Második becslésében egy hajszállal javított a kiskereskedelem decemberi forgalmi adatain a KSH: a megtisztított adatok szerint 3,3 százalékkal nőtt a forgalom volumene (az első becslésben 3,2 százalék szerepelt).
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 3,2, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 3, az üzemanyag-kiskereskedelemben 4,3 százalékkal emelkedett az értékesítés.
Szegényebb volt a Jézuska, vagy inkább Kínából rendelt?
Hiába a kis javítás, a szakértők ennél dinamikusabb növekedést vártak - a negatív meglepetést a nem élelmiszer-kiskereskedelem okozta, 3 százalékos éves bővülést regisztráltak decemberben, ami az év leggyengébb mutatója lett. A részletes adatokból kiderül: a forgalom volumene még csökkent is a bútor- és műszakicikk-üzletekben (-0,4%).
Az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteknél is mértek egyébként csökkenést: a mínusz 0,9 százalékos érték elsősorban a dohányforgalom visszaesésének következménye.
Az előzetes adatok közlése után Virovácz Péter, az ING szenior elemzője úgy vélekedett: a gyengébb adatokra lehetséges magyarázatot kínálhat a lakosság fogyasztási szokásainak kezdődő változása, melynek során a hangsúly a termékekről a szolgáltatásokra helyeződik át. A másik lehetséges ok a megtakarítások növekedése lehet, mely az ingatlanvásárlási lázzal lehet összhangban.
A negyedik negyedéves gyenge GDP-adatra mindenesetre az egyik magyarázat biztosan a kiskereskedelmi forgalom vártnál alacsonyabb volumene.
Ez lett 2016 mérlege
Ha az egész évet nézzük, 2016-ban az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene 4,6%-kal emelkedett.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 2,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 6,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 5,1 százalékkal nőtt az értékesítés volumene.