3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A feltörekvő országok gyengébb növekedési teljesítménye egy deflációs impulzust indított el a világgazdaságban. Már nem csak a franciák helyzete aggasztó, de a német gazdaság is lassul, sőt már Skandináviából is rossz hírek jönnek.

Az euróövezetben sokáig a megállíthatatlan tűnő német lokomotív húzta a konjunktúrát, de a kereslet jelentős csökkenése a fenti piacokon, az Oroszországot sújtó szankciók és az ukrán geopolitikai bizonytalanság miatt ez korszak már a múlté. A német lelassulás része annak a folyamatnak, amelynek során a 18-tagú eurózóna a második negyedévben gyakorlatilag leállt. Inflációs rátája pedig szeptemberben öt éves mélypontra, 0,3 százalékra esett, és már a defláció határán egyensúlyoz. 

El kell kerülni a deflációs csapdát

Fontos kiemelni, hogy az EKB az európai bankok stressz-tesztjében nem kalkulált a defláció veszélyével. Pedig a defláció rövid idő alatt ellehetetlenítheti az adósság-hegyek visszafizetésével küszködő Olaszországot és Görögországot.

Az Európai Központi Bank ezért is kétségbeesetten próbálja elkerülni a deflációs csapdát és azt, hogy tetézve a bajt, az árak esése beépüljön a várakozásokba. Ennek érdekében 0,05 százalékra vágta az alapkamatot és a múlt héten elindított a Fedhez hasonló nem konvencionális programját, ahol egy jelzáloglevél-vásárlási program keretében kezdett értékpapírokat vásárolni. Az első hét eredményei már ki is jöttek, az EKB 1,7 milliárd euróért vásárolt jelzálogleveleket.

Skandináviából is aggasztó hírek jönnek

Az EKB-t külön aggaszthatják a Skandináviából érkező hírek is: a svéd jegybank (Riksbank) kedden váratlanul nullára vitte le az alapkamatot és egyben levágta a jövő évre vonatkozó növekedési előrejelzését. Svédországban van jelenleg a skandináv országok közül a legmagasabb munkanélküliség, az árak pedig az elmúlt két év 24 hónapjából 16-ban estek. Az ország nulla inflációt mutatott tavaly, idén pedig a Riksbank 0,2 százalékos deflációval kalkulál. 

Az EKB mostani likviditásnövelő intézkedései viszont frontálisan szembemennek a Bundesbank hagyományaival és a németek kollektív tudatalattijában mélyen gyökerező inflációs félelmekkel. Mario Draghi és Jens Weidmann viszonya nem véletlenül romlott meg annyira, hogy már nincsenek egymással beszélő viszonyban.

Jön a Japán típusú posvány?

Összességében az eurózóna erősödő deflációs és évek óta tartó demográfiai folyamatai akár egy Japán típusú elvesztegetett, posványos időszakhoz vezethetnek. Különösen, ha Japán 1990-es évekbeli lépéseihez hasonlóan most az eurózóna is adósságnövelő pályára állna és a legkülönbözőbb felesleges infrastruktúra-fejlesztésbe menekülne.

Márpedig a növekedés leállásától és a dezinflációs folyamatok erősödésétől megrémülve a franciák és az olaszok most éppen egy hasonló, három éves, 300 milliárd eurós program beindításáért nyúzzák az északi tagállamokat. Az Európai Tanács a napokban jóváhagyta ezt a programot és egy munkacsoportot bízott meg azzal, hogy decemberre állítson föl egy prioritási listát. Ha a betonlobbi győzedelmeskedik, akkor hosszú évekre el felejthetjük az eurózónát, mint dinamikus és ütőképes gazdasági erőközpontot.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG