Kikisz Kazamias elmondta, egyebek mellett két évre befagyasztják a közszférában dolgozók fizetését, sávosan különadót vetnek ki a magánszférában a 2500 eurónál magasabb fizetéssel rendelkezők számára, és 0,5 százalékkal magasabb lesz a forgalmi adó. A múlt héten a befektetésre ajánlott osztályzati sáv alsó szélére rontotta Ciprus kormánykötvény-adósságának besorolását a Moody's Investors Service, arra hivatkozva, hogy a ciprusi bankrendszer a kormány, a ciprusi kormány pedig a nemzetközi közösség pénzügyi segítségére szorulhat.
A Moody's számításai szerint a hazai össztermékhez (GDP) mért ciprusi államadósság-ráta 5-10 százalékpont közötti mértékben növekedhet a banki feltőkésítések következtében. Augusztus elején a Fitch Ratings egyszerre két fokozattal rontotta Ciprus adósságosztályzatát. Ez a hitelminősítő is megállapította, hogy a ciprusi kormány is külső pénzügyi segítségre szorulhat, például a bajba került eurótagállamok kisegítésére szolgáló Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközből (EFSF), miután gyakorlatilag elvesztette hozzáférését a nemzetközi tőkepiacokhoz.
Az országnak jövőre egymilliárd euró értékű államkötvénye jár le. Az utóbbi időben meredeken emelkedő adósságkockázati felárból piaci elemzők korábban azt a következtetést vonták le, hogy Ciprus lehet a következő ország, amely nemzetközi segítségre szorulhat, mivel a piacon csak drágán tud pénzhez jutni.
Legutóbb azonban Oroszország segítő kezet nyújtott Ciprusnak: 2,5 milliárd eurónyi hitelt ad neki jóval a piaci kamat alatt. A hitel - amelynek folyósítása 2012. januárban kezdődik - négy és fél évre szól, kamata 4,5 százalék, ami kevesebb, mint a fele a jelenlegi általános piaci kamatnak. A ciprusi parlament augusztus végén már jóváhagyott egy gazdasági megszorító csomagot, de az az IMF szerint nem elegendő, további kiadáscsökkentő, és bevételnövelő intézkedésekre van szükség.