A Morgan Stanley szerint egyre közelebb lehet a feminősítés. |
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői az intézkedésről összeállított csütörtöki értékelésükben annak a véleményüknek is hangot adtak, hogy az eszköztár tervezett átalakítása végső soron javítani fogja az MNB monetáris politikájának transzmissziós mechanizmusát, és várhatóan felgyorsítja a külső adóssághányad csökkenését is. Ha ön sem érti teljesen, hogy mit jelentett be a jegybank, itt elmagyarázzuk.
Ledolgozhat a jegybank
A ház elemzői szerint a deviza- és a külső adósságállomány magas aránya a magyar gazdaság egyik szerkezeti gyengesége, jóllehet ez a hányad már csökken, és a magyar bankrendszer nagyobb részvétele felgyorsíthatja folyamatot.
A cég adatai szerint a teljes magyar államadósságon belül a devizaadósság aránya áprilisra 34 százalékra csökkent a tavaly márciusi 42 százalékról. A magyar pénzügyi hatóságok valószínűleg 30 százalék alatt szeretnék látni a devizaadósság-hányadot a teljes szuverén adósságállományon belül, és az MNB monetáris eszköztárának tervezett átalakításával ez a cél várhatóan bőven elérhető közelségbe kerül - vélekedtek csütörtöki értékelésükben a Morgan Stanley londoni közgazdászai. Kiemelték, hogy a szélesebb értelemben vett külső adósság is folyamatosan csökken, és nettó bázison számolva gyors ütemben közelíti a lengyel szintet.
A Morgan Stanley megítélése szerint ebben a környezetben - ha a 2016-ra szóló magyar költségvetés konzervatív alapállású lesz, ha a bankadó a terveknek megfelelően csökken és ha folytatódik a külső adósságállomány eddig is folyamatos csökkenése -, a Fitch Ratings hitelminősítő már a november 20-án esedékes következő felülvizsgálaton visszaemelheti Magyarországot a befektetésre ajánlott kategóriába.
A Moody's felülvizsgálati menetrendjében Magyarország legközelebb július 10-én kerül sorra, a Standard & Poor's szeptember 14-én vizsgálja a magyar adósosztályzatot.
Így állunk
A magyar államadós-besorolás mindhárom hitelminősítőnél egy fokozattal marad el a befektetési ajánlású "BBB/Baa" osztályzati sávtól.
A Morgan Stanley csütörtöki értékelése szerint a monetáris eszköztár átalakítása javíthatja az MNB monetáris politikájának transzmissziós funkcióját is. A változó kamatozású forinthitelek óriási többsége - köztük az eredetileg svájci frankban denominált, nemrégiben átváltott hitelek - a 3 havi BUBOR rátát követik, és elvileg az új három hónapos jegybanki eszköz rátájának is meglehetősen közel kell lennie ehhez. A Morgan Stanley londoni elemzői szerint ennek alapján az MNB várhatóan a korábbiaknál közvetlenebb módon tudja befolyásolni a reálgazdaság hitelköltségeit.
A ház szerint a jelenlegi kéthetes MNB-eszközből távozó likviditás - ha legalább egy része új hitelkiáramlás formájában jelenik meg a reálgazdaságban - a növekedésnek is lendületet adhat.
Csökkenhet tovább
A Morgan Stanley elemzői közölték: ezzel együtt is változatlanul lefelé ható kockázatokat látnak arra az előrejelzésükre, hogy az MNB monetáris enyhítési ciklusa 1,50 százalékos alapkamaton véget ér. A cég szerint az MNB továbbra is enyhítésre hajló alapállása "az 1,00 százalékos alapkamat felé tartó" további kamatcsökkentések előtt is megnyithatja az utat, feltéve, hogy kedvező marad a kockázati háttér, és a magyar befektetési eszközök jól teljesítenek.
Más nagy londoni házak már alapeseti előrejelzésként jósolják, hogy az MNB az 1,50 százalékos - a piacon lélektani határnak tekintett - alapkamat alatt fejezi be monetáris enyhítési ciklusát. A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) új globális feltörekvő piaci előrejelzése szerint az MNB alapkamata 2015 végére 1,35 százalékig süllyed a jelenlegi 1,65 százalékról. E cég szerint is azonban az a feltétele ennek, hogy addig ne romoljon markánsan a globális kockázatvállalási hangulat.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői azzal számolnak, hogy az MNB monetáris tanácsa 1,25 százalékos alapkamaton fejezi be a jelenlegi enyhítési ciklust. A GS londoni elemzői kiemelték az MNB enyhítésre hajló alapállását alátámasztó tényezők között, hogy a Fitch Ratings a minap pozitívra javította Magyarország államadós-osztályzatainak kilátását.
A Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport londoni elemzőinek jelenlegi várakozása az, hogy a monetáris tanács a harmadik negyedévben is minden egyes kamatdöntő ülésen csökkenti az alapkamatot. A ház szerint a kérdés csak az, hogy júniusban az MNB átvált-e 0,10 százalékpontos lépésenkénti ütemre az eddigi 0,15 százalékpontról.
Az RBS ettől függően 1,20-1,35 százalék közötti alapkamaton várja az enyhítési ciklus végét, és véleménye szerint a forint nagyon kiugró és tartós gyengülése kellene e kamatkilátás módosulásához.