1p
Az EU-ban nem számít különlegességnek, hogy Magyarország ellen eljárás folyik az államháztartási hiány túlzott mérete miatt: velünk együtt a 27-ből összesen 23 EU-tagállammal szemben folyik ilyen procedúra. Így sincs okunk örülni: más rossz teljesítménye nem ad felmentést, ráadásul mi vagyunk a legközelebb hozzá, hogy forrásokat vonjanak meg tőlünk. Ilyen még soha nem történt.

Az eljárást a Gazdasági és Pénzügyi Unión (EMU) belüli stabilitási és növekedési paktum létrehozásával emelték az unió működéséről szóló szerződésbe, jelenleg az úgynevezett korrekciós ág részét képezi. A vonatkozó cikkely főszabálya szerint "a tagállamok kerülik a túlzott államháztartási hiányt". Az eljárással kapcsolatban a szerződés úgy fogalmaz, hogy "az Európai Bizottság figyelemmel kíséri a tagállamok költségvetési helyzetének, államadósság-állományának alakulását a jelentős mértékű eltérések feltárása érdekében. Különösen a költségvetési fegyelem betartását vizsgálja az alábbi két kritérium alapján: a tervezett vagy tényleges költségvetési hiánynak a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított aránya túllép-e egy meghatározott referenciaértéket (ez 3 százalék), kivéve ha az arány jelentős mértékben és folyamatosan csökkent, és elért egy, a referenciaértékhez közeli szintet, vagy a referenciaérték túllépése csak kivételes és átmeneti, és az arány közel marad a referenciaértékhez, illetve, hogy az államadósságnak a bruttó hazai termékhez viszonyított aránya túllép-e egy meghatározott referenciaértéket (60 százalék), kivéve ha az arány elegendő mértékben csökken, és kielégítő ütemben közelít a referenciaértékhez." Ez egyben arra is rávilágít, hogy Európában is a GDP-hez mérik az államadósság szintjét.

Mi a büntetés?

Ha egy tagállam megszegi a költségvetési fegyelmet, a pénzügyminiszteri "Tanács, a Bizottság javaslata alapján és az érintett tagállam esetleges észrevételeit figyelembe véve, általános értékelést követően határoz arról, hogy fennáll-e túlzott hiány". "Ha ennek megfelelően a Tanács túlzott hiányt állapít meg, a Bizottság ajánlása alapján késedelem nélkül ajánlásokat fogad el az érintett tagállamra vonatkozóan azzal a céllal, hogy ezt az állapotot meghatározott időn belül szüntesse meg. Ha a Tanács megállapítja, hogy ajánlásait a meghatározott időn belül nem követte eredményes intézkedés, azokat nyilvánosságra hozhatja. Ha a Tanács ajánlásainak egy tagállam továbbra sem tesz eleget, a Tanács úgy határozhat, hogy a tagállamot felszólítja arra, hogy meghatározott időn belül hozzon intézkedéseket a hiány olyan mértékű csökkentésére, amelyet a Tanács a helyzet orvoslásához szükségesnek ítél. Ilyen esetben a Tanács kérheti az érintett tagállamtól, hogy egy meghatározott ütemezés szerint jelentéseket nyújtson be annak érdekében, hogy a Tanács felülvizsgálhassa a tagállam kiigazításra irányuló erőfeszítéseit."

Vannak jó tanulók is

A szabályokat a tavaly bevezetett új pénzügyi előírások, a - magyar EU-elnökség egyik sikerének tartott - "hatos jogszabálycsomag" egyebek között azzal egészítette ki, hogy a belső államadósság nagyságát szigorúbban ítéli meg, illetve euróövezeti országok esetében bevezette a pénzügyi szankció lehetőségét. Az euróövezeten kívüli tagállamoknál anyagi természetű szankcionálásra az úgynevezett kohéziós támogatások kifizetéseinek ideiglenes felfüggesztése az elvi lehetőség, de ilyennel az unió még soha nem élt.

Jelenleg a fenti szabályok alapján 23 tagállam áll eljárás alatt, csak Finnország, Svédország, Észtország és Luxemburg tudja tartósan az előírt 3 százalékos szint alatt tartani hiányát. A 23 közül Magyarország helyzete annyiban más, hogy esetében a legrégebben, 2004-ben kezdődött a procedúra - ezzel együtt mi vagyunk a legközelebb ahhoz, hogy szankcióként a Kohéziós Alap pénzcsapjait elzárják előlünk (hogy ennek milyen időtávon lenne hatása, az lásd korábbi cikkünkben >>>). Ilyen még soha nem történt az Unióban, mi lehetünk az elsők.

Tavaly Írország és Nagy-Britannia hiánya volt a legmagasabb, a bizottság tavaly őszi előrejelzése szerint 10,3, illetve 9,4 százalékos, de nekik csak 2015-re kell korrigálniuk a deficitet. Most év végén három ország számára járt le a határidő, közülük Málta kereken 3, Bulgária 2,5 százalékos hiánnyal zárt, míg Magyarország 3,6 százalékos többletet produkált.

Az idén kell kiigazítani deficitjét Olaszországnak, Belgiumnak, Ciprusnak, Lengyelországnak, Lettországnak, Litvániának és Romániának, míg Portugália, Franciaország, Németország, Ausztria, Hollandia, Spanyolország, Dánia, Szlovákia, Szlovénia és Csehország esetében 2013, Görögország esetében pedig 2014 a határidő.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Brüsszelhez közel udvarol hitelért az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 14:05
A pénzügyminiszteri székét jövő márciusban jegybankelnökire cserélő Varga Mihály a luxembourgi székhelyű Európai Beruházási Bankkal egyeztetett.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogyan változnak csütörtöktől a benzinárak
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 10:51
A héten csütörtökön nem változnak a hazai üzemanyagárak, a nagykereskedelmi árakat tekintve.
Makro / Külgazdaság Black Friday: olcsón, de sokat vásároltak a magyarok, a Temu a kedvenc
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 09:00
 A Revolut legfrissebb belső adatai alapján az idei Black Friday ismét rekordokat döntött a magyar vásárlók körében.
Makro / Külgazdaság Szomorú hír Japánból — romlik a hangulat
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 19:15
A japán feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) az ötödik egymást követő hónapban csökkent novemberben.
Makro / Külgazdaság Kína érces hangon szólt vissza a legutóbbi amerikai szankciókra
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 16:20
Kína megtiltotta kulcsfontosságú ásványok exportját az Egyesült Államokba.
Makro / Külgazdaság Törökországban magasról törik le, és ennek meg is van az ára
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 14:44
A vártnál kevésbé lassult az infláció novemberben, és még így is rendkívül magas.
Makro / Külgazdaság Alig látszik, mégis gyorsult Svájcban
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 14:23
Még így is majdnem a legalacsonyabb 2021 júliusa óta.
Makro / Külgazdaság Putyin kénytelen lesz megfutamodni?
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 10:39
Az orosz gazdaság messze nincs olyan állapotban, hogy még évekig támogatni tudja Vlagyimir Putyin háborúját Ukrajna ellen. Legalábbis egyre több szakértő van ezen a véleményen.
Makro / Külgazdaság Újabb amerikai pofont kapott Kína
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 10:11
Behajtani tilos a chipeknek. 
Makro / Külgazdaság Kiütötték Magyarországot: megjött a „jegyzőkönyv”
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 08:30
A részletes adatok szerint is recesszióban van Magyarország. Éves és negyedéves szinten is csökkent a GDP.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG