Kudarcot vallottak az amerikai kongresszus deficitcsökkentő "szuperbizottságának" azon erőfeszítései, hogy kompromisszumot érjen el azzal kapcsolatban, mely területeken spóroljanak meg 1200 milliárd dollárt az állami kiadásokon az elkövetkező 10 év alatt - jelentették be hivatalosan is hétfő délután az amerikai szövetségi törvényhozásban.
A kétpárti testületnek a vonatkozó törvény alapján máig kellett volna megállapodnia a megszorításokról, hogy a kongresszus költségvetési hivatala a szerdai, végső határidőig el tudja végezni a megfelelő háttérszámításokat az azonnal végszavazásra benyújtandó törvénytervezethez.
A "szuperbizottság" kudarca miatt a jelenleg érvényes jogszabály értelmében 2013-ban megkezdődik egy automatikus, 10 éven át tartó, 1200 milliárd dolláros csökkentés, amely csaknem minden költségvetési tételre egyformán kiterjedt, s amelynek legnagyobb kárvallottja a Pentagon lesz.
Mélyrepülés a Wall Streeten
Jelentős csökkenéssel zártak hétfőn a New York-i értéktőzsde vezetői mutatói; az amerikai államháztartási hiánnyal kapcsolatos politika zsákutcájának hatása adódott hozzá az egyre mélyebb európai válságéhoz (a nagy európai indexek is jelentés mínuszokkal zárták a kereskedést). A bizottság bukása miatt az Egyesült Államok megint közel került a leminősítéshez, bár Obama elnök szerint az "Egyesült Államokat nem lehet leminősíteni". Az amerikai elnök ezt akkor mondta, amikor augusztusban az S&P "AAA" besorolásról "AA+" rontotta Amerika besorolását. Az AP hírügynökség szerint a hitelminősítő most jelezte, hogy nem tervezi, hogy tovább rontja az USA besorolását a bizottsági kudarc ellenére, hiszen a költségvetési lefaragás így is megkezdődik.
A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 249 ponttal, azaz 2,10 százalékkal csökkent és 11.547 ponton zárta a napot.vAz S&P 500-as mutató 23 ponttal, 2 százalékkal 1.193 pontra csökkent. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 49 pontot, azaz 1,9 százalékot veszített, és 2.523 ponton zárt.