A Bundesbank szakértői a német gazdasági teljesítmény jelentős, széles körű és tartós csökkenését jelzik hétfőn megjelent havi rendszeres gazdasági jelentésük szeptemberi számában. A reál bruttó hazai termék (GDP) a Bundesbank szerint a folyó negyedévben várhatóan némileg csökken, a téli fél évben pedig jelentősen zsugorodik. A közgazdászok az idei negyedik negyedévre és a jövő év első negyedévére is a gazdasági teljesítmény érezhető csökkenését várják. A kilátások azonban rendkívül bizonytalanok.
A bank szakértői ennek fő okaként az orosz-ukrán háború miatt rendkívül feszültté vált energiaellátási helyzetet említik. "A magas infláció és az energiaellátással és annak költségeivel kapcsolatos bizonytalanság nemcsak a gáz- és villamosenergia-igényes iparra, annak exporttevékenységére és beruházásaira van hatással, hanem a magánfogyasztásra és az ettől függő szolgáltatókra is" - írja a jelentés.
A gázellátási helyzet a következő hónapokban is rendkívül szűkös marad a Bundesbank szerint. A gáz adagolására azonban a jelenlegi feltételek mellett a más beszállítóktól érkező tételeknek, valamint a megtakarítás és a gáztárolás terén elért eredményeknek köszönhetően nem lesz szükség a Bundesbank megítélése szerint. "Ehhez azonban a gázfogyasztás további, jelentős csökkentésére van szükség, különösen a magánháztartások körében" - jegyzi meg a dokumentum.
A magas energiaköltségek hátrányosan befolyásolják az energiaigényes ágazatok teljesítményét - írja a dokumentum. A vegyipar termelése jelentősen visszaesett. A fogyasztási cikkek gyártása is jelentősen visszaesett, különösen a bútorgyártók és a gyógyszeripar szenvedte meg a beszerzési költségek emelkedését. Az ipari új megrendelések júliusban tovább csökkentek a belföldi kereslet visszaesése miatt.
A kereslet erőteljes visszaesése ellenére az építőipari termelés még mindig erőteljes volt, és júliusban 1,5 százalékkal volt magasabb, mint az előző hónapban. A Bundesbank ugyanakkor az építőiparban a helyzet romlására utaló jeleket vél felismerni. A fő építőipari ágazatban a termelés érezhetően lelassult, és az építési költségek és árak erőteljes növekedése, valamint a magasabb finanszírozási költségek jelentősen gyengítették a keresletet.
A romló gazdasági kilátások ellenére a Bundesbank szerint a munkaerőpiaci helyzet továbbra is megfelelő, a foglalkoztatás júliusban mérsékelten nőtt. Ugyanakkor a munkanélküliség augusztusban enyhén, 0,1 százalékponttal 5,5 százalékra emelkedett.
A német inflációs ráta augusztusban 7,9 százalékra emelkedett az egy évvel korábbihoz képest a júliusi 7,5 százalék után. Az euróövezeti infláció augusztusban 9,1 százalékos rekordra emelkedett. A 9 eurós tömegközlekedési bérlet szeptemberi kivezetésével a Bundesbank szakértők a német infláció tíz százalék felé tartó növekedésére számítanak az energiaárak és a szolgáltatási árak további emelkedése miatt.
(MTI)