Trump ostorozta a globalizációt - ezzel nyert?
Az Európai Központi Bank kormányzótanácsának tagja, Klaas Knot szerint Trump győzelme a globalizációt övező szkepticizmust tükrözi. Vannak kétségek arról, hogy milyen előnyöket hozott számunkra a szabadkereskedelem, és ez nem helyénvaló - mondta Knot, a holland jegybank elnöke a Bloomberg tudósítása szerint.
Trump kampánya során többször ostorozta a globalizációt és a szabadkereskedelmet. Júniusban arról beszélt: a globalizáció tette nagyon-nagyon gazdaggá a politikusokat finanszírozó pénzügyi elitet, de a munkások millióinak csak a szegénységet hozta el. Nem véletlen, hogy megígérte: újratárgyalja a Kanadával és Mexikóval kötött Észak-Amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményt és megakadályozza a csendes-óceáni országokkal megkötni tervezett megállapodást is.
Sokkal inkább a kétoldalú megállapodásokban hisz, mint a számos ország között megkötött egyezményekben - ez pedig nem sok jót ígér az évek óta tárgyalás alatt álló TTIP-vel, azaz az EU-val megkötendő transzatlanti szabadkereskedelmi egyezménnyel kapcsolatban sem.
A folyamat nem újkeletű, elég csak a Brexitre gondolni, ami nem volt kisebb meglepetés - úgy tűnik, a világpolitika legmagasabb szintjére is elért
Az eurózónának nagyon nem jött jól Trump győzelme
Miután gyakorlatilag biztossá vált, hogy Trump lesz az Egyesült Államok következő elnöke, a dollár meredek esésbe kezdett gyakorlatilag az összes devizával, így az euróval szemben is. Márpedig az euró erősödése a dollárral szamben vagy a kötvényhozamok emelkedése aláássa az EKB próbálkozásait az eurózóna növekedésének megtámasztására.
A december 8-i ülésen dönthetnek arról, hogy kiterjesztik-e az 1700 milliárd eurós eszközvásárlási programot. Knot arról is beszélt: Hollandiának sem jó az erős euró, valamint felhívta a figyelmet a számos bizonytalanságra Trump gazdaságpolitikájával kapcsolatban.