4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A KSH szerdán publikálta az inflációs számokat, amelyből kiderült, hogy számottevően drágultak az élelmiszerek márciusban. Rossz hír, hogy a világpiacon számos gabonaféle árfolyama szökött a magasba, és a piaci szereplők a munkaerőhiányra is panaszkodnak, ami nehezíti a zöldség- és gyümölcstermesztést.

Februárban az élelmiszereknél még 7 százalékos éves emelkedést jelentett a KSH, ez márciusra 7,3 százalékra emelkedett. Ezen belül a sertéshús ára 27,4, a párizsi, kolbászé 20,8, a szalámi, szárazkolbász és sonkáé 12,2, az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 11,9, a cukoré 10,1, a tejé 9,1, a kenyér ára 8,4 százalékkal lett magasabb. Akkor sem jobb a helyzet, ha nem a statisztikákra támaszkodunk, hanem a piacokat látogatjuk. Ahogy arról az mfor.hu elsőként beszámolt a járvány hatására meginduló felvásárlási roham hatására pillanatok alatt kilőttek az árak a nagybani piacon. Ennek hatására egyes zöldségek 25 százalékkal drágultak, de volt aminek az ára 55 százalékkal nőtt. Mindez a fogyasztói piacok áraiba is továbbgyűrűzött és átlagosan 15-27 százalékos áremelkedéseket eredményezett. Ráadásul később hiába szelídültek a nagybanin az árak, a piacok standjain ez nem érzékelhető.

Nagyot drágult a rizs

Rossz hír, hogy a világpiacon a gabonafélék ára kisebb-nagyobb mértékben emelkedett, és félő, hogy mindez tovább fog gyűrűzni. A legdurvább változás a rizs piacán van, ami Ázsiában a legfontosabb alapélelmiszer, itt hétéves csúcsra ugrottak az árak. A rizs egyébként közel egy éve folyamatosan drágul, az áremelkedés azonban február eleje óta gyorsult. A Thai Rizs Exportőrök Szövetsége szerint például a referenciaterméknek számító 5 százalékos törött fehér rizs ára 12 százalékkal emelkedett március 25-től április 1-ig.

Sokat drágultak a gabonák (Forrás: depositphotos.com)
Sokat drágultak a gabonák (Forrás: depositphotos.com)

A folyamatok hátterében a szakértők szerint a világkereskedelem bukdácsolása mellett az is szerepet játszik, hogy számos nagy rizstermelő ország, így India és Vietnám is leállította az exportot. Emiatt a thaiföldi termés iránt megugrott a kereslet. Érdekesség, hogy a szakértők egyértelműen a járványt teszik felelőssé a drágulásért, mert a készletek bőségesek, és az időjárás is kedvez a termésnek, és ez alapján az idei egy jó évnek ígérkezik. Problémát jelent ugyanakkor Thaiföldön is a munkaerőhiány, a kambodzsai munkások ugyanis hazamennek az országos karantén miatt.

A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a mostani tartalékok, és a jó termés sem biztosítja, hogy a jövőben ne legyenek ellátási gondok. A rizs vetésénél ugyanis számos országban nehézséget okozott a járvány. A szakértők szerint Kínában, az Egyesült Államokban és Európában is a korábbinál kisebb területen termelnek idén rizst. Így könnyen lehet, hogy a drágulás akár a jövő évi termésig folytatódhat.

Felfele indult a búza ára

A rizs drágulását nem tudja überelni, ám az elmúlt egy hónapban a búza piacán is hasonló folyamatokat láthattuk. A nyugati világ fő gabonája március első feléhez képest 10 százalékos áremelkedést mutat az árutőzsdéken, ám még mindig olcsóbb, mint egy éve. A gabonaféle drágulása mögött a szakértők itt is azt említik fő okként, hogy számos ország korlátozza az exportot, így azok az államok és piaci szereplők, amelyek importra szorulnak a normál piaci helyzethez képest jóval kisebb kínálattal találkoznak.

Az agráriumra szakosodott Fitch Solutions arra hívta fel a figyelmet, hogy a kínálat jelenleg szűkül a koronavírus-járványnak a keresletre és a kereskedelemre gyakorolt hatása miatt. Súlyosbítja a helyzetet, hogy kulcsfontosságú termelő régiókban a kedvezőtlen időjárás miatt (súlyos aszály Délkelet-Ázsiában és Ausztráliában) a szokásosnál gyengébb termés várható.

Lesz-e elég munkaerő?

Nem megnyugtatóak az idényjellegű termékek esetében zajló folyamatok sem. Számos európai zöldség- és gyümölcstermelő országban ugyanis arról panaszkodnak a gazdák, hogy nem tudják pótolni a kelet-európai idénymunkásokat. A járvány miatti munkaerő-áramlás problémájára felmerült, hogy más szektorokból csábítsanak át munkanélkülivé válókat a mezőgazdaságba. A Trenkwalder szakértői azonban úgy látják az itthon vagy Nyugat-Európában elbocsátott alkalmazottak többsége számára nem reális alternatíva a mezőgazdasági idénymunka, legfeljebb olyanok tudnak így elhelyezkedni, akik korábban már dolgoztak a szektorban. A munkaerő mezőgazdaságba átáramlásának egyik fontos korlátja, hogy ezek a munkák sok esetben nehéz fizikai terheléssel, nagyfokú monotonitással, és az időjárásnak való fokozott kitettséggel járnak. Emiatt irodában vagy vendéglátó-helyen foglalkoztatott munkavállalók vélhetőleg csak a legvégső esetben mennek el ilyen területre dolgozni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
Makro / Külgazdaság A benzinárak csökkentésére szólított fel a magyar kormány, szankciókra is kész
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:41
Ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte rendkívüli sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG