Barack Obama még egyik utolsó komoly elnöki lépéseként nagyjából rendbe rakta az amerikai-kubai kapcsolatokat, a több mint fél évszázada tartó masszív ellenségeskedés végének egyik eredménye volt az, hogy Havannában újranyitották az amerikai nagykövetséget.
Halláskárosodási hullám
Csakhogy a tavalyi év végétől valami egészen gyanús dolog kezdett terjedni a kint dolgozó amerikaiak körében, többen súlyosan megbetegedtek és halláskárosodást szenvedtek. A fura betegségsorozat óta egyébként több diplomata is korábban hazatért.
Az AP hírügynökség szerint öt diplomata és több diplomatafeleség szenvedett súlyos halláskárosodást, ám egyetlen gyermeknél sem észleltek halláskárosodást vagy egyéb tünetet.
Itt a válaszlépés
Az amerikai kormány az incidenssel kapcsolatban kiutasított két kubai diplomatát az Egyesült Államokból Heather Nauert külügyminisztériumi szóvivő tegnapi bejelentése szerint. A szóvivő incidensnek nevezte a megbetegedéseket és nem konkrétumokat említett, hanem fizikai tünetekről beszélt.
Halláskárosodást a szaklap szerint egyébként több anyag is okozhat, egyebek mellett: - higany |
Mint mondta, jelenleg is tart a sokrétű orvosi vizsgálat, de még idő kell a bajok beazonosításához. Miután az orvosok többféle tünetet regisztráltak, a bajok forrása is többféle lehet.
Nagyon komolyan vesszük ezeket az incidenseket, nyomozás is van folyamatban - szögezte le a külügyi szóvivő.
Washington már korábban felvette a kapcsolatot Havannával, most a kubaiakat a bécsi konvenció értelmében utasították ki, ugyanis az amerikaiak szerint Kubának kötelessége lenne megvédeni a külföldi diplomatákat.
A CNN meg nem nevezett kormányzati forrásokra hivatkozva akusztikus támadásokról beszél, ez azt jelentené, hogy nem érzékelhető, hanghatáson alapuló szerkezeteket helyezhettek el a diplomaták lakásaiban, s ezek okozhatták a súlyos halláskárosodásokat, és akár a többi tünetet is.
De a hírek szerint az FBI is vizsgálódik az ügyben, ők arra kíváncsiak, hogy vajon nem egy harmadik ország, például Oroszország hajtott-e végre titkos akciót, a kubai hatóságok tudta nélkül.
Az ügyben megszólalt a kubai kormányzat is, a kemény hangú nyilatkozatban úgy fogalmaznak, hogy Kuba nem tűr meg semmilyen támadást diplomaták ellen a határain belül, és jelenleg is folyamatban van az ügyben a nyomozás a „kormányzat legfelsőbb köreiben is”. A közép-amerikai ország egyúttal alaptalannak és igazságtalannak nevezte a kiutasításokat.