4p

A KSH szerdán publikálta az inflációs számokat, amelyből kiderült, hogy számottevően drágultak az élelmiszerek márciusban. Rossz hír, hogy a világpiacon számos gabonaféle árfolyama szökött a magasba, és a piaci szereplők a munkaerőhiányra is panaszkodnak, ami nehezíti a zöldség- és gyümölcstermesztést.

Februárban az élelmiszereknél még 7 százalékos éves emelkedést jelentett a KSH, ez márciusra 7,3 százalékra emelkedett. Ezen belül a sertéshús ára 27,4, a párizsi, kolbászé 20,8, a szalámi, szárazkolbász és sonkáé 12,2, az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 11,9, a cukoré 10,1, a tejé 9,1, a kenyér ára 8,4 százalékkal lett magasabb. Akkor sem jobb a helyzet, ha nem a statisztikákra támaszkodunk, hanem a piacokat látogatjuk. Ahogy arról az mfor.hu elsőként beszámolt a járvány hatására meginduló felvásárlási roham hatására pillanatok alatt kilőttek az árak a nagybani piacon. Ennek hatására egyes zöldségek 25 százalékkal drágultak, de volt aminek az ára 55 százalékkal nőtt. Mindez a fogyasztói piacok áraiba is továbbgyűrűzött és átlagosan 15-27 százalékos áremelkedéseket eredményezett. Ráadásul később hiába szelídültek a nagybanin az árak, a piacok standjain ez nem érzékelhető.

Nagyot drágult a rizs

Rossz hír, hogy a világpiacon a gabonafélék ára kisebb-nagyobb mértékben emelkedett, és félő, hogy mindez tovább fog gyűrűzni. A legdurvább változás a rizs piacán van, ami Ázsiában a legfontosabb alapélelmiszer, itt hétéves csúcsra ugrottak az árak. A rizs egyébként közel egy éve folyamatosan drágul, az áremelkedés azonban február eleje óta gyorsult. A Thai Rizs Exportőrök Szövetsége szerint például a referenciaterméknek számító 5 százalékos törött fehér rizs ára 12 százalékkal emelkedett március 25-től április 1-ig.

Sokat drágultak a gabonák (Forrás: depositphotos.com)
Sokat drágultak a gabonák (Forrás: depositphotos.com)

A folyamatok hátterében a szakértők szerint a világkereskedelem bukdácsolása mellett az is szerepet játszik, hogy számos nagy rizstermelő ország, így India és Vietnám is leállította az exportot. Emiatt a thaiföldi termés iránt megugrott a kereslet. Érdekesség, hogy a szakértők egyértelműen a járványt teszik felelőssé a drágulásért, mert a készletek bőségesek, és az időjárás is kedvez a termésnek, és ez alapján az idei egy jó évnek ígérkezik. Problémát jelent ugyanakkor Thaiföldön is a munkaerőhiány, a kambodzsai munkások ugyanis hazamennek az országos karantén miatt.

A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a mostani tartalékok, és a jó termés sem biztosítja, hogy a jövőben ne legyenek ellátási gondok. A rizs vetésénél ugyanis számos országban nehézséget okozott a járvány. A szakértők szerint Kínában, az Egyesült Államokban és Európában is a korábbinál kisebb területen termelnek idén rizst. Így könnyen lehet, hogy a drágulás akár a jövő évi termésig folytatódhat.

Felfele indult a búza ára

A rizs drágulását nem tudja überelni, ám az elmúlt egy hónapban a búza piacán is hasonló folyamatokat láthattuk. A nyugati világ fő gabonája március első feléhez képest 10 százalékos áremelkedést mutat az árutőzsdéken, ám még mindig olcsóbb, mint egy éve. A gabonaféle drágulása mögött a szakértők itt is azt említik fő okként, hogy számos ország korlátozza az exportot, így azok az államok és piaci szereplők, amelyek importra szorulnak a normál piaci helyzethez képest jóval kisebb kínálattal találkoznak.

Az agráriumra szakosodott Fitch Solutions arra hívta fel a figyelmet, hogy a kínálat jelenleg szűkül a koronavírus-járványnak a keresletre és a kereskedelemre gyakorolt hatása miatt. Súlyosbítja a helyzetet, hogy kulcsfontosságú termelő régiókban a kedvezőtlen időjárás miatt (súlyos aszály Délkelet-Ázsiában és Ausztráliában) a szokásosnál gyengébb termés várható.

Lesz-e elég munkaerő?

Nem megnyugtatóak az idényjellegű termékek esetében zajló folyamatok sem. Számos európai zöldség- és gyümölcstermelő országban ugyanis arról panaszkodnak a gazdák, hogy nem tudják pótolni a kelet-európai idénymunkásokat. A járvány miatti munkaerő-áramlás problémájára felmerült, hogy más szektorokból csábítsanak át munkanélkülivé válókat a mezőgazdaságba. A Trenkwalder szakértői azonban úgy látják az itthon vagy Nyugat-Európában elbocsátott alkalmazottak többsége számára nem reális alternatíva a mezőgazdasági idénymunka, legfeljebb olyanok tudnak így elhelyezkedni, akik korábban már dolgoztak a szektorban. A munkaerő mezőgazdaságba átáramlásának egyik fontos korlátja, hogy ezek a munkák sok esetben nehéz fizikai terheléssel, nagyfokú monotonitással, és az időjárásnak való fokozott kitettséggel járnak. Emiatt irodában vagy vendéglátó-helyen foglalkoztatott munkavállalók vélhetőleg csak a legvégső esetben mennek el ilyen területre dolgozni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Gyenge forint és adóemelés fogja tovább drágítani az üzemanyagokat
Privátbankár.hu | 2024. november 2. 10:59
Több nemzetközi makrogazdasági adatt mellett a forint dollárhoz viszonyított gyengülése és az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer keretében megemelkedő adó kisebb mértékű áremelkedést fog okozni az magyarországi üzemanyag-piacon.
Makro / Külgazdaság Egyedül Orbán Viktor látja tragikusnak az EU helyzetét
Privátbankár.hu | 2024. november 2. 08:08
Változatlan stabil kilátással megerősítette a Moody’s Ratings az Európai Unió lehetséges legjobb, „Aaa” adósosztályzatát. Idén a Fitch Ratingstől is hasonlóan remek osztályzat érkezett.
Makro / Külgazdaság Török cég építi az észak-erdélyi autópálya utolsó szakaszát
Privátbankár.hu | 2024. november 1. 16:11
Ezzel lezárult a húsz éve épülő autópálya tendereztetése, a Szilágy megyei Vaskapu (Portile de Fier) és Szilágynagyfalu (Nusfalau) közti 41 kilométeres szakasz volt az utolsó, melynek nem volt kivitelezője.
Makro / Külgazdaság Az Egyesült Államokban a munkanélküliségi ráta 4,1 százalék maradt októberben
Privátbankár.hu | 2024. november 1. 14:16
A hurrikánok okozta fennakadások és a repülőgépgyárak dolgozóinak sztrájkja miatt októberben meredeken lelassult a foglalkoztatás növekedése.
Makro / Külgazdaság Kárpátalja fejlesztését ígérte Volodimir Zelenszkij Ungváron
Mester Nándor | 2024. október 31. 14:58
Közlekedési és ipari parki beruházásokat készítenek elő, és lehet, hogy az ungvári repülőtéren belátható időn belül megindulhat a légi forgalom.
Makro / Külgazdaság Lesz gáz télre Európában?
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 14:27
Az Európai Unió gáztározói november elsejére elérik a 95 százalékos töltöttséget, meghaladva ezzel a földgáztárolási célértékben előirányzott 90 százalékot – jelentette az Európai Bizottság.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton megtalálta a magyar gazdaság gondjainak felelősét
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 12:47
Egy másik ország az.
Makro / Külgazdaság Miért zuhan a forint? Merre mehet tovább? Pogátsa Zoltánt erről is kérdezzük ma délután a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 08:58
A közgazdásszal, szociológussal, a Soproni Egyetem docensével 15:30 órakor kezdődő élő stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kiakadt, posztban ment neki Ursula von der Leyennek
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 07:09
Posztjából azért kiderül, mi idegesíti valójában.
Makro / Külgazdaság Kína mozdonyokat küldhet Magyarországra még a választások előtt
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 06:41
Olyanokat, amik már a gyártósoron vannak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG