A nemzetközi hitelminősítő a lépéshez fűzött londoni elemzésében közölte: úgy látja, hogy több évnyi "heveny" magánszektorbeli mérlegalkalmazkodási folyamat és költségvetési szigor után a magyar gazdaságban megkezdődött a kilábalás – tudósított az MTI. Eszerint a magyar hazai össztermék (GDP) az idén reálértéken három százalékot meghaladó ütemben növekszik. A Standard & Poor's várakozása szerint a magyar gazdaság teljesítménye 2015 végére már valamivel túllépi a 2007-ben - a pénzügyi válság elhatalmasodása előtt - mért szintet.
Hátrább lesznek azok az agarak
A magyar gazdaság növekedési potenciálja viszont a későbbiekben alacsonyabb szintre áll be – jósolta a hitelminősítő. A gazdaság jelenlegi növekedési lendületének erősödését részben a beruházások és a fogyasztás korábbi nyomott szintjéből eredő bázishatások, részben a "nagyvonalú" EU-folyósítások, részben pedig olyan kormányzati gazdaságpolitikai intézkedések okozzák, amelyek rövid távon segíthetik, középtávon viszont hátráltathatják a növekedést – derült ki.
Amint az intézkedések hatásai kifutnak, a Standard & Poor's várakozása szerint a magyar gazdaság potenciális növekedési rátája 1-1,5 százalékra esik vissza. A kiszámíthatatlan gazdaságpolitikai döntéshozatal, a terjeszkedő közszféra, a regresszív és túlbonyolított adókörnyezet, a nem nyereséges bankrendszer és a csökkenő népesség visszahúzó erővel hat a magyar gazdaságra – áll az elemzésben.
Az ukrán-orosz meccs még bekavarhat
Ezt a felívelő, később ismét lefelé tartó növekedési pályát más nagy londoni házak is jósolják Magyarország esetében, bár elsősorban külső okok, mindenekelőtt a gyenge euróövezeti növekedés és az ukrajnai válság hatásainak átgyűrűzése miatt – írja az MTI. A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) közgazdászai új előrejelzésükben az első félévi erőteljes teljesítmény alapján három százalékos magyar GDP-növekedést valószínűsítettek 2014 egészére, de a ház szerint az orosz-ukrán konfliktus ellenszele 2015-ben akár egy teljes százalékponttal is lassíthatja a magyar gazdasági növekedést.
A Morgan Stanley globális bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai legutóbbi felülvizsgált előrejelzésükben közölték, hogy a hazai kereslet élénkülése és a devizahitelesek terheinek enyhítése alapján "könnyen elképzelhetőnek" tartanak akár 3,5 százalékos idei egész éves GDP-növekedést is a magyar gazdaságban. A ház londoni elemzői közölték ugyanakkor azt is, hogy véleményük szerint ezt az ütemet nehéz lesz fenntartani hosszabb távon. A cég ezért 2016-ban 2,3 százalékos egész éves növekedést vár Magyarországon.
Bizony kevés működőtőke jön hozzánk
A Standard & Poor's pénteki elemzése szerint 2009 óta – a külföldi anyabankok nagy tőkeinjekcióitól és egyes jelentős feldolgozóipari beruházásoktól eltekintve – gyenge a működőtőke-beáramlás a magyar gazdaságban. A cég számításai szerint a közvetlen külföldi befektetések értékének éves átlaga a 2009 óta eltelt időszakban nem éri el a GDP egy százalékát, jóllehet 2001 és 2008 között évente átlagosan 3,1 százalék volt. Hangsúlyozzák ugyanakkor, hogy ez a folyamat az egész térségre jellemző.
A hitelminősítő közölte: nem számol azzal, hogy a devizahitelesek törlesztési terheinek enyhítését célzó intézkedések a magyar bankszektor átlagos tőkemegfelelési rátáját a nyolc százalékos szabályozási minimum alá csökkentenék, de ezek az intézkedések a magyar gazdaság hitelellátásnak további szűkítésére késztetik a bankokat.
Nem vagyunk ajánlottak a befektetésre
A Standard & Poor's elemzői ugyanakkor egyetértenek azzal, hogy a háztartások devizahitel-állományának csökkentése kedvező hatással lesz a magyar monetáris politika rugalmasságára. Az S&P szerint várhatóan teljesül a hazai össztermékhez (GDP) mért 2,9 százalékos idei magyar államháztartási hiánycél, bár van néhány kockázat; a cég ezek közé sorolja a vártnál alacsonyabb inflációt.
A Standard & Poor's menetrendjében az idei évre a pénteken ismertetett értékelés után már nem szerepel több dátum Magyarország adósosztályzatának felülvizsgálatára. Az S&P március végén hajtotta végre idei előző magyar felülvizsgálatát; akkor stabilra javította a magyar besorolás kilátását a leminősítés lehetőségére utaló addigi negatívról.
Magyarországra a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül jelenleg ez a cég tartja érvényben a leggyengébb besorolást: a "BB" hosszú futamidejű magyar osztályzat az S&P listáján a befektetési ajánlású sáv aljától két fokozattal elmarad.
Háromból kettő legalább stabil
A Moody's Investors Service hosszú távú magyar szuverén osztályzata ennél egy fokozattal jobb, "Ba1", amely e cég besorolási módszertana alapján azonos a Fitch Ratings "BB plusz" hosszú futamidejű magyar szuverén devizaadós-minősítésével. E két cég magyar osztályzatai is azonban még egy fokozattal elmaradnak a befektetésre ajánlott kategória alapszintjétől, a "Baa1/BBB mínusz" besorolástól.
Magyarország államadós-osztályzatainak kilátása a három cég közül azonban kettőnél már stabil; a Standard & Poor's március vége, a Fitch 2012 decembere óta stabil kilátást tart érvényben a magyar besorolásokra. A Moody's magyar adósosztályzatának kilátása továbbra is negatív.
Nem kiszámítható a gazdaságpolitika
Az MTI által megkérdezett elemzők rövid értékelése szerint nem volt meglepetés, hogy megerősítette Magyarország hosszú és rövid futamidejű, devizában és hazai valutában fennálló szuverén adósságának "BB/B" szintű adósosztályzatait pénteken a Standard & Poor's, az eddigi stabil kilátással. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője szerint a "papírforma" érvényesült, erre lehetett számítani.
Elmondta: a magyar gazdaság teljesítménye jobb, mint fél, vagy egy éve, a határozott javulás ellenére a hitelminősítő azonban nem változtatott a magyar adósosztályzaton, vélhetően a gazdaságpolitikai bizonytalanságok miatt. Török ezek közé sorolta az egyes gazdasági szektorokat érintő intézkedéseket, például a devizahiteleseket megsegítő törvény, illetve a további várható jogszabályok esetleges hatásait.
Az a fránya államadósság nem csökken
A vezető elemző arról is szólt, hogy ugyan az első fél év növekedési adatai gyors magyar gazdasági bővülést mutattak, de ezekben számos egyszeri hatás is érvényesült. Úgy vélte: a hitelminősítő foglalkozott az államadósság pályájának alakulásával is, és úgy látták, az adósság/GDP alakulásában még nem látni csökkenő tendenciát. Van esély az államadósság GDP-hez mért arányának csökkenésére, de ehhez sok feltételnek kedvezően kell alakulnia.
Ha például a hazai növekedés egyszeri okok miatt lelassul, például azért, mert a nyugat-európai gazdaság nincs jó helyzetben, illetve az ukrán-orosz válság hatására, akkor ezek a tényezők megakadályozhatják a látványos javulást az államadósság arányának GDP-hez viszonyított alakulásában – elemezte Török Zoltán.
Majd megnézzük, mi jön ezután
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint sem volt meglepetés az S&P osztályzata, annyi lehetett volna a változás, hogy pozitív kilátással mondja meg az osztályzatát a hitelminősítő. Az S&P is vélhetően kivár, mint a többi hitelminősítő, és azt nézi, megmarad-e a magyar gazdasági növekedés dinamikája, illetve tovább tud-e csökkenni az államadósság GDP-hez mért aránya.
Hozzátette, a hitelminősítő a kockázatok közé sorolta, hogy a forint elmúlt időszakbeli gyengülése növeli az államadósságot, és a hitelminősítő szerint kockázatot jelent az állami tulajdon növekedése, az állam vállalatvásárlásai is.
Kockázatosak a bankjaink
Úgy ítélte meg: az S&P szakértői nem látják, hogy 2016 végéig érdemben csökkenne az államadósság GDP-hez mért aránya. Az S&P a magyar bankszektor helyzetét is kockázatosnak ítélte, egy 10-es skálán 8-as osztályzatot adtak a magyar bankszektornak. Talán a jövő tavaszi minősítésében javít majd pozitív kilátásra a Standard & Poor's – mondta Németh Dávid.
A felminősítésre, vagy legalább a kilátások javítására azért voltak, akik számítottak, sőt a hét közepi jó hazai részvénypiaci teljesítményt is ilyesféle spekulációkkal magyarázták. De valószínűleg már legkésőbb péntek reggelre belátták tévedésüket, hiszen jó nemzetközi klíma ellenére pénteken meredeken estek a hazai részvényárfolyamok.