Amennyiben a szerb kormány nem számol le a korrupcióval és a szervezett bűnözéssel, a fiatalok távozása egyszerűen nem akadályozható meg – idézte a vajdasági Szabad Magyar Szó Ognjen Radonjić egyetemi professzort. Danica Šantić, a földrajztudományi kar tanára pedig különösen aggasztónak tartja, hogy egyre többször egész családok hagyják el az országot.
Véleménye szerint a szerb társadalom egyszerűen elfogadta, hogy Szerbia egy „emigrációország”, hogy ez a szerbek hagyományos, nemzeti jellemzője.
„Most már abban a helyzetben vagyunk, hogy nincs olyan ember közöttünk, akinek ne lenne ismerőse valahol külföldön. Ezek a migrációs kapcsolatok egyre erősebbek és egyre könnyebb távozni, mert nem az ismeretlenbe megyünk” – mondta a professzor.
Radonjić idézte a CESID közvélemény-kutató intézet közelmúltban végzett vizsgálatát, amely szerint a fiatalok fele el akarja hagyni az országot. „Mintegy 30 százalékuk az életszínvonal miatt, de majdnem ugyanennyien az életminőség miatt akarnak külföldre menni. Amit keresnek, az egy megbízható, kiszámítható társadalmi rendszer.”
Ráadásul Szerbia természetes szaporulata negatív és az elmúlt tíz évben egymillió szerbiai hagyta el az otthonát. Eddig főleg a fiatalok mentek el, de egyre jellemzőbb, hogy egész családok távoznak, ami végleges elköltözést jelent, ez pedig aggodalomra ad okot. Megkérdezték a professzort, hogy mit mondanak a tanítványai erről a folyamatról.
A válasz szerint azt mondják: “maguk hozták létre ezt a rendszert, maguknak is kell felszámolni”. További lehetséges válasz, hogy azt mondják: nekik nincs idejük kivárni, hogy változzon a helyzet Szerbiában. A boldogságot valahol máshol keresik, és meg is találják.
Šantić azt mondja, sokat beszélnek arról, hogy vannak, akik visszatérnek Szerbiába, de be kell látni, hogy ezek az emberek főleg nyugdíjaskorúak. A professzor szerint hiába minden stratégia, hogy megállítsák az elvándorlást, ha közben nem számolják fel a korrupciót és a szervezett bűnözést.