1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Hatalmas összegű kiadáscsökkentésről kell döntenie jövő héten a washingtoni kongresszusnak. Ha ez nem sikerül, nagy baj lehet. Az amerikai államadósság a héten a második világháború óta nem látott mértékűre emelkedett. A Standard and Poors hitelminősítő már jelezte, hogy ha az amerikai kormánynak nem sikerül keresztülvinnie az adóemelési terveit, és nem tudja lefaragni a kiadásait, akkor megint leminősíti az Egyesült Államokat. Közben Európában a héten komolyan eldurvult az adósság - krízis.

Rövid hét – hosszú órák

Rövid, de annál eseménydúsabb hét előtt állnak az amerikai piacok. Csütörtökön zárva lesz a Wall Street, pénteken pedig rövidített kereskedés lesz a Hálaadás miatt. De a befektetők figyelme valószínűleg amúgy is Washingtonra irányul New Yorkból, ugyanis az amerikai kongresszus „szuperbizottságának” szerdáig be kéne jelentenie egy 10 évre szóló, több, mint 1200 milliárd dolláros kiadáscsökkentő tervet, de a hírek szerint erre nagyon kevés esély van. A MarketWatch által idézett felmérés szerint a piaci szereplők mindössze 17 százaléka hisz a Hálaadás előtti megállapodásban. Pénteki sajtóértesülések alapján úgy tűnik, hogy a bizottság már egy kisebb terv részleteiről egyeztet a hosszú, kemény hangú tárgyalásokon, füstbe burkolózva, egyre gyűlő pizzás - dobozok között. A Standard and Poors hitelminősítő, amikor júliusban rontotta az addig kitűnő amerikai hitelbesorolást jelezte, hogy minősítő – fegyver van nála, és egyáltalán nem fél újra használni, ha nem sikerül csökkenteni az adósságot. Múlt héten az Egyesült Államok GDP – arányos államadóssága meghaladta a 100 százalékot. Ekkora mértékű tartozása utoljára 1947 – ben volt.

Kiürülnek a tőzsdék, de hova megy a pénz?

Az elmúlt héten újabb jelentős tőke távozott az amerikai részvénypiacokról, utoljára nyár közepén volt ennyire gyér a forgalom. A gyorsjelentési szezon jelentős része különösebb sztori nélkül lezajlott, az európai válság pedig egyre jobban felülírja az amerikai híreket. A jövő héten lesz néhány fontos beszámoló, egyebek közt a tartós ipari megrendelésekről, és bejelentik, mekkora valójában az amerikai GDP, miután újraszámolták a sorokat.

Az amerikai makroadatok továbbra is azt mutatják, hogy ugyan nincs recesszió, de folyamatos a lassulás  több nagy erejű gazdasági térségben, nagyon magas az önkormányzatok eladósodottsága, a feldolgozóiparban sem látszik nagy erő, a munkanélküliség mintha elkezdett volna tartósabban csökkenni, viszont még mindig több sebből vérzik a hitelválság édesanyja, az ingatlanszektor. Erős homály övezi az amerikai pénzügyi rendszer kitettségét a jelzálog – piacon, és azt is elég homályosan kommunikálják, hogy melyikük meddig ül az európai válságban. Az amerikaiak még mindig sokat költenek, de mindezt a megtakarításaik terhére teszik, és továbbra is nagyon magas az eladósodottság.

A folytatódó aggodalmak miatt rizikós a részvénypiacokon kereskedni, ezért a befektetők az elmúlt hónapokban rágyúrtak a biztonságra, még olyan áron is, hogy a negatív hozamok miatt némi aprót a pulton hagynak a távozáskor. A továbbra is kikezdhetetlennek hitt német állampapírok hozama gyakorlatilag elérte a nullát, de jól teljesítenek a svájci, japán, és amerikai kötvények is. A merészebbek viszont tehettek egy sikeres kanyart az olajpiacon 103 dollár fölött, és szokatlanul nagyokat hullámzott az arany ára is. A legösszetettebb sztori az olajpiacon van, ahol az újból előkerült Irán – konfliktus, az észak-afrikai helyzet rendezetlensége, az ázsiai, és dél – amerikai országok keresletének brutális bővülése, és az exponenciálisan növekvő népességszám várhatóan még jó ideig ütőkártyák maradnak. Az árupiacok nagyon erős volatilitása arra utal, hogy a piac még mindig nagyon ideges, és tanácstalan.

Európa nem kíván jó étvágyat

Kritikus helyzet alakult ki a héten az európai állampapír – piacokon. A spanyol 10 éves papírok hozama átlépte a 7 százalékot, először mióta bevezették az eurót. A vasárnapi spanyol választáson valószínűleg leváltják a szocialista kormányt, a kérdés, hogy a következő kabinet keresztül tudja – e vinni a megszorításokat. Ugyanez a kérdés Olaszországban, és Görögországban ahol kétséges, hogy a felkészült szakértőkből álló kormány el tudja – e magyarázni a társadalomnak, hogy készüljenek fel az évekig tartó gazdasági megszorító intézkedésekre. A kötvénypiaci pánikot az éleződő poltiikai, és gazdasági bizonytalanságok okozzák. Az Európai Központi Bank folyamatosan veszi a spanyol, és olasz kötvényeket, bár ezt nem jelentik be hivatalosan, ahogy meglepően nem beszélnek arról sem, hogy milyen eszközökkel tervezik megállítani a pánikot. A legtöbben arra várnak, hogy az EKB bejelenti a korlátlan kötvényvásárlást, azaz a pénznyomdát, ennek azonban jelentős inflációs kockázatai vannak. Az elmúlt egy hónapban olyan országokat is megtaláltak a spekulációk, mint Franciaország, Hollandia, Belgium, Szlovénia, Szlovákia. Mindegyiküknél emelkedtek a kötvényhozamok, és az államcsőd esetére köthető biztosítások árazása (CDS).

Egyelőre nem látszik az alagút vége az európai válságban. Valószínűleg hosszú évekig tart majd a kilábalás, Angela Merkel német kancellár szerint például legalább 10 évig. Az európai mentőeszköz EFSF egyelőre nem tud rendesen üzemelni, egyrészt tőkehiány, másrészt szabályozási rendezetlenségek miatt. Kétségessé vált, hogy a feltörekvő ázsiai országok, Brazília, és a Közel – Kelet olajországai mennyire, és milyen áron hajlandóak beszállni az adósságok finanszírozásába. Kulcsszereplő az EKB, de egyelőre nem világos, hogy az új elnöke Mario Draghi, aki bemutatkozásként kamatot vágott, milyen irányt képvisel majd az euroövezeti monetáris politikában.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26400 26000 26760 -0,75% 0 0 9 515 484 170 HUF 2025-05-08 17:06:36
MOL 3000 2990 3022 +0,47% 0 0 1 236 459 712 HUF 2025-05-08 17:07:34
MTELEKOM 1634 1622 1654 -4,78% 0 0 2 048 498 098 HUF 2025-05-08 17:12:15
RICHTER 10850 10830 10890 +0,28% 0 0 1 684 869 430 HUF 2025-05-08 17:14:03
OPUS 556 555 560 -0,71% 0 0 49 383 116 HUF 2025-05-08 17:05:17
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Ha jó áron akar eurót venni, várjon reggelig
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:07
Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot mentek a Mol-papírok
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:29
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 95,24 pontos, 0,1 százalékos csökkenéssel, 92 728,02 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Hogyhogy esik a bitcoin, ha az a digitális arany?
Eidenpenz József | 2025. május 8. 15:01
A bitcoin idén csúnyán lemaradt az aranytól, és miközben a sárga fém új és új rekordokat döntögetett, a digitális eszköz megnézett néhány csúnya gödröt. Mi lehet ennek az oka? Miért nem sikerül felbeszélnie a kriptók árfolyamát a Trump-családnak? Mi lehet a kiút az oldalazásból?
Részvény / Deviza / Áru Felfedi a lapjait az OTP, ezért lett felülteljesítő Németország
Eidenpenz József | 2025. május 8. 12:54
A tőzsdék jó hangulatban vannak csütörtökön délben, Budapesten azonban a gyorsjelentési szezon első napja előtt visszafogottak a befektetők. A forint is gyengül, 406 közelében jár az euró.  Pesszimista az egyik brókercég, mintha túljutott volna a magyar piac a zenitjén az eredménytermelő képesség terén. Újra majdnem százezer a bitcoin.
Részvény / Deviza / Áru Az éjszakai birkózásban csak a svájci frankot tudta lenyomni a forint
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 07:49
Idén kereken 10 százalékot erősödött a forint a dollárral szemben – de csütörtök reggelre csak a svájci frankkal szemben tudott vitézkedni a magyar deviza.
Részvény / Deviza / Áru Meglepő dolgot produkált a forint szerdán
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:46
Erősödött a dollárral és az euróval szemben is.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP és a Telekom miatt dübörgött a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:11
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 897,67 pontos, 0,98 százalékos emelkedéssel, 92 823,26 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Visszajött a szakadék széléről a forint, az OTP viszont elcsúszott
Csabai Károly | 2025. május 7. 12:36
A hazai fizetőeszközt az hozta vissza, ami gyengítette: a németországi választási purparlé, amely végül pozitívan zárult. A nemzetközi pénz- és tőkepiacokon vegyes a hangulat. Az európai tőzsdék esnek, szerencsére Budapest kivételével, ahol a BUX-ot csak az OTP húzza vissza. Az olaj és a gáz drágul, a nemesfémek az amerikai-kínai vámtárgyalások pozitív végkimenetelében bízva gyengülnek, ezzel szemben a kriptóknak jó napjuk van.
Részvény / Deviza / Áru Ne örüljön korán: csak az egyik fontos pénznemmel szemben erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 07:41
A másik kettővel szemben tehát gyengült szerda reggelre.
Részvény / Deviza / Áru Az járt jól, aki reggel vette célba a pénzváltót
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 19:21
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben kedd estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG