1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az EU-ban nem számít különlegességnek, hogy Magyarország ellen eljárás folyik az államháztartási hiány túlzott mérete miatt: velünk együtt a 27-ből összesen 23 EU-tagállammal szemben folyik ilyen procedúra. Így sincs okunk örülni: más rossz teljesítménye nem ad felmentést, ráadásul mi vagyunk a legközelebb hozzá, hogy forrásokat vonjanak meg tőlünk. Ilyen még soha nem történt.

Az eljárást a Gazdasági és Pénzügyi Unión (EMU) belüli stabilitási és növekedési paktum létrehozásával emelték az unió működéséről szóló szerződésbe, jelenleg az úgynevezett korrekciós ág részét képezi. A vonatkozó cikkely főszabálya szerint "a tagállamok kerülik a túlzott államháztartási hiányt". Az eljárással kapcsolatban a szerződés úgy fogalmaz, hogy "az Európai Bizottság figyelemmel kíséri a tagállamok költségvetési helyzetének, államadósság-állományának alakulását a jelentős mértékű eltérések feltárása érdekében. Különösen a költségvetési fegyelem betartását vizsgálja az alábbi két kritérium alapján: a tervezett vagy tényleges költségvetési hiánynak a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított aránya túllép-e egy meghatározott referenciaértéket (ez 3 százalék), kivéve ha az arány jelentős mértékben és folyamatosan csökkent, és elért egy, a referenciaértékhez közeli szintet, vagy a referenciaérték túllépése csak kivételes és átmeneti, és az arány közel marad a referenciaértékhez, illetve, hogy az államadósságnak a bruttó hazai termékhez viszonyított aránya túllép-e egy meghatározott referenciaértéket (60 százalék), kivéve ha az arány elegendő mértékben csökken, és kielégítő ütemben közelít a referenciaértékhez." Ez egyben arra is rávilágít, hogy Európában is a GDP-hez mérik az államadósság szintjét.

Mi a büntetés?

Ha egy tagállam megszegi a költségvetési fegyelmet, a pénzügyminiszteri "Tanács, a Bizottság javaslata alapján és az érintett tagállam esetleges észrevételeit figyelembe véve, általános értékelést követően határoz arról, hogy fennáll-e túlzott hiány". "Ha ennek megfelelően a Tanács túlzott hiányt állapít meg, a Bizottság ajánlása alapján késedelem nélkül ajánlásokat fogad el az érintett tagállamra vonatkozóan azzal a céllal, hogy ezt az állapotot meghatározott időn belül szüntesse meg. Ha a Tanács megállapítja, hogy ajánlásait a meghatározott időn belül nem követte eredményes intézkedés, azokat nyilvánosságra hozhatja. Ha a Tanács ajánlásainak egy tagállam továbbra sem tesz eleget, a Tanács úgy határozhat, hogy a tagállamot felszólítja arra, hogy meghatározott időn belül hozzon intézkedéseket a hiány olyan mértékű csökkentésére, amelyet a Tanács a helyzet orvoslásához szükségesnek ítél. Ilyen esetben a Tanács kérheti az érintett tagállamtól, hogy egy meghatározott ütemezés szerint jelentéseket nyújtson be annak érdekében, hogy a Tanács felülvizsgálhassa a tagállam kiigazításra irányuló erőfeszítéseit."

Vannak jó tanulók is

A szabályokat a tavaly bevezetett új pénzügyi előírások, a - magyar EU-elnökség egyik sikerének tartott - "hatos jogszabálycsomag" egyebek között azzal egészítette ki, hogy a belső államadósság nagyságát szigorúbban ítéli meg, illetve euróövezeti országok esetében bevezette a pénzügyi szankció lehetőségét. Az euróövezeten kívüli tagállamoknál anyagi természetű szankcionálásra az úgynevezett kohéziós támogatások kifizetéseinek ideiglenes felfüggesztése az elvi lehetőség, de ilyennel az unió még soha nem élt.

Jelenleg a fenti szabályok alapján 23 tagállam áll eljárás alatt, csak Finnország, Svédország, Észtország és Luxemburg tudja tartósan az előírt 3 százalékos szint alatt tartani hiányát. A 23 közül Magyarország helyzete annyiban más, hogy esetében a legrégebben, 2004-ben kezdődött a procedúra - ezzel együtt mi vagyunk a legközelebb ahhoz, hogy szankcióként a Kohéziós Alap pénzcsapjait elzárják előlünk (hogy ennek milyen időtávon lenne hatása, az lásd korábbi cikkünkben >>>). Ilyen még soha nem történt az Unióban, mi lehetünk az elsők.

Tavaly Írország és Nagy-Britannia hiánya volt a legmagasabb, a bizottság tavaly őszi előrejelzése szerint 10,3, illetve 9,4 százalékos, de nekik csak 2015-re kell korrigálniuk a deficitet. Most év végén három ország számára járt le a határidő, közülük Málta kereken 3, Bulgária 2,5 százalékos hiánnyal zárt, míg Magyarország 3,6 százalékos többletet produkált.

Az idén kell kiigazítani deficitjét Olaszországnak, Belgiumnak, Ciprusnak, Lengyelországnak, Lettországnak, Litvániának és Romániának, míg Portugália, Franciaország, Németország, Ausztria, Hollandia, Spanyolország, Dánia, Szlovákia, Szlovénia és Csehország esetében 2013, Görögország esetében pedig 2014 a határidő.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Széteshet Oroszország, ha elveszti a háborút? Kína visszavenné Mandzsúria egy részét?
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 06:58
Az amerikai szakértők azt találgatják, hogy az Ukrajna elleni háborúban lerongyolódó Oroszországot, amely 11 időzónán nyúlik keresztül, egyben lehet-e tartani.
Makro / Külgazdaság Mégis lehet tűzszünet a Közel-Keleten?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 14:12
A Hamász megfontolja az izraeli ajánlatot.
Makro / Külgazdaság Tényleg megoldották Orbán Viktorék az üzemanyagkérdést?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 10:01
Laptársunk, az Mfor Üzemanyagár-figyelő legfrissebb cikke a kormány heti döntését is górcső alá vette.
Makro / Külgazdaság Még a 2,5 százalékot sem fogja elérni az idei bővülés?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 06:42
Az S&P megerősítette hazánk forintban és devizában fennálló államadósságát, és érvényben hagyta annak stabil kilátását is, azaz sem további fel-, sem pedig leminősítésre nem kell számítani. A hitelminősítő az idei választásokat követően „konszolidációs programra” számít a kormánytól, és 2024-re – a kabinet várakozásainál alacsonyabb – mindössze 2,2 százalékos növekedésre számít.
Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG