4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vége az ingyenpénz korszakának, Trump januári kormányra lépése kemény világot hoz a fejlődők pénzpiacai számára. A szerda esti Fed-közleménnyel egy lépéssel közelebb kerültünk egy fejlődő piaci devizaválsághoz. 2008 után a Fed és a vezető jegybankok nem engedték kitisztulni a pénzügyi rendszert és most a sorozatos politikai válságok jelzik, hogy nagyobb a baj, mint nyolc éve.
Janet Yellen Fed-elnök egy ülésen 2016. december 15-én. Fotó: EPA/Jim Lo Scalzo

Megremegett az amerikai részvénypiac a Fed szerdai kamatemelése és a vártnál agresszívabb Yellen-beszéd és FED- közlemény után. A dollárindex már 15 éves csúcson jár, miközben a nemesfémek tovább estek. Az amerikai 10 éves hozam új lokális csúcsra, 2,57 százalékra emelkedett, és ezzel november 8-a, Trump megválasztásának napja óta értékük 5,4 százalékát vesztették el. A Fed lépéseire legérzékenyebb, 2 éves hozam is hét éves csúcsra, 1,27 százalékra ugrott szerdán.

Csúnya ébredés jöhet januárban

A Wall Street részvény-befektetői eddig többnyire félvállról vették a kötvénypiaci mészárlást, pedig csúnya ébredésük lesz Jeff Grundlach kötvényguru szerint, amikor Trump január 20-án átveszi a kormányzást. Ha a 10 éves hozam 3 százalék fölé megy, akkor az már súlyosan befolyásolja a piaci likviditást a vállalati és a befektetésre nem ajánlott kötvényeknél (bóvli, azaz junk bond).

A 3 százalékos szint pár kényelmetlen kérdést vet fel az amerikai ingatlanpiac vonatkozásában is. A Goldman Sachs szerint a 2,75-ös amerikai tízéves hozamszint a kritikus szint, az efeletti értékek a részvénypiacok számára komoly szembeszelet jelentenének. Márpedig Grundlach szerint ha Trump megvalósítja vállalásait és levágja a vállalati adók mértékét, növeli a hadikiadásokat és adókönnyítéseket alkalmaz azon cégek számára, amelyek infrastrukturális beruházásokat hajtanak végre, akkor a 10 éves hozam 4-5 éven belül eléri még a 6 százalékot is.

Káncz Csaba

A globális fejlődő piacoknak egyértelműen negatív a Fed közleménye, ennek megfelelően vélhetően nem egynapos korrekció kezdődött szerdán ezekben az eszközökben. A dollárlikviditás szűkülése, a tovább erősödő dollár és a szigorodó monetáris kondíciók nyomás alá helyezhetik elsősorban a dollárban eladósodott és fizetésimérleg-hiánnyal rendelkező országokat. A szerda esti Fed-közleménnyel egy lépéssel közelebb kerültünk egy fejlődő piaci devizaválsághoz.

Bár hazánknak komoly fizetésimérleg-többlete van, az amerikai kötvényhozamok emelkedése által keltett fejlődő piaci tőkekivonás a hazai jegybankot is belátható időn belül kihívások elé fogja állítani. Azt a jegybankot, amely az elmúlt pár évben százmilliárdokat költött (számos esetben offshore hátterű) ingatlanvásárlásokra és erősen megkérdőjelezhető szakmai színvonalú alapítványok létrehozására és feltőkésítésére. Ennek a pénzszórásnak most az ingyen-pénz korszakának lecsengése vethet csúnya véget.

A rendszert nem engedték kitisztulni 2008-ban

A tavaly decemberi 25 bázispontos emelésig a FED az irányadó kamatát nulla közelében tartotta egészen a 2008 végi pénzügyi válság óta. Gyakorlatilag az ingyenpénz áradatát öntötte a pénzpiacokra a több ezermilliárd dolláros bankmentésekkel és a mennyiségi lazítás keretébe tartozó (QE) kötvényvásárlásokkal. A határtalannak tűnő monetáris stimulus nem tudta visszaállítani a globális gazdasági növekedést fenntartható szintre, ehelyett világszerte egyre erősödő kereskedelmi és geopolitikai feszültségeket látunk. Különösen az európai bankok könyveit még mindig több száz milliárd eurós értéktelen eszköz nyomasztja.

A világkereskedelem lassul, a termelői beruházások és a termelékenység alacsony szinten ragadtak be a fejlett világban, beleértve az Egyesült Államokat. A legutóbbi hónapok inkább arról tanúskodnak, hogy a szemünk előtt bomlik fel a második világháborút követő gazdasági és politikai rendszer. Erre utal a Brexit-népszavazás eredménye, Trump bejövetele Washingtonban és Matteo Renzi bukása Olaszországban.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG