Egy választás súlyos következménye – Európa nem lesz ritkaföldfém nagyhatalom
Grönland ritkaföldfémei Amerikának és Európának is esélyt jelentettek volna arra, hogy visszanyerjék az ellenőrzést a stratégiai erőforrás felett. A klímaváltozás miatt a csupán 56 ezer lakosú Grönland már évekkel ezelőtt a geopolitikai csatározások középpontjába került. Káncz Csaba jegyzete.
Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.
A keddi grönlandi előrehozott választásokat az ellenzéki szociáldemokrata párt nyerte, a szavazatok 37 százalékát begyűjtve. A politikai megmérettetést nemzetközileg is kiemelt figyelem övezte, hiszen a győztes Inuit Ataqatigiit párt környezetvédelmi okok miatt ellenzi annak a dél-grönlandi, Kvanefjeld bányászati projektnek a folytatását, amely a ritkaföldfém nagyhatalommá tehetné a világ legnagyobb szigetét és egyben Európát.
Ritkaföldfém nagyhatalom lehetne
Grönland jégtakarójának olvadásával egy időben két ausztráliai székhelyű bányavállalat – az egyik az Egyesült Államokban keres befektetőket, a másik pedig a kínai állam által támogatott cég, a Senghe Resources tulajdonában van – jóváhagyásért versenyez, hogy feltárhassa azt, amit az Egyesült Államok Geológiai Intézete (USGS) a világ legnagyobb feltáratlan ritkaföldfém-lelőhelyének nevez. A grönlandi belpolitikai most a jelek szerint áthúzza a számításaikat.

Grönland ritkaföldfémei Amerikának és Európának is esélyt jelentettek volna arra, hogy visszanyerjék az irányítást a stratégiai erőforrások felett. A kutatás helyét a világ egyik uránban és néhány ritkaföldfémben leggazdagabb területének tartják, tizenhétféle fémet lehetne kitermelni innen, és ezek olyan anyagok, amelyeket például okostelefonok, síkképernyős tévék, elektromos autók, vagy éppen fegyverek gyártásához lehetne használni. Friedbert Pflüger, az Atlantic Council vezető munkatársa azonban már tavaly figyelmeztetett, hogy egy nagy bánya által generált bevétel a tulajdonosa számára befolyást jelenthet a grönlandi politikába, és egy erős kínai jelenlét stratégiai fenyegetésekkel is járhat.
Ez a cikk az Mfor és a Privátbankár Prémium tartalma, csak a lap előfizetői olvashatják teljes terjedelmében.
Prémium tartalmainkhoz a következő lépések után férhet hozzá:
- Regisztráljon (adja meg emailcímét és jelszavát)
- Válasszon előfizetői csomagjaink közül
- Fizessen bankkártyájával
+1 Amennyiben megújuló havi csomagjaink közül választ, az első hónap csak 390 forint mindkét csomag esetében!
Előfizetői csomagjainkról, az előfizetésről részletesen itt olvashat
Előfizetői csomagjainkról, az előfizetésről részletesen itt olvashat