3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Fülöp-szigetek és Kína hajóinak a Dél-kínai-tenger vitatott vizein történt ütközése lényegében háborús fenyegetéseket váltott ki.

A Fülöp-szigeteki parti őrség azzal vádolja Kínát, hogy vízágyúkkal lőtte, és megtámadta az ellátmányt szállító hajóikat és a parti őrség egyik hajóját, és az egyiknek "súlyos kárt" okozott, míg a kínai parti őrség szerint a Fülöp-szigeteki hajó szándékosan ütközött – írja a CNBC.

Kína szinte az egész Dél-kínai-tengerre igényt tart, amelyen több mint 3 ezer milliárd dollár értékű éves hajóforgalom halad át, beleértve a Fülöp-szigetek, Vietnám, Indonézia, Malajzia és Brunei által követelt részeket is.

Egy választottbíróság 2016-ban kimondta, hogy Kína követeléseinek nincs jogalapja.

Peking és Manila ezt már egyszer eljátszotta a Fülöp-szigetek kizárólagos gazdasági övezetében lévő lakatlan sziget miatt, amikor a Fülöp-szigetek utánpótlásokat küldött azon katonái számára, akik egy 1999-ben szándékosan zátonyra futott öregedő hadihajó fedélzetén élnek, hogy megvédjék Manila tengeri követeléseit.

A Fülöp-szigetek "illegális és agresszív akciókkal" vádolta Kínát, amit Peking legitim "ellenőrző intézkedésnek" nevezett. Kína szerint két Fülöp-szigeteki hajó, figyelmen kívül hagyva a többszöri figyelmeztetést, illegálisan behatolt a vitatott területre.

Kínai a tenger is

Az Al Jazeera arról ír, hogy mindez azt demonstrálja, hogy Kína figyelmen kívül hagyja a korábbi jogi döntést.

A Fülöp-szigetek 2016-ban a hágai Állandó Választottbíróság elé vitte az ügyet, aminek az előzménye, hogy Kína 2012-ben egy hónapokig tartó patthelyzet után elfoglalta az addig a Fülöp-szigetekthez tartozó Scarborough-partot.

A CNN-nek nyilatkozó szakértők szerint a mostani összecsapások a kínai és a Fülöp-szigeteki hajók között a Dél-kínai-tengeren aggasztóak, azok ugyanis arra utalnak, hogy az ellentétek olyan mértékben súlyosbodnak, hogy akár emberéleteket is követelhetnek, és a világ két legerősebb hadseregét nyílt konfliktusba sodorhatják.

„Az eszkaláció aggasztó"

- mondta Ray Powell, a Stanford Egyetem Gordian Knot Center for National Security Innovation projektjének, a SeaLightnak az igazgatója, amely a dél-kínai-tengeri történéseket figyeli.

A két ország között idén már négy nyilvános összecsapás történt, a legutóbbit a legsúlyosabbnak nevezték.

Kína nem szereti ha a vizeibe hajtanak. Fotó: Depositphotos
Kína nem szereti ha a vizeibe hajtanak. Fotó: Depositphotos

A zátonyon kialakult helyzet nagyrészt elsikkadt, mivel Kína az elmúlt évtized nagy részében katonai létesítményeket létesített a Dél-kínai-tenger más vitatott területein. Rodrigo Duterte korábbi Fülöp-szigeteki elnök kormánya pedig új gazdasági kapcsolatokat próbált kiépíteni Pekinggel.

A 2022-ben hivatalba lépett ifjabb Ferdinand Marcos elnök azonban keményebben lépett fel a kínai területi követelésekkel szemben, és megerősítette a katonai együttműködést Washingtonnal.

Gilberto Teodoro fülöp-szigeteki védelmi miniszter szeptemberben a CNN-nek azt mondta, hogy Manilának és a világ többi részének szembe kell szállnia az általa "zsarnokoskodónak" nevezett kínaiakkal.

Peking azonban rendíthetetlenül kitart amellett, hogy Manila jogtalanul tartja megszállva a zátonyokat.

A kínai külügyminisztérium azzal vádolta a Fülöp-szigeteket, hogy súlyosan megsértik Kína szuverenitását, és veszélyeztetik a kínai hajók és személyzet biztonságát.

Elemzők szerint azonban Peking agresszorként lép fel.

"Kína elnyomóként viselkedik, annak is látszik" - mondta a lapnak Carl Schuster, az amerikai csendes-óceáni parancsnokság közös hírszerzési központjának volt műveleti igazgatója.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG