4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Míg 2007-ben, az összeomlás előestéjén az ír háztartások adósságállománya 100 százalékon állt a GDP arányában, ez a mutató jelenleg 120 százalék Ausztráliában. A kanadai háztartások adósságállománya mára meghaladta a GDP 100 százalékát, ezzel a legmagasabb arányt érve el a G7 országok között. Káncz Csaba jegyzete.
Scott Morrison ausztrál miniszterelnök. EPA/RICHARD WAINWRIGHT AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Ezeken a hasábokon 2017 júniusában mutattunk rá először Ausztrália és Kanada pénzügyi kártyavárára.  Kiemeltük, hogy az ingatlanpiaci buborék előrejelzett kipukkanása alapjaiban rázhatja meg az ausztrál és kanadai pénzügyi- és bankrendszert. Nos, 21 hónap után térjünk vissza a két színhelyre.

Ausztrália, mint első dominó

A kenguruk földjén négy negyedév óta folyamatosan esnek az ingatlanárak. Ez az ausztrál háztartásoknál az elmúlt hét év legnagyobb vagyonvesztéséhez vezetett.  Melbourne-ben a 2017-es csúcs óta 9,6 százalékkal csökkentek a lakásárak, Sydney-ben pedig 13,2 százalékkal, miközben az új építésekre kiadott engedélyek száma közel 40 százalékkal zuhant. Csupán emlékeztetőül tesszük hozzá, hogy a 2016-os év során a teljes ausztrál gazdasági növekedés 67 százaléka Sydney és Melbourne városainak ingatlanpiacáról jött, ahol a szövetségi kormányzatok mindent meg is tettek, hogy tovább fűtsék a robbanás szélén álló kazánt.

Káncz Csaba

John Adams korábbi kormányzati tanácsadó 10 napja jelentette ki, hogy Ausztrália lehet az első dominó, amely eldől a globális gazdasági válságban.  Adams párhuzamot vont a mai ausztrál és a 2007-es ír ingatlanválsággal, amely akkor egy teljes körű pénzügyi válságba torkollott. De míg 2007-ben az ír háztartások adósságállománya a GDP arányában 100 százalékon állt, ez az arány jelenleg 120 százalék Ausztráliában. 2007-ben az ír háztartások adóssága a rendelkezésre álló jövedelem arányában durván 200 százalékon állt, ez a mutató jelenleg Ausztráliában 188 százalék. Az ausztrál háztartások nettó vagyonának jelenleg mintegy kétharmada fekszik ingatlanban, ez az összeomlás előtt az írországi háztartásoknál 83 százalékon állt.

Valójában már jelenleg 400 ezer olyan ausztrál ingatlan-tulajdonos van, akik több jelzáloggal tartoznak, mint amennyi a házuk értéke. Más szóval, hiába is adnák el a házukat, akkor se tudnának a teljes adósságuktól megszabadulni.

Az LF Economics ingatlanár elemzői szerint idén további 15-25 százalékos zuhanásra van kilátás az ausztrál ingatlan piacon. Nem véletlen tehát, hogy az OECD tavaly decemberben felszólította a kormányt, hogy készítsen vészforgatókönyveket az ingatlanpiac „súlyos összeomlására” felkészülve.

Későn kapkod a kanadai jegybank

A kanadai háztartások adósságállománya mára elérte a GDP 100,2 százalékát, ezzel a legmagasabb arányt mutatva a G7 országok között.   Míg egy évtizede a háztartások adóssága a rendelkezésre álló jövedelmek arányában 148 százalékon állt, ez a tavalyi negyedik negyedévben már 174 százalékra ugrott.   A kanadai jegybank 2017 óta már ötször emelt kamatot – a jelenlegi 1,75 százalékos szintre –, így az ingatanárak esésnek is indultak. Ilyen jelenséget három évtizede nem tapasztaltak Kanadában.

Van honnan esni az áraknak, hiszen az elmúlt 15 évben az ország ingatlanárai átlagosan 337 százalékkal ugrottak meg, azon belül különösen Vancouver árai törtek az egekbe a kínai oligarchák és a felső középosztály pénzkimenekítése miatt. Tavaly azonban már Vancouverben is egyharmaddal estek a tranzakciók, az árak pedig közel 10 százalékkal kerültek lejjebb. A kanadai jegybank friss jelentése szerint a jelzáloghitelek növekedése 22 éves mélypontra esett az országban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG