4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Számos jel mutat arra, hogy hamarosan újra megszólalnak a tűzjelzők a világ tőzsdéin. Azok a gazdaságok, amelyek a 2008 szeptemberi Wall Street-i megrendülés után a globális növekedésbe még életet tudtak lehelni – Kína, Brazília, Oroszország, Törökország és Dél Afrika – már hónapok óta súlyos deflációs örvényben vergődnek.

A jegybankok felelőssége

A 2008-as válság kitörése után a recesszió legkisebb jelére a világ vezető jegybankjai elképesztő mértékű készpénz-kibocsátással reagáltak (QE).  Ez természetesen masszív spekulációs buborékok kialakulásához vezetett, amely önálló életre kelve egyre jobban elszakadt a reálgazdasági folyamatoktól és csak növelte a társadalmi különbségeket. Az amerikai jegybank tulajdonában lévő pénzügyi eszközök nagysága a 2008-as 870 milliárd dollárról mostanra 4.5 ezermilliárd dollárra nőtt és ezzel meghaladja már a világ harmadik legnagyobb gazdasága, azaz Németország éves nemzeti össztermékét.

A jelenlegi brutális eladósodottsági szintekről viszont már nagyon nehéz lesz kemény földetérés (crash-landing) nélkül leszállni.  A monetáris kártyavár már egy ideje omlik, magával rántva a globális keresletet és ezzel a nyersanyag-árakat. A nyersanyag-termelő perifériák valutái masszív leértékelődési nyomás alá kerültek.

Álomból rémálomba

Brazília – a világ hetedik legnagyobb gazdasága – példának szolgálhat, hogy megértsük a kibontakozó vihar erejét. Dél-Amerika legnagyobb gazdasága és nyersanyagtermelő nagyhatalma az elmúlt évtized feltörekvő piaci csillagából egy pénzügyi rémálommá vált. Valutája, a reál minden idők legalacsonyabb kurzusán vergődik, az elmúlt öt évben értékének felét vesztette el az európai valutákkal szemben.  Az ország tőzsdeindexe, a Bovespa 2010 áprilisa óta megfeleződött, de a bányászati cégek egyenesen töredékükre estek.

A Dél-afrikai Köztársaságban hasonló a helyzet mind a valuta-árfolyamot, mind pedig a bányászati cégek árfolyamait tekintve. Olyan prominens bánya-óriások, mint az Aquarius Platinum, Arcelor Mittal South Africa és a Harmony Gold töredék-árakon forognak a johannesburgi tőzsdén. Szaúd-Arábia az elmúlt hónapban több milliárd dollárnyi befektetést vont ki különböző nyugati alapkezelőktől, miután szüksége van a pénzre a költségvetési kiadások fenntartása, illetve a devizapiaci intervenció miatt. Az elmúlt hat hónapot tekintve már 50-70 milliárd dollárnál jár ez az összeg.India és Törökország esetében masszív folyó-fizetési mérleg hiányokat látunk és a centrum-országokba visszatérő pénzek miatt itt is durván feleződtek valutáik értéke (a svájci frankhoz képest 2010 óta 55 százalékkal leértékelődve).

Indiában az elképesztő bürokrácia, Törökország esetében pedig a politikai válság járul még hozzá ezen gazdaságok sérülékenységéhez.

Ázsia is szenved már

Kazahsztán és Vietnam valutái is bedőltek az elmúlt pár hónapban, miután a jegybankjaik felhagytak a valuta-kötés védelmével és szabadon kezdték azt lebegtetni. A nagy olaj- és gáztermelő Malajzia valutája tegnap olyan szinten forgott a dollárral szemben, mint utoljára az 1998-as ázsiai pénzügyi válság idején. Az óriási széntermelő Indonézia valutája 17 éves mélyponton bóklászik.

Központilag hamisított makro-adataival Kína legföljebb már csak pár gyanútlan befektetőt tud megtéveszteni. Az ázsiai óriás agyaglábai megreccsentek és a globális nyersanyagár-esés fagyos szele elérte az ország munkaerőpiacát. Múlt pénteken Észak-kelet Kína legnagyobb szénbányája, a Heilongjiang Longmay Mining Holding Group jelentette be, hogy 100 000 (!) állást szüntet meg. Ez csupán az első lépésnek tekinthető Kína szénbányászati szektorában, amely az elmúlt években képzetlen munkások millióinak biztosított munkát. Közben többnyire súlyosan eladósodtak a bányavállalatok, a helyi önkormányzatok készséges politikai támogatásával.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG