3p

A Fülöp-szigetek és Kína hajóinak a Dél-kínai-tenger vitatott vizein történt ütközése lényegében háborús fenyegetéseket váltott ki.

A Fülöp-szigeteki parti őrség azzal vádolja Kínát, hogy vízágyúkkal lőtte, és megtámadta az ellátmányt szállító hajóikat és a parti őrség egyik hajóját, és az egyiknek "súlyos kárt" okozott, míg a kínai parti őrség szerint a Fülöp-szigeteki hajó szándékosan ütközött – írja a CNBC.

Kína szinte az egész Dél-kínai-tengerre igényt tart, amelyen több mint 3 ezer milliárd dollár értékű éves hajóforgalom halad át, beleértve a Fülöp-szigetek, Vietnám, Indonézia, Malajzia és Brunei által követelt részeket is.

Egy választottbíróság 2016-ban kimondta, hogy Kína követeléseinek nincs jogalapja.

Peking és Manila ezt már egyszer eljátszotta a Fülöp-szigetek kizárólagos gazdasági övezetében lévő lakatlan sziget miatt, amikor a Fülöp-szigetek utánpótlásokat küldött azon katonái számára, akik egy 1999-ben szándékosan zátonyra futott öregedő hadihajó fedélzetén élnek, hogy megvédjék Manila tengeri követeléseit.

A Fülöp-szigetek "illegális és agresszív akciókkal" vádolta Kínát, amit Peking legitim "ellenőrző intézkedésnek" nevezett. Kína szerint két Fülöp-szigeteki hajó, figyelmen kívül hagyva a többszöri figyelmeztetést, illegálisan behatolt a vitatott területre.

Kínai a tenger is

Az Al Jazeera arról ír, hogy mindez azt demonstrálja, hogy Kína figyelmen kívül hagyja a korábbi jogi döntést.

A Fülöp-szigetek 2016-ban a hágai Állandó Választottbíróság elé vitte az ügyet, aminek az előzménye, hogy Kína 2012-ben egy hónapokig tartó patthelyzet után elfoglalta az addig a Fülöp-szigetekthez tartozó Scarborough-partot.

A CNN-nek nyilatkozó szakértők szerint a mostani összecsapások a kínai és a Fülöp-szigeteki hajók között a Dél-kínai-tengeren aggasztóak, azok ugyanis arra utalnak, hogy az ellentétek olyan mértékben súlyosbodnak, hogy akár emberéleteket is követelhetnek, és a világ két legerősebb hadseregét nyílt konfliktusba sodorhatják.

„Az eszkaláció aggasztó"

- mondta Ray Powell, a Stanford Egyetem Gordian Knot Center for National Security Innovation projektjének, a SeaLightnak az igazgatója, amely a dél-kínai-tengeri történéseket figyeli.

A két ország között idén már négy nyilvános összecsapás történt, a legutóbbit a legsúlyosabbnak nevezték.

Kína nem szereti ha a vizeibe hajtanak. Fotó: Depositphotos
Kína nem szereti ha a vizeibe hajtanak. Fotó: Depositphotos

A zátonyon kialakult helyzet nagyrészt elsikkadt, mivel Kína az elmúlt évtized nagy részében katonai létesítményeket létesített a Dél-kínai-tenger más vitatott területein. Rodrigo Duterte korábbi Fülöp-szigeteki elnök kormánya pedig új gazdasági kapcsolatokat próbált kiépíteni Pekinggel.

A 2022-ben hivatalba lépett ifjabb Ferdinand Marcos elnök azonban keményebben lépett fel a kínai területi követelésekkel szemben, és megerősítette a katonai együttműködést Washingtonnal.

Gilberto Teodoro fülöp-szigeteki védelmi miniszter szeptemberben a CNN-nek azt mondta, hogy Manilának és a világ többi részének szembe kell szállnia az általa "zsarnokoskodónak" nevezett kínaiakkal.

Peking azonban rendíthetetlenül kitart amellett, hogy Manila jogtalanul tartja megszállva a zátonyokat.

A kínai külügyminisztérium azzal vádolta a Fülöp-szigeteket, hogy súlyosan megsértik Kína szuverenitását, és veszélyeztetik a kínai hajók és személyzet biztonságát.

Elemzők szerint azonban Peking agresszorként lép fel.

"Kína elnyomóként viselkedik, annak is látszik" - mondta a lapnak Carl Schuster, az amerikai csendes-óceáni parancsnokság közös hírszerzési központjának volt műveleti igazgatója.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mibe kerül nekünk az orosz gázvezeték elzárása?
Privátbankár.hu | 2025. január 6. 16:44
A Trend FM hétfő reggeli adásában az év első napjainak fontosabb történéseit elemezte munkatársunk, Király Béla. Így az év elején az Ukrajnán át futó gázvezeték lezárásának következményeiről volt szó, illetve arról, hogy ennek milyen hatása lehet az ellátásbiztonságra, akár az európai gazdasági helyzetre. Emellett terítékre került az év végi kisebb emelkedést követően látható érdemi forintgyengülés is, annak nemzetközi és hazai okait és következményeit is elemezte kollégánk.
Makro / Külgazdaság Infláció: azért drágul a benzin, mert gyengül a forint
Privátbankár.hu | 2025. január 6. 11:25
Ahogy arra számítani lehetett, tovább emelkednek a hazai üzemanyagárak, köszönhetően a forint további gyengülésének a dollárral szemben.
Makro / Külgazdaság Nagy botrány volt belőle, most csendben törölték a pénzintézetet
Vég Márton | 2025. január 5. 13:09
Törölték a cégjegyzékből a Széchenyi István Hitelszövetkezetet. Töröcskei István bankár-üzletembert szoros baráti szálak fűzték a jobboldali körökhöz. Egy ideig.
Makro / Külgazdaság Vajon Nagy Márton zsebkendőt készítsen elő, vagy pezsgőt hűtsön be?
Privátbankár.hu | 2025. január 5. 11:41
A turisztikai szálláshelyek, az ipari termelés és az ipari termelői árak, valamint a kiskereskedelem tavaly novemberi adatait teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal a jövő héten.
Makro / Külgazdaság Tizenhét éves rekord dőlt meg a spanyol gazdaságban
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 14:01
Spanyolországban 2 millió 561 ezer volt a regisztrált munkanélküliek száma tavaly decemberben, ilyen kevés munkanélkülit decemberben 2007 óta nem jegyeztek föl.  Tavaly novemberhez viszonyítva a munkanélküliek száma 25 ezer 300-zal (0,98 százalékkal) csökkent – közölte a spanyol munkaügyi hivatal pénteken.
Makro / Külgazdaság Vérrel-verítékkel küzd Nagy Márton egy fontos mutatóért
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 09:46
Bár a 2024-es költségvetést eredetileg 2,9 százalékos hiánycéllal tervezték meg, még messze vagyunk a teljesítésétől. A GDP-arányos hiány 2024. III. negyedévben 3,0 százalékos volt, az első három negyedévben pedig 3,5 százalékos lett.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék nem válaszolnak, pedig milliárdokról van szó
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 09:22
Milliárdokat pumpáltak az Eximbankba.
Makro / Külgazdaság Újabb pocsék gazdasági adat érkezett Magyarországról
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 08:31
2024 novemberében az export értéke éves szinten csökkent, míg az import növekedett a KSH első becslése szerint. 
Makro / Külgazdaság Ha Norvégián múlna, teljesülne Orbán Viktor álma
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 12:58
Ha mindenhol úgy vennék az elektromos autókat, mint a skandináv országban, tényleg jó lapra tett volna Magyarország az akkugyártással és a villanyautókkal.
Makro / Külgazdaság Ez már az Ausztriában dolgozó magyaroknak is rosszul eshet
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 11:44
Jelentősen nőtt az osztrák munkanélküliség az előző hónaphoz és a 2023-as adathoz képest is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG