A 227 ezer fős Fülöp-szigeteki rendőri állományból mintegy háromszáz tábornokot, illetve főtisztet érint a belügyi rendelet, amelyet az országos rendőrfőkapitány javasolt. Utóbbi szintén önként lemond a posztjáról - jelentette be Benjamin Abalos belügyminiszter szerdai sajtótájékoztatóján.
"Úgy tűnik, nagy a baj a rendőri erők körében. Úgy tűnik, hogy a tábornokok és az ezredesek szerepet játszanak a kábítószerkereskedelemben. Meg kell tisztítanunk a rendőrség vezetését. Vissza kell szereznünk az emberek bizalmát" - hangsúlyozta Abalos.
Tavaly több mint egytucatnyi rendőrtisztet tartóztattak le vagy menesztettek a posztjáról, és folytattak nyomozást ellenük a kábítószerkereskedelemben való részvételük vagy annak gyanúja miatt.
Abalos felidézett egy frissebb esetet, amikor a rendőrök saját irodájukban árulták a kábítószert.
A Fülöp-szigeteki kábítószerellenes ügynökségben (PDEA) szintén voltak rajtaütésszerű ellenőrzések, letartóztatások és menesztések az elmúlt hónapokban.
Rodrigo Duterte korábbi Fülöp-szigeteki elnök, aki 2016-2022 között volt hivatalban, keményhangú nemzetközi bírálatokat kapott, amikor hivatali ideje alatt gyilkos hadjáratot hirdetett a kábítószerkereskedelem ellen, és az a hivatalos rendőrségi adatok szerint több mint 6200 gyanúsított halálával járt.
Egyes emberi jogi csoportok még magasabb halálozási arányról számoltak be, és azzal vádoltak meg egyes rendőrtiszteket, hogy meghamisították a bizonyítékokat, azt a látszatot keltve: letartóztatásakor az áldozat erőszakos módon próbált ellenállni a rendőröknek.
Novemberben Rodolfo Azurin országos rendőrfőkapitány bejelentette: arra utasította a rendőrség állományát, hogy minimalizálja a kábítószerkereskedelemben részt vevők megölését.
A belügyminiszter hangsúlyozta: nagyon nehéz harcot vívni a kábítószerkereskedelem ellen, ha a feltételezett szövetségesek, vagyis maguk a rendőrök is hátba lőhetik társaikat, és a lemondásra felszólító belügyi rendelet azt igyekszik megakadályozni, hogy a korábban hibázó rendőrtisztek ne tudják elrejteni vagy megsemmisíteni az ellenük szóló bizonyítékokat, illetve ne tudjanak hamis gyanút felhozni másokkal szemben.
Benjamin Abalos kifejtette: egy újonnan létrehozandó bizottság fogja kivizsgálni a rendőrtisztek múltbeli cselekedeteit, hogy megállapítsák: részt vettek-e a drogkereskedelemben, hozzátéve, hogy akik nem játszottak ilyen szerepet, azoknak nincs mitől tartaniuk.
Az elmúlt félévben a Fülöp-szigeteki hatóságok 10 milliárd pezó (67 milliárd forint) értékben koboztak el illegális metamfetamint, beleértve egy rekordnagyságú - 990 kilogrammos - októberi fogást is, amelynek becsült feketepiaci értéke 6,7 milliárd pezó (45 milliárd forint) volt.
(MTI)