A szerbiai nyugdíj- és rokkantbiztosítási alap 16 vállalattal írt alá megállapodást arról, hogy csatlakoznak az „újgenerációs nyugdíjaskártyák” elfogadóhelyeihez – derül ki a vajdasági Szabad Magyar Szó kedvezménykártyáról szóló cikkeiből. A cégek között van az ország olajvállalata, a NIS és a Putevi Srbije közúti szolgáltató cég is.
A szerb pénzügyminisztérium adatai szerint szeptember közepéig 870 ezer nyugdíjas igényelte a kártyát. A NIS pedig vállalta, hogy a nyugdíjaskártyát felmutatók literenként egy és három dinár (3, illetve 10 forint) kedvezményt kapnak tankoláskor az üzemanyag fajtájától függően. A Putevi Srbije 3 százalékos engedményt ad az autópályadíjakból.
Eközben bővítették a Bolja Cena (jobb ár) programba bevont áruk körét is. Ebben a kormány az áruházláncokkal megállapodva kedvezményt ad immáron több mint 30 élelmiszer és más fogyasztási cikk árából. A burgonya, a sajt, a csirkehús, a szalámi, az üdítőitalok, a kávé, a pelenka, a vécépapír és más termékek mellé felsorakozott egyebek mellett a liszt, a margarin, a bab, a hagyma és a káposzta. Ezek árából 30-300 forintnak megfelelő összeget lehet megspórolni.
A gyógyszerek terén viszont rossz helyzetben vannak Szerbia lakói. Összesen 77 gyógyszer és gyógyászati segédeszköz szerepel a közösségi médiában tejedő hiánycikklistán. Slavica Plavsic tüdőgyógyász szerint, akiknek van pénzük, azok külföldről beszerzik a gyógyszereiket, akiknek nincs, azok egyre betegebbek lesznek.
Közgazdászok ugyanakkor bírálják a szerb kormányt azért, hogy az árkedvezmények formájában osztogatással próbálja kedvező színben feltüntetni magát. Valójában a lépések növelik a termelők és a kereskedők költségeit, ami erősíteni fogja az inflációt. Emellett elmúlt évek 50-80 százalékos drágulásait nem kompenzálják a kedvezmények.