6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szergej Gurijev egykor Medvegyev elnöki tanácsadója és Navalnij programírója volt, Putyin ismételt elnökké választása után azonban elmenekült az országból. Nemrég egy interjúban azt mondta: Moszkvának most még van elég pénze az Ukrajna elleni háborúhoz, de az olajembargó véget vethet annak. A high tech áruk hiánya és a legjobb szakemberek elvándorlása pedig hosszútávon jár majd súlyos következményekkel.

„A háború beszüntetése, béketárgyalások indítása, csapatok kivonása Ukrajnából, háborús jóvátétel fizetése, a háborús bűnösök átadása egy nemzetközi bíróságnak. Ezt követően pedig tárgyalás a szankciók feloldásáról” – ezt válaszolta Szergej Gurijev a Die Weltnek a közelmúltban adott interjúban arra a kérdésre, hogy milyen tanácsot adna ma Alekszej Navalnijnak, ha az orosz ellenzéki politikus indulhatna egy választáson. (Navalnij jelenleg börtönbüntetését tölti – a szerk.)

Kegyeltből disszidens 

Az orosz közgazdász 2004-től 2013-ig a moszkvai New Economic School magánfőiskola rektora, 2008 és 2012 között pedig az akkori orosz elnök, Dmitrij Medvegyev tanácsadója volt.

Később – miután Medvegyev távozott és Vlagyimir Putyin került ismét az elnöki székbe – az ellenzéki ügyek egyik legprominensebb támogatója lett. 2013-ban ő írta Navalnij gazdasági programját, aki akkor Moszkva főpolgármestere szeretett volna lenni.

Gurijev szerint az olajembargó lehet a kulcs. Fotó: Wiener Zeitung/Szergej Gurijev
Gurijev szerint az olajembargó lehet a kulcs. Fotó: Wiener Zeitung/Szergej Gurijev

Mivel úgy érezte, hogy időközben megszűnt „politikai védettsége”, és perbe fogják fogni egy politikai színezetű ügyben, még ugyanebben az évben elmenekült Oroszországból Franciaországba.

"Nem tettem semmi rosszat, és nem akarok félelemben élni” – mondta akkor.

Elemzők szerint azok közé tartozott, akik nem értettek egyet a Kreml Nyugat-ellenes politikájával és hatalom-koncentrációjával, de általában nem hallatták a hangulat a politikai változással kapcsolatban.    

Gurijev 2013 a párizsi Sciences Pro kutatóintézet oktatója, 2015 és 2019 között pedig az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank vezető közgazdásza volt.

„Ne higgyük, hogy az oroszok jól élnek”

A német lapnak adott interjúban a háború Oroszországra gyakorolt gazdasági hatását és a jövőbeni kilátásokat elemezte.

Úgy véli, hogy az Oroszországgal szemben kivetett szankciók eltörlése hosszú folyamat, és Moszkvának előbb végre kellene hajtania a fent említett dolgokat.

„Számomra úgy tűnik, hogy Putyin nem fogja ezt megtenni. De egyértelmű, hogy a szankciók feloldása nélkül Oroszország gazdasága nem fog többé növekedni.”

Arra a felvetésre, hogy az orosz gazdaság a jósolt 10 százalék helyett „csak” mintegy 3 százalékkal esett tavaly, azaz nagyobb az ellenállóképessége a korábban gondoltnál, azt válaszolta: a gazdaság jövőre tovább fog zsugorodni, az ellenállóképesség oka pedig az, hogy az orosz kőolajexport-embargót csak tavaly decemberben vezette be az EU (a vezetéken szállított kőolajat pedig továbbra sem érinti az), a kőolajtermékekre pedig csak idén februártól fogja kiterjeszteni.

Másrészt a GDP-t most a felpörgetett hadiipar megtámasztja, ha pedig nem tört volna ki a háború, akkor tavaly három százalékkal növekedhetett volna a gazdaság.     

„Az életszínvonal a valóságban süllyed – a kiskereskedelem volumene 10 százalékkal esett. Ne higgyük, hogy jól megy a gazdaság, az oroszok pedig jól élnek” – fogalmazott Gurijev.

Utalt arra, hogy a kormány számos gazdasági adatot már nem hoz nyilvánosságra. Van költségvetési hiány, de a kiadások pontos eloszlásáról – például arról, hogy mennyivel többet költenek a háborúra és mennyivel kevesebbet az oktatásra – nincs információ.

Ráadásul a valutatartalékok apadnak, ami azért veszélyes, mert Oroszország már nem tud pénzt felvenni a piacokon és a magas infláció miatt pénzt nyomtatni sem képes, figyelmeztetett.

Sok múlik az olajembargón

„Putyinnak egyelőre van elég pénze a háborúra. De nem tudjuk, hogy meddig, mivel nem tudjuk, hogy mennyi pénz megy el a háborúra és milyen hatása lesz az új olajembargónak,” tette hozzá.

Gurijev már a kezdetektől fogva az azonnali embargó híve volt, de az európai politikusok ezt ellenezték arra hivatkozva, hogy túl drága lenne az európai gazdaságnak. Az orosz közgazdász ugyanakkor úgy véli, hogy ez nem teljesen igaz, ráadásul egy azonnali embargó után nem értékelődött volna fel a rubel, és Putyinnak sokkal kevesebb pénze lett volna a háborúra.

Arra a felvetésre, hogy az olajembargónak ugyan nagy hatása lesz, de a technológiaexport tilalma még súlyosabb következményekkel járhat-e Oroszországban, azt válaszolta: mindkettő fontos. 

Egy „gyors olajembargó” (itt feltehetően annak mihamarabbi megvalósítására utalt – a szerk.) hamar véget vethetne a háborúnak, és utána fel lehetne oldani, véli. A hightech termékek hiányának és a legjobb szakemberek elvándorlásának ugyanakkor hosszútávon vannak súlyos következményei, fogalmazott.

Azzal kapcsolatban, hogy a 2023-ra vonatkozó előrejelzések nagyon eltérőek – az orosz gazdasági minisztérium kevesebb mint egy százalékos gazdasági visszaesést jósol, az orosz Alfa-Bank viszont 6,5-et –, azt mondta: egyre kevésbé hisznek a statisztikáknak. Az általában megbízhatónak tekintett Nemzetközi Valutaalap mindenesetre 2 százalékos mínuszt vetít előre.

Félnek vagy lekötelezettek

Végezetül arra a felvetésre, miszerint figyelembe veszi-e Putyin azokat a figyelmeztetéseket, amelyeket még nem sokkal a háború előtt kapott az orosz liberális gazdasági elit (a jegybank és a Sberbank vezetői, miniszterek) egyes tagjaitól, és amelyek a háborús eszkalációval járó gazdasági veszélyekre vonatkoztak, azt válaszolta:

„Putyin érti, mit mondanak. Ugyanakkor ő azt mondja: a politikai döntéseket én hozom, a ti feladatotok a gazdasági következmények minimalizálása.”

Ezek a vezetők segítettek Putyinnak a helyzet stabilizálásában, most pedig segítenek neki elkerülni a gazdasági válságot, de egyúttal segítenek finanszírozni a háborút – mondta Gurijev egy erkölcsi dilemmára utalva.

Feltételezése szerint ezek a vezetők ellenzik ugyan a háborút, és látják, hogyan omlik össze most mindaz, amit évtizedek alatt felépítettek, de félnek Putyintól vagy le vannak neki kötelezve. Más egyéb lehetőségük nem marad, mint a kivándorlás.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG