EPA/ANDREW GOMBERT |
Az amerikai szenátus hírszerzési bizottsága meghallgatná az elnök idősebb fiát, mert tavaly a választási kampány idején egy magát a Kremlhez közelállónak mondó orosz ügyvédnővel tárgyalt. Az ifjabb Donald Trump ügyvédje útján jelezte: készséggel áll a tavalyi választási kampányba történt esetleges orosz beavatkozásokat vizsgáló kongresszusi bizottságok rendelkezésére.
A New York Times még tegnap írt arról, hogy 2016 júniusában az ifjabb Donald Trump találkozott Natalija Veszelnyickaja ügyvédnővel, aki azzal kereste meg a jelenlegi elnök stábját, hogy terhelő bizonyítékai vannak Hillary Clintonról. A Trump-csapat igen komolyan vette a találkozót, hiszen az elnök idősebbik fia mellett részt vett rajta Paul Manafort a kampány akkorai menedzsere, valamint Ivanka Trump férje, Jared Kushner, akinek befolyásosságát sosem lehetett kétségbe vonni.
Happy to work with the committee to pass on what I know. https://t.co/tL47NOoteM
— Donald Trump Jr. (@DonaldJTrumpJr) 2017. július 10.
Az elnök fia a találkozó tényét a lapnak küldött közleményében elismerte, ugyanakkor állítása szerint Natalija Veszelnyickajának nem voltak terhelő dokumentumai, sőt még információi sem a demokrata elnökjelöltről.
Mindenképpen lesz meghallgatás
Susan Collins, a szenátus hírszerzési bizottságának republikánus tagja és Mark Warner a bizottság demokrata párti tagja szerint is szükséges ifjabb Donald Trump meghallgatása. Richard Burr, a bizottság vezetője közölte: még a héten dönt arról, hogy meghallgatják-e az elnök fiát.
A Fehér Ház helyettes szóvivője, Sarah Huckabee Sanders ezzel kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy a találkozón semmi helytelen nem történt, amúgy is rövid volt és nem volt folytatása sem. Hétfőn egyébként Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője Moszkvában riportereknek azt mondta: a Kreml nem ismeri Natalija Veszelnyickaját.
Összevissza ügyek
Nem ez volt mostanában az egyetlen ügy, ahol Donald Trump kínos helyzetbe került. Az elnök vasárnap a republikánus bírálatok hatására visszatáncolt attól az amerikai-orosz kiberbiztonsági együttműködéstől, amelyben Vlagyimir Putyin orosz államfővel állapodott meg két nappal korábban a G20-as országcsoport hamburgi csúcsértekezletén.
Trump vasárnap reggel még azt írta a Twitteren: Áthatolhatatlan kiberbiztonsági munkacsoportot hozunk létre az olyan ügyekre, mint a választásokba való kibernetikai beavatkozás.
Putin & I discussed forming an impenetrable Cyber Security unit so that election hacking, & many other negative things, will be guarded..
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2017. július 9.
Később már azt írta: Az, hogy beszéltem Putyin elnökkel a kiberbiztonsági munkacsoportról, nem jelenti, hogy megvalósíthatónak gondolnám.
The fact that President Putin and I discussed a Cyber Security unit doesn't mean I think it can happen. It can't-but a ceasefire can,& did!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2017. július 10.
Szvetlana Lukas, az orosz elnök főtanácsadója szintén mértéktartónak mutatkozott az együttműködésről. Ha sikerülne is létrehozni a kiberbiztonsággal foglalkozó orosz-amerikai közös munkacsoportot, az nem azt jelenti, hogy azonnal, gyakorlatilag holnaptól munkához is látna – mondta.