A Német Gazdaságkutató Intézet érdekes témát vizsgált meg: arra voltak kíváncsiak, hogy a fővárosuk nélkül mennyire esne vissza az országok gazdasági teljesítménye. A kérdés annyiban lehetne valószerű, hogy a Brexit után sok bennmaradás párti kezdte el latolgatni, mekkora eséllyel lehetne önálló állam London, amely így EU-s tag maradna. De mi lenne ekkor az Egyesült Királyság teljesítményével?
A 2014-es GDP adatok alapján könnyedén megállapítható, hogy mennyivel vetné vissza a fővárosok hiánya a gazdasági teljesítményt:
Igazán nagy probléma láthatóan Görögországban lenne, ahol majdnem 20 százalékkal vetné vissza a termelést Athén eltűnése, de igen kényelmetlenül érintené például Franciaországot is Párizs hiánya.
De ami igazán érdekes, az Berlin helyzete: a kutatók meg is jegyzik a szövetségi rendszer egyedisége miatt csak Németországban történne az, hogy Berlin hiánya igazából egy enyhe gazdasági növekedést okozna, mivel az ágrólszakadt főváros 4 százalékkal járult hozzá a GDP-hez, de sokkal többet vett ki a rendszerből, az ország több nagy iparvárosa és szolgáltatóközpontja is szépen elvinné a gazdaságot a hátán.
És Magyarország?
Magyarország vízfejű ország, ezt sokszor halljuk, de talán számszerűsítve még jobban látszik a szomorú helyzet: 2014-ben Budapest az ország GDP-jének 37,2 százalékát adta, tehát nagyon rosszul járnánk, ha a főváros kikiáltaná a függetlenségét. Az ábrára csak azért nem tettük fel Magyarországot, mert a gazdaságkutató módszertanában biztos, hogy figyelembe vették a fővárosok forráshasználatát, de emellett még más komponensek is akadhattak a vizsgálatban.