A címben feltett kérdés, nagyon egyszerűen megválaszolható – minimális. Ennek ellenére persze meg lehet érteni azokat az utazókat is, akik teljes klinikai védőruhában repkednek a világban, mivel a repülők szűk, zárt helyek, amikben naponta akár több száz ember is megfordulhat.
Amber Vinson, a második amerikai fertőzött Clevelandből Dallasba repült, és az amerikai Járványkezelő Központ most 132 embert vár ellenőrzésre, gyakorlatilag mindenkit, aki érintkezett a nővel. Innen gyorsan felmerül a kérdés:
De akkor most meg lehet fertőződni a repülőn?
Nos, a Vanderbilt Gyógyszerészeti Egyetem fertőzőbetegség-specialistája úgy véli, hogy nem valószínű. William Schaffner bár megérti az aggodalmat, azért arra is emlékeztet, hogy a nővér egy ebolás beteget kezelt, meg is érintve azt. Ez a vírus nem az influenza, nem terjed levegőben, szóval hiába vagyunk összezárva egy fertőzöttel, ameddig nem érintjük meg, nem kell aggódnunk. Az Ebola-vírus csak tényleges fizikai érintkezéssel terjed, legyen szó itt nyálról, hányásról, vérről, vagy ürülékről - a vírus a bőrünkön lévő sérüléseken vagy nyálkahártyákon juthat be a szervezetbe.
Ha más izzadtságával találkozunk valahol - attól eltekintve, hogy undorító - biztos, hogy nem kell tőle tartanunk. Elméletben a nedves felületeken valamivel tovább marad életben a vírus, de egy karfa vagy éppen egy érintőképernyő még így sem jelenthet veszélyt.
Az ebola csak akkor lesz igazán fertőző, ha az áldozat már nagyon rosszul van. Bár a nővér már beteg volt, mikor elindult, a nála mért 37,5 fokos láz még egy korábbi fázisra utalt, így nagyon valószínűtlen, hogy utastársainak aggódnia kéne. A legtöbb ország repterének joga van arra, hogy egy súlyos, láthatóan rosszul lévő betegtől megtagadja a felszállás jogát, és értesítse a megfelelő egészségügyi hatóságot is.
Miért biztonságos a repülés így is?
Minden légitársaság utaskísérői ki vannak képezve arra, hogy mit tegyenek egy esetleges vírusos rosszullét esetén is. Ebbe beletartozik a fertőzött elkülönítése, gumikesztyűk és szájmaszkok használata, ráadásul fertőtlenítővel is jól el vannak látva. Azért sem kell aggódnunk, hogy a légi kiszolgáló személyzet fertőzött lehet, nekik kötelező a heti egészségügyi szűrés.
Ki mászkál egy ebolással védőruha nélkül? A járványügyes A 444.hu találta a TheVerge sztoriját: egy videón az látszik, hogy az ebolás Amber Vinstont kísérő csapatban több vírusvédelmi ruhába öltözött szakember mellett egy ingben-nadrágban figyelő ember is van: bár sokan úgy gondolták, ez valami elképesztő felelőtlenség, az ingujjban sétálgató ember valójában épp a járványügy szakértője, aki a fertőzésveszély elkerülésére figyelt a szállítás során - ezt pedig védőruhában nehezebben tehette volna meg, és mivel egyébként nem érintkezett közvetlenül a beteggel, nem volt veszélyben. |
Hogyan ússza meg az ebolát?
1. Semmiképpen se érjen egy fertőzött testnedveihez!
2. Használjon védőszemüveget, ha érintkeznie kell egy beteggel!
3. A vírust elkapó ember ruházatát és az orvosi szemetet el kell égetni, az orvosi eszközöket lefertőtleníteni.
4. Az ebolából felépülő betegek három hónapig ne létesítsenek szexuális kapcsolatot, vagy legalábbis használjanak óvszert - írja a BBC.
Nem a betegséggel van a legnagyobb baj, hanem a pánikkeltéssel?
Alapvetően a legtöbb szakértő egyetért abban, hogy a fejlett világban a legnagyobb probléma nem is a vírus, hanem a velejáró tömeghisztéria és pánikkeltés.
Nem véletlen, hogy az ÁNTSZ a napokban pánikkeltés miatt feljelentést tett egy internetes portál ellen, amelyik arról számolt be, hogy „lázzal, piros pöttyökkel a bőrén és más ebolás tünetekkel” szállítottak egy beteget a „pécsi kórházba”.
Az ÁNTSZ is felhívja a figyelmet: ömagában az a tény, hogy valaki az érintett területről érkezik és láza van még nem jelenti azt, hogy megfelel az Ebola-láz úgynevezett esetdefiníciójának. Az Ebola-láz gyanúja epidemiológiai szempontból csak akkor merül fel, ha az illető találkozott / érintkezett Ebola-lázban szenvedő beteggel. Csak és kizárólag a klinikai és epidemiológiai feltételek együttes teljesülése esetén beszélhetünk az Ebola-láz gyanújáról.
Papírpénzzel és az uszoda vizében sem lehet elkapni
Az Ebola-vírus nem terjed nyilvános helyeken, tünetmentes személyekkel való futólagos érintkezés útján. Ön nem fertőződhet meg papírpénz vagy élelmiszerek megérintésétől, vagy pl. egy uszoda medencéjében. Az Ebola-vírust szúnyogok sem terjesztik. Az Ebola-vírus – az Influenza-vírussal ellentétben – a levegőben sem terjed - írja az ÁNTSZ.