6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Németországot idén 175 milliárd eurós jóléti veszteség fenyegeti az ukrajnai- és a gazdasági háború miatt. Az összes német vállalat 30 százaléka közepes, további 30 százaléka pedig súlyos termelési zavarokra számít. Káncz Csaba jegyzete.

Összességében idén a német gazdaság kilátásai nem igazán kedvezőek és a német cégek tele vannak aggodalommal. Ez annak a felmérésnek az eredménye, amelyet a kölni Német Gazdasági Intézet (IW) végzett 2549 vállalat körében az összes szövetségi államban.

Akadozó ipari termelés

Az IW üzleti felmérésének értékelése szerint sok vállalat termelési fennakadásra számít. Ennek összetett okai vannak: mind a rövid távú ellátási szűk keresztmetszetek, mind a hosszú távú strukturális problémák nehezítik a hazai gazdaságot.

A tavalyi 1,9 százalékos növekedés elsősorban a lakossági fogyasztáson alapult, amely a Covid-19-járvány után jelentős visszafogott keresletet mutatott, de 2022 negyedik negyedévében ismét visszaesett. Az ipar tavaly összességében nem tudott kijönni a stagnálásból. Az ellátási láncok folyamatos zavarai mellett ennek a legfontosabb oka az energiaárak meredek emelkedése volt.

A német vállalatok 85 százaléka termelési zavarral küzd. Fotó: Depositphotos
A német vállalatok 85 százaléka termelési zavarral küzd. Fotó: Depositphotos

Az IW által megkérdezett cégek több mint 60 százalékának becslése szerint ezek idén is komoly problémákhoz vezetnek, 30 százalékuk közepes, 30 százalékuk pedig akár súlyos károkra számít a magas energiaárak, vagy akár az energiaellátás korlátozása miatt.

Az összes vállalat körülbelül 85 százaléka  termelési zavarokkal számol. 27 százalék azt reméli, hogy a kieséseket 5 százalékra tudja korlátozni, 32 százalék 5-10 százalékra, 21 százalék pedig 10-20 százalékos kiesésre számít.

175 milliárd euró

Az IW a várható termelési zavarokból eredő veszteséget megpróbálta beszámítani. Ennek érdekében a háború és a gazdasági háború kezdete előtti gazdasági fejlődést matematikailag aktualizálta, és összevetette a háborús és gazdasági háborús körülmények között várható fejlődéssel.

Ennek megfelelően 2023-ra mintegy 175 milliárd eurós jóléti veszteséggel kell számolni – ami a teljes német bruttó hazai termék közel 4,5 százaléka.

„A jólét közvetlen vesztesége így lakosonként 2000 euróra tehető” – állapítja meg az IW. Valljuk be, ez kissé félrevezető, amennyiben a Szövetségi Köztársaságban a jólét egyre egyenlőtlenebbül oszlik meg a népességben.

Az IW emlékeztet arra, hogy a Covid-19 világjárvány már eddig is igen jelentős jóléti veszteséget okozott – 2020-ban 175 milliárd eurót, 2021-ben pedig 125 milliárd eurót. Tavaly pedig a háború és a gazdasági hadviselés körülbelül 120 milliárd eurós veszteséget okozott. A 2020 és 2023 közötti négy évben a termelési veszteség Németországban eléri az 595 milliárd eurót.

1,65 billió dollár

Az IW megpróbálta kiszámítani a háború és a gazdasági háború által okozott jóléti veszteségét is világszerte. Az intézet szerint itt elsősorban az egekbe szökő energiaárak okozta veszteségekről van szó. Különösen a feltörekvő és fejlődő országokban volt hiány ukrán gabonából és orosz műtrágyából, ami néha drámai következményekkel járt.

A „sok országban lényegesen magasabb termelői árak” „emelték volna a fogyasztói árakat”, és így „terhelték volna a kínálat szintjét, különösen a fejlődő országokban” – jegyzi meg az IW. Számításaiba igyekezett figyelmen kívül hagyni a főként belföldi okokra visszavezethető amerikai infláció és a kínai Covid-19-zárlatok következményeit.

Összességében 2022-ben a jólét globálisan 1,65 billió dollárt veszített, ennek körülbelül egyharmada – 550 milliárd dollár – a feltörekvő és fejlődő országokban, amelyeknek semmi közük nem volt a háborúhoz és a gazdasági háborúhoz.

Az IW 2023-ra körülbelül egybillió dollárra becsüli a globális jóléti veszteségét, ennek körülbelül kétötöde – 400 milliárd dollár – a feltörekvő és fejlődő országokra esik.

Németország harmadik legnagyobb ipari ágazata

A gazdasági háború gazdasági következményei Németországban is megmutatkoznak az egyes vállalatok szintjén hozott nagy horderejű döntésekben.

Ez eddig elsősorban a vegyipari cégeket érinti. Ez az iparág - amely az autóipar és a gépipar után a harmadik legnagyobb volumenű eladásokért felel Németországban - önmagában a német energiafogyasztás mintegy kilenc százalékát adja.

Az ukrajnai háború előtt Németország földgázfogyasztásának mintegy 15 százalékáért is ez volt a felelős. Tavaly a gyógyszeripari divíziót nem számítva bő tíz százalékkal esett vissza a termelésük - rohamosan emelkedő tendenciával: 2022 októberében már 21 százalékkal elmaradt az előző évi értéktől.

Noha az ágazat eladásai nominálisan még mindig növekednek, ez azonban kizárólag a néha drámai áremelkedés következménye. A Német Vegyipari Szövetség (VCI) információi szerint az iparág összes vállalatának 39 százaléka már az évfordulón csökkentette termelését, vagy konkrét tervei voltak erre; 23 százalékuk a termelés külföldre költöztetését tervezte; tíz százaléka pedig végleg bezárta az üzemeit.

Az első végleges leállás

A tavalyi év végére a veszteségesen működő vegyipari vállalatok mintegy negyede már „veszteségesen” üzemelt. A szakma információi szerint ez elsősorban a kis- és középvállalkozásokat érintette, amelyek a nagyvállalatokkal ellentétben nem tudják kompenzálni a németországi veszteségeket az USA-ban és Kínában folytatott üzleti tevékenységükkel.

Két hete a BASF csoport bejelentette, hogy végleg bezárja a ludwigshafeni központjában található két ammóniagyártó üzem egyikét. A BASF kifejtette, hogy a földgázköltségek 2022-ben kétmilliárd euróval emelkedtek annak ellenére, hogy a fogyasztás körülbelül harmadával csökkent.

Ez azt jelenti, hogy Németországban már nem lehetséges versenyképes termelés, legalábbis bizonyos területeken.

Ez a fő oka annak, hogy a BASF mintegy 4300-at megszüntet 111 ezer állásából. A csoport arra is felhívja a figyelmet, hogy Európában a vegyipari termelés 2022-ben 5,8 százalékkal csökkent, míg világszerte 2,2 százalékkal nőtt a kínai és az amerikai termelés jelentős növekedésének köszönhetően.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megfizetjük az árát, ha bizonytalanságba taszítjuk a magyar cégeket
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 19:06
Az árrésstop és más, a piaci működést korlátozó intézkedések rövid távon segíthetik az infláció visszaszorítását, de hosszabb távon alulbecsülik ezek negatív hatását – mondta munkatársunk a TrendFM műsorában, ahol az amerikai gyorsjelentési szezon is szóba került.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij ennek a hírnek biztosan nem örült
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 16:23
Rossz adat jött az ukrán gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a minisztérium a költségvetési hiányról
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:38
Nőnek az állami bevételek, de a költségvetés április végéig így is közel 3000 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Makro / Külgazdaság Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság? Lengyel Lászlótól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:09
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója május 20-án, kedden délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG