A Financial Times megszerzett egy előterjesztést, amely szerint a ma a reggeli órákban összeülő EU-diplomaták megtiltanák Oroszországban bármilyen kötvény és részvény vásárlását. Betiltanák az orosz bankok európai értékpapír-kibocsátásait is. Ezzel leállítanák az országba irányuló tőkeáramlás nagy részét, az orosz vállalatok már eddig is komoly kötvényértékesítési problémákkal és tőkehiánnyal szembesültek.
Jön az új Cocom-lista?
A lépés az orosz állampapírokra nem vonatkozna, a lap szerint azért, mert akkor várhatóan Oroszország is megtiltaná az EU-s állampapírok vásárlását. Tavaly 16 milliárd euróért bocsátottak ki orosz pénzügyi intézmények kötvényeket, ebből 7,5 milliárdért az EU-ban.
A dokumentumban szó van még érzékeny modern technológiák Oroszországba történő exportjának tilalmáról is. Érzékenynek, mint Irán esetében, főleg az energiaipar számít. Valamint olyan termékek, amelyek katonai célokra is felhasználhatók. Egy másik hír szerint éppen most van szó egy EU-s energiatakarékossági programról is, amely éppen az orosz energiahordozóktól való függést lazítaná.
Azért a gáz az úr
A legfurcsább azonban, hogy „egyes dokumentumok szerint a legdurvább szankció az orosz olaj- és gázimport betiltása lenne” – írja az Erste Befektetési Zrt. hírlevele és több internetes lap. A hír forrása bizonytalan, de az EU, amely az orosz energiahordozók legfőbb felvevőpiaca, valószínűleg csak végső esetben nyúlna ehhez az eszközhöz.
(Fotó: 123rf.com) |
Hiszen maga is nagy mértékben függ az energiaszállításoktól, azon belül is egyes országok, köztük Magyarország és más volt szocialista országok, különösen. Minden bizonnyal a durvuló szankciók miatt érezte szükségét annak az MVM, hogy ismét bejelentse, a gáztározók feltöltése a tavalyinál jobban áll.
Putyin záratja el előbb a csapot?
Lehet, hogy ezzel Európa csak arra készül fel, hogy Putyin állítja le a szállításokat? A brit The Telegraph szerint az EU gázkrízisre készül, és egyes országok iparát nagyon rosszul érintené a szállítások leállása. Ugyanakkor Oroszországban nagy pénzügyi válságot okozhatna a gázbevételek leállása.
A 444.hu szerint az energiaszállítások stoppja az EU részéről már nagyon fájna Oroszországnak. „Európa vásárolja fel ugyanis az orosz olaj 84, az orosz gáz 76 százalékát. Persze ez már nemcsak az oroszoknak, hanem az európai gazdaságnak is fájna: az európai gázszükséglet harmadát orosz források fedezik. Épp ezért a brüsszeli bürokrácia országokra bontva is kiszámolta, hogy milyen hatása lenne a gázexport leállításának, de ezek a számítások nem nyilvánosak” – írják
Rossz most az Orosz kitettség
Magyarországnak a gázszállítások hosszú távú elmaradása nyilván komoly ellátási problémákat okozna. Ezen kívül a Vnyesekonombank a Dunaferr tulajdonosa, így erős szankciók esetén a Dunaferr is bajba kerülhet. Más vállalatok és bankok is vannak orosz tulajdonban, mint például a Szberbank (amely a Volksbank hálózatát vette meg nálunk).
De a Richter bevételeinek is becslések szerint 25-30 százalékát adja az orosz és ukrán piac, nem véletlenül esik napok óta a tőzsdén.
Még a Világbajnokságot is lefújhatják
Eközben Angela Merkel német kancellár szerint gyorsan be kell vezetni az újabb gazdasági szankciókat Oroszország ellen, mert a legutóbbi moszkvai megnyilatkozások sem utalnak arra, hogy az orosz vezetés támogatná a maláj utasszállító tragédiája okainak feltárását és az ukrán válság békés rendezését.
Azzal a német politikában szerdán megindult vitával kapcsolatban, hogy el kell-e venni az ukrán válság miatt Oroszországtól a következő labdarúgó világbajnokság rendezési jogát, a helyettes kormányszóvivő azt mondta, hogy az ügy nem tartozik a német kormány hatáskörébe, a tornáig pedig még hátra van négy év, és a berlini vezetésnek "sürgősebb dolgai vannak".