Több mint 300 multi érintett az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciuma által felgöngyölített adóelkerülési bizniszben, ahol Luxemburg egyezett meg különféle vállalatokkal arról, hogy a befektetésekért cserébe milyen módon hagyhatnak fel az adófizetési szokásokkal.
Tények
- A listán olyan nevek szerepelnek, mint a Pepsi, Ikea, AIG, Deutsche Bank és még 340 cég, akik megkötötték a titkos megállapodásokat.
- A szálakat szinte lehetetlen volt lenyomozni, annyira összekuszálták őket. A 2002 és 2010 közötti cégstruktúrákban így drasztikusan lecsökkenthetővé vált az adó mértéke.
- Annyira, hogy a cégek így több milliárd dollárt tehettek zsebre, és százmilliárdokat lapátolhattak ki Luxemburgból úgy, hogy volt, amelyik kevesebb mint 1 százalékot adózott le a nyereségéből.
- Az ügyben már az Európai Bizottság (EB), az unió legerősebb végrehajtó szerve is intézkedik.
Félbevágott Amazon
Az EB most azzal vádolja Luxemburgot, hogy adóelkerülés miatt engedélyezte a techóriás Amazonnak, hogy kettévágja a cég európai központját. Az egyik fele online ad el termékeket, a másik beszedi a brand utáni jogdíjakat. Hogy mi a gond? Csak az első fizetett adót. Emiatt az Amazon bevétele illegális lehet, így az EB az európai piac szándékos manipulálásával vádolja a seftelő államot.
Az Amazon tagad: szerinte nem kapott különleges elbánást és ugyanaz az adózási törvény vonatkozott rá, mint a többi vállalatra is. A Luxemburgi Pénzügyminisztérium együttműködik a hatóságokkal, de szintén cáfolnak minden illegális eljárást.