Roman nagyobb veszélyben van, mint más politikai foglyok Fehéroroszországban
- mondta Stepan Putilo ellenzéki újságíró a BBC-nek kollégája, Roman Prataszevics letartóztatásával kapcsolatban.
Prataszevicset és barátnőjét, Sofia Sapegát vasárnap vették őrizetbe a hatóságok Minszkben, Fehéroroszország fővárosában, miután sajtójelentések szerint egy harci gép földre kényszerítette azt a nemzetközi Ryanair-járatot, amelyen ő is utazott. A repülőgép Athénból tartott a szomszédos Litvánia fővárosába, Vilniusba.
Halálbüntetéstől félnek
Putilo, aki Prataszeviccsel közösen alapította meg a Nexta nevű ellenzéki médiaplatformot, hozzátette: korábban is kapott halálos fenyegetéseket, most pedig már komolyan is veszi azokat.
Úgy véli, hogy Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök fél tőlük, mert megmutatják az igazságot.
Lukasenka szerint Prataszevics "öldöklést és véres lázadást" akart kirobbantani az országban a tavaly augusztusi ellenzéki tüntetések során – az ellene hivatalosan felhozott vádak is az ekkori cikkeihez kapcsolódnak. A Nextát, amire több mint egymillióan iratkoztak fel, mobilizációs célra használták a demonstrációk során.
Fehéroroszország egyébként az egyetlen állam Európában, ahol még van halálbüntetés.
Prataszevics maga is azt mondta: fél attól, hogy halálra ítélhetik. Édesanyja, Natalia pedig arra kérte a nemzetközi közösséget, hogy mentsék meg fiát a haláltól.
Ő csak egy újságíró. Ő az egyetlen gyermekem. Kérem, kérem! Segítségért könyörgök. Kérem, mentsék meg!
-mondta az AFP hírügynökségnek.
Ma délelőtt – a vasárnapi történések óta először – a belarusz elnök is megszólalt az ügyben a parlamentben. Megvédte a döntést a gép feltartóztatásáról, amit azzal indokolt, hogy Svájcból származó információik szerint bomba volt a fedélzeten.
A fehérorosz közlekedési minisztérium korábban azt közölte, hogy
a palesztin Hamász fenyegetőzött a gép felrobbantásával, ha Izrael nem hagyja abba a palesztinok lakta Gázai övezet lövetését. A Hamász azonban közölte, hogy nincs köze az incidenshez.
Lukasenka szerint a jognak és a nemzetközi előírásoknak megfelelően cselekedtek, és totális hazugságnak nevezte, hogy harci géppel kényszerítették leszállásra az utasszállítót.
Egyúttal a belügyekbe való beavatkozással vádolta meg a Nyugatot, amely szerinte felkelést szított, most pedig meg akarja folytani Fehéroroszországot. Prataszevics letartóztatásáról nem tett említést.
Leszámolnak a lázadókkal
Ugyanakkor minden jel arra utal, hogy az ellenzéki blogger letartóztatása egy kormányzati leszámolás-sorozat része. A BBC helyi tudósítója szerint
tegnap például újabb hét aktivistát ítéltek hosszú börtönbüntetésre, a hatóságok múlt héten elérhetetlenné tették az ország legismertebb független hírportálját állítólagos pénzügyi szabálytalanságok miatt, az augusztusi tüntetések leverése óta pedig bloggerek, politikusok és üzletemberek kerültek rács mögé.
Prataszevics őrizetbe vétele mindenesetre komoly nemzetközi felháborodást váltott ki. Heiko Maas német külügyminiszter jelezte, hogy gyorsan és határozottan bevezetik az Európai Tanácsban az új uniós büntetőintézkedéseket Fehéroroszországgal szemben.
A járat földre kényszerítése és az őrizetbe vétel
hármas támadás: támadás a légi közlekedés biztonsága, a sajtószabadság és a fedélzeten tartózkodó európai polgárok ellen, és határátlépés, amely felett a nemzetközi közösség nem hunyhat szemet
– mondta a német diplomácia vezetője.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter elfogadhatatlannak nevezte a repülő földre kényszerítését, valamint üdvözölte az Európai Unió gyors és határozott fellépését.
Eközben számos légitársaság jelentette be, hogy megszünteti minszki járatait, illetve alternatív útvonalakat jelöl ki az eddig a fehérorosz légtéren átrepülő gépeknek. Az Európai Unió tagországai és Minszk közötti légi közlekedés gyakorlatilag megszűnt.
A belorusz tüntetésekről, valamint a magyar-fehérorosz viszonyról szóló korábbi háttéranyagunkat itt olvashatják, aktuális jegyzetünk pedig itt érhető el.