Régen még krétát ettek a tinédzserek, hogy belázasodjanak, ha nem akartak iskolába menni, ma pedig üdítőitalt cseppentenek a koronavírus-gyorstesztbe, ami pozitív eredményt generál. Ezzel a régi módszerekhez hasonló, ám a modern világ pandémiájához passzoló új metódussal simán ki tudják cselezni a szüleiket a kamaszok, ha nincs kedvük iskolába menni.
Az úgynevezett laterális áramlás (lateral flow) elvén alapul az a kreatív ötlet, miszerint az antigén koronavírus gyorstesztekkel is lehet a bolondját járatni, ha különböző üdítőitalokat juttatunk bele (például Coca-Cola, annak diétás verziója, Fanta, Sprite, gyümölcslevek) – írja a medrxiv.org. Az eszközbe cseppentve ugyanis pozitív eredményt generálnak. Most úgy tűnik, hogy a jelenségért egyébként nem a mesterséges édesítőszerek, a cukortartalom vagy az italok savassága felelős.
A Dobson Szabolcs gyógyszerész által kiszúrt tanulmány szerint a COVID-19 járvány elég hamar kitermelte a gyorstesztek generációját a vírus minél előbbi kimutatására. Ezt az igényt elégítik ki, amikor laboratóriumi feldolgozás nélkül 30 perc alatt jelzik az orr/torok váladékból származó SARS-CoV-2 antigén jelenlétét, és még nem is kerülnek olyan sokba, mint a PCR-tesztek.
2021 márciusa óta az Egyesült Királyság iskolái a tünetek nélküli tanulókat hetente kétszer tesztelik. A találékony diákok a közösségi médiában nyilvánossá tették, hogy üdítőitalok használatával pozitív eredményeket produkálnak a gyorstesztben, így ki tudják bekkelni az iskolát.
Ezért a kutatók szisztematikusan tesztelték a különféle üdítőket, hogy megállapítsák, valóban okozhatnak-e hamis pozitív eredményeket. A tanulmányban 14 üdítőt és 4 mesterséges édesítőszert vettek górcső alá, és az „Innova” SARS-CoV-2 antigén gyorstesztet használták a visszaélések kivizsgálására. Az egyes minták pH-értékét, cukortartalmát és összetevőit is nézték. A vizsgált folyadékokból a forrásvíz negatív eredményt hozott, tíz ital pozitív vagy gyengén pozitív eredményt mutatott, míg három minta értékelhetetlen eredményt adott, ez utóbbiak főleg gyümölcstartalmú italok voltak.
A vizsgálat során nem lehetett egyértelmű összefüggést kimutatni az italok pH-értéke és cukortartalma, valamint a pozitív teszteredmény között, sőt, a négy mesterséges édesítőszeres üdítő mind negatív eredményt hozott. Mindebből a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy valóban számos üdítővel vissza lehet élni, amivel a gyorstesztek „átverhetők”, aminek eredményeképpen hamis pozitív eredményeket kapunk. Ezért azt javasolják, hogy lehetőség szerint az antigén gyorstesztet reggel lenne a legjobb elvégezni, mielőtt bármilyen ételt vagy italt fogyasztanának a diákok, és lehetőség szerint ezt is felügyelni kell.
Attól nem kell félni, hogy a magyar diákok is merítenek az ötletből, ugyanis a hazánkban a járvány egyik hullámában sem alkalmazták az iskolások rendszeres tesztelését. A pedagógusokat tavaly novemberben egyetlen alkalommal próbálták végigszűrni, aztán idén áprilisban a diákok és tanárok ingyenes gyorstesztelését a főváros, pár önkormányzat, valamint a Generali alapítványa vállalta be.