le annak az adónak, amelyet abban az államban kellett volna megfizetni, ahol a bevétel, profit keletkezett.
Az EU nem hátrál meg
Az orientációs vitát követően a biztosi testület közleményben tudatta: új megközelítésre van szükség a társasági adóztatásban a visszaélések visszaszorítása, az üzleti légkör javítása és az állami bevételek fenntarthatósága érdekében.
Leszámolnak az adóparadicsomokkal
Valdis Dombrovskis, a brüsszeli testület alelnöke világossá tette, hogy a társasági adóztatás tagállami hatáskör, ám az uniónak világos kereteket kell teremtenie a versenyképes és méltányos adópolitika számára.
"Minden vállalatnak, legyen kicsi vagy nagy, eleget kell tennie a rá eső adókötelezettségnek, abban az országban, ahol a profitot megtermeli" - húzta alá a lett politikus. Pierre Moscovici adópolitikai biztos szerint a ma alkalmazott megközelítés fölött eljárt az idő.
Mindeközben az Európai Unió és Svájc ma megegyezést írt alá, amely alapján automatikusan, oda-vissza folyik majd a pénzügyi adatszolgáltatás.