3p
Peking szemrebbenés nélkül hamisította meg friss GDP-adatát. Meg akar felelni annak a szűklátókörű nyugati elvárásnak, amely permanens növekedést szeretne látni a világban. Másrészt pedig fenntartja a kínai tündérmese illúzióját is - kár, hogy az már véget ért.
Fotó: EPA/Stringer

Szeptember 30-án jelentettük, hogy „központilag hamisított makro-adataival Kína legfeljebb már csak pár gyanútlan befektetőt tud megtéveszteni”. Nem akármilyen vád ez a Föld második legnagyobb gazdaságának kormányzatáról, hiszen ha ez igaz, akkor a világgazdaság is egészen más állapotban van, mint azt sokan velünk elhitetni igyekeznek.

Ellentmondó üzenetek Pekingből

Nos, október 19-én a nyugati politikusok és a szélesebb befektetői közösség megnyugtatására Peking éves alapon 6,9 százalékos GDP növekedést jelentett. Múlt pénteken aztán maga Hszi elnök kommentálta az örömteli hírt, kijelentve, hogy a „növekedés még mindig egy elfogadható tartományban van”.

De ha minden rendben, akkor miért kellett aznap a kínai jegybanknak (PBoC) tovább vágnia a kamatlábakat? Az 1 éves irányadó kamatlábakat 2014 novembere óta a PBoC már hatodszor csökkentette, ez alatt az időszak alatt 5,6 százalékról 4,35 százalékra. Idén augusztus óta pedig a kínai valutát eddig már 2,8 százalékkal értékelte le.

Adóssággal felfújt buborék

Valóban, míg 2008 végén Kína a fejlődő világ adósságának 6 százalékát birtokolta, ez 2015-re 28 százalékra ugrott, mivel a kínai bankok és vállalatok évi 47 százalékkal növelték hitelfelvételüket. Tavaly egy hivatalos kormányzati jelentés elképesztő adatokkal szolgált a buborék-gazdaság pazarlásairól.

Eszerint 2009 óta 6,8 ezermilliárd dollár „hatékonytalan befektetés” történt Kínában, beleértve felesleges acélkohókat, szellemvárosokat és üres stadionokat (nocsak, ott is olyanok vannak?!), annak érdekében, hogy tompítsák a pénzügyi krízis hatásait. A 2013-ban beindított, illetve befejezett összes állami beruházásnak pedig 47 százaléka fuccsolt be eddig.

Amely már kipukkant

Nos, akkor hogy is állunk ezzel a 6,9 százalékos növekedéssel, amely állítólag mindenkit megnyugtat?! Miért is zuhant például Kína devizatartaléka az elmúlt egy évben?

Hát például azért, mert a kínai gazdaság szereplői pontosan érzékelik, hogy a gazdaság milyen ütemben zsugorodik és masszív tőkemenekülésbe fogtak.Nézzük csak meg a legfrissebb adatokat közelebbről:

- kínai import: -20,4 százalék (szeptember, év/év, dollárban)
- kínai export: -3,7 százalék (szeptember, év/év, dollárban)
- Kína behozatala Ausztráliából: -20,4 százalék (szeptember, év/év, dollárban)
- kínai széntermelés volumene: -4,8 százalék (augusztus, év/év)
- kínai vasúti teherszállítás volumene: -17,3 százalék (augusztus, év/év)

Nos, ezek után a tisztelt olvasó ítéletére bízzuk, hogy valóban így néznek-e ki egy 6,9 százalékkal növekvő gazdaság részadatai.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG