6p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Németországot idén 175 milliárd eurós jóléti veszteség fenyegeti az ukrajnai- és a gazdasági háború miatt. Az összes német vállalat 30 százaléka közepes, további 30 százaléka pedig súlyos termelési zavarokra számít. Káncz Csaba jegyzete.

Összességében idén a német gazdaság kilátásai nem igazán kedvezőek és a német cégek tele vannak aggodalommal. Ez annak a felmérésnek az eredménye, amelyet a kölni Német Gazdasági Intézet (IW) végzett 2549 vállalat körében az összes szövetségi államban.

Akadozó ipari termelés

Az IW üzleti felmérésének értékelése szerint sok vállalat termelési fennakadásra számít. Ennek összetett okai vannak: mind a rövid távú ellátási szűk keresztmetszetek, mind a hosszú távú strukturális problémák nehezítik a hazai gazdaságot.

A tavalyi 1,9 százalékos növekedés elsősorban a lakossági fogyasztáson alapult, amely a Covid-19-járvány után jelentős visszafogott keresletet mutatott, de 2022 negyedik negyedévében ismét visszaesett. Az ipar tavaly összességében nem tudott kijönni a stagnálásból. Az ellátási láncok folyamatos zavarai mellett ennek a legfontosabb oka az energiaárak meredek emelkedése volt.

A német vállalatok 85 százaléka termelési zavarral küzd. Fotó: Depositphotos
A német vállalatok 85 százaléka termelési zavarral küzd. Fotó: Depositphotos

Az IW által megkérdezett cégek több mint 60 százalékának becslése szerint ezek idén is komoly problémákhoz vezetnek, 30 százalékuk közepes, 30 százalékuk pedig akár súlyos károkra számít a magas energiaárak, vagy akár az energiaellátás korlátozása miatt.

Az összes vállalat körülbelül 85 százaléka  termelési zavarokkal számol. 27 százalék azt reméli, hogy a kieséseket 5 százalékra tudja korlátozni, 32 százalék 5-10 százalékra, 21 százalék pedig 10-20 százalékos kiesésre számít.

175 milliárd euró

Az IW a várható termelési zavarokból eredő veszteséget megpróbálta beszámítani. Ennek érdekében a háború és a gazdasági háború kezdete előtti gazdasági fejlődést matematikailag aktualizálta, és összevetette a háborús és gazdasági háborús körülmények között várható fejlődéssel.

Ennek megfelelően 2023-ra mintegy 175 milliárd eurós jóléti veszteséggel kell számolni – ami a teljes német bruttó hazai termék közel 4,5 százaléka.

„A jólét közvetlen vesztesége így lakosonként 2000 euróra tehető” – állapítja meg az IW. Valljuk be, ez kissé félrevezető, amennyiben a Szövetségi Köztársaságban a jólét egyre egyenlőtlenebbül oszlik meg a népességben.

Az IW emlékeztet arra, hogy a Covid-19 világjárvány már eddig is igen jelentős jóléti veszteséget okozott – 2020-ban 175 milliárd eurót, 2021-ben pedig 125 milliárd eurót. Tavaly pedig a háború és a gazdasági hadviselés körülbelül 120 milliárd eurós veszteséget okozott. A 2020 és 2023 közötti négy évben a termelési veszteség Németországban eléri az 595 milliárd eurót.

1,65 billió dollár

Az IW megpróbálta kiszámítani a háború és a gazdasági háború által okozott jóléti veszteségét is világszerte. Az intézet szerint itt elsősorban az egekbe szökő energiaárak okozta veszteségekről van szó. Különösen a feltörekvő és fejlődő országokban volt hiány ukrán gabonából és orosz műtrágyából, ami néha drámai következményekkel járt.

A „sok országban lényegesen magasabb termelői árak” „emelték volna a fogyasztói árakat”, és így „terhelték volna a kínálat szintjét, különösen a fejlődő országokban” – jegyzi meg az IW. Számításaiba igyekezett figyelmen kívül hagyni a főként belföldi okokra visszavezethető amerikai infláció és a kínai Covid-19-zárlatok következményeit.

Összességében 2022-ben a jólét globálisan 1,65 billió dollárt veszített, ennek körülbelül egyharmada – 550 milliárd dollár – a feltörekvő és fejlődő országokban, amelyeknek semmi közük nem volt a háborúhoz és a gazdasági háborúhoz.

Az IW 2023-ra körülbelül egybillió dollárra becsüli a globális jóléti veszteségét, ennek körülbelül kétötöde – 400 milliárd dollár – a feltörekvő és fejlődő országokra esik.

Németország harmadik legnagyobb ipari ágazata

A gazdasági háború gazdasági következményei Németországban is megmutatkoznak az egyes vállalatok szintjén hozott nagy horderejű döntésekben.

Ez eddig elsősorban a vegyipari cégeket érinti. Ez az iparág - amely az autóipar és a gépipar után a harmadik legnagyobb volumenű eladásokért felel Németországban - önmagában a német energiafogyasztás mintegy kilenc százalékát adja.

Az ukrajnai háború előtt Németország földgázfogyasztásának mintegy 15 százalékáért is ez volt a felelős. Tavaly a gyógyszeripari divíziót nem számítva bő tíz százalékkal esett vissza a termelésük - rohamosan emelkedő tendenciával: 2022 októberében már 21 százalékkal elmaradt az előző évi értéktől.

Noha az ágazat eladásai nominálisan még mindig növekednek, ez azonban kizárólag a néha drámai áremelkedés következménye. A Német Vegyipari Szövetség (VCI) információi szerint az iparág összes vállalatának 39 százaléka már az évfordulón csökkentette termelését, vagy konkrét tervei voltak erre; 23 százalékuk a termelés külföldre költöztetését tervezte; tíz százaléka pedig végleg bezárta az üzemeit.

Az első végleges leállás

A tavalyi év végére a veszteségesen működő vegyipari vállalatok mintegy negyede már „veszteségesen” üzemelt. A szakma információi szerint ez elsősorban a kis- és középvállalkozásokat érintette, amelyek a nagyvállalatokkal ellentétben nem tudják kompenzálni a németországi veszteségeket az USA-ban és Kínában folytatott üzleti tevékenységükkel.

Két hete a BASF csoport bejelentette, hogy végleg bezárja a ludwigshafeni központjában található két ammóniagyártó üzem egyikét. A BASF kifejtette, hogy a földgázköltségek 2022-ben kétmilliárd euróval emelkedtek annak ellenére, hogy a fogyasztás körülbelül harmadával csökkent.

Ez azt jelenti, hogy Németországban már nem lehetséges versenyképes termelés, legalábbis bizonyos területeken.

Ez a fő oka annak, hogy a BASF mintegy 4300-at megszüntet 111 ezer állásából. A csoport arra is felhívja a figyelmet, hogy Európában a vegyipari termelés 2022-ben 5,8 százalékkal csökkent, míg világszerte 2,2 százalékkal nőtt a kínai és az amerikai termelés jelentős növekedésének köszönhetően.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbitális magasságokba emelkedett Mészáros Lőrinc vagyona
Privátbankár.hu | 2024. december 27. 16:01
Megjelent a januári Forbes magazin, benne az 50 leggazdagabb magyar listájával.
Makro / Külgazdaság Mintegy 900 milliárd dollárra olvadt a kínai ipari cégek nyeresége
Privátbankár.hu | 2024. december 27. 09:46
Kínában az ipari nagyvállalatok adózott eredménye 913,7 milliárd dollár volt a november végével záródott idei első 11 hónapban, 4,7 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál – közölte az ázsiai ország statisztikai hivatala pénteken.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter kiütheti a nyeregből Orbán Viktort
Csabai Károly | 2024. december 27. 05:49
Ez a konklúziója a lapcsoportunk Klasszis Klubjában 2024-ben rendezett beszélgetéseknek, ahol – az utóbbi évekhez hasonlóan – ezúttal is a hazai közélet számos neves személyisége volt a vendégünk.
Makro / Külgazdaság Oligarchaiskola: ilyet még nem látott a világ
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 10:48
Elon Musk az X közösségi információs platform birtokában egy a technológia túlhatalmával foglalkozó tudós szerint információs oligarchává vált. Ilyet nem láttak az emberek, mióta világ a világ.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a Világbank Kínáról
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 09:35
Óvatosak.
Makro / Külgazdaság A nyugdíjak befagyasztásához vezethet az elbaltázott költségvetés a szomszédban
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 13:24
Romániában a nyugdíjak és a közalkalmazotti bérek befagyasztását fontolgatják az új kormány programjának kidolgozása során, mert másként aligha lehet befagyasztani a büdzsén tátongó lyukat.
Makro / Külgazdaság Mégis kell az orosz gáz Európának?
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 10:24
A tavalyi, nagyon alacsony bázishoz képest kilőtt az oroszok LNG-exportja.
Makro / Külgazdaság Bejöhet Orbán Viktor all-inja?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 15:57
A Trend FM hétfő reggeli adásában lapunk főszerkesztője, Csabai Károly sorra vette azokat az érveket, amelyek segíthetik a kormány által a jövő évre kitűzött 3,4 százalékos gazdasági növekedés – amelyhez még közelítőt sem várnak sem az elemzők, sem a gazdaságkutatók, sem a nemzetközi szervezetek – elérését. valamint azokat, amelyek meggátolhatják azt.
Makro / Külgazdaság Fontos üzenetet kaptunk Frankfurtból
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 10:58
Christine Lagarde szerint az EKB közel áll inflációs céljának eléréséhez.
Makro / Külgazdaság Most szembesültünk azzal, hogy kozmetikázott az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 08:30
A KSH hétfő reggeli közlése szerint az októberi külkereskedelmi többlet magasabb lett a korábban nyilvánosságra hozottnál. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG