5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ukrajnában a pilóta nélküli fegyverrendszerek egyre fontosabbá válnak a háborúban. Közben elképesztő tudású drónok jelennek meg sorra a világ geopolitikai törésvonalai mentén. Káncz Csaba jegyzete

A robotika és a mesterséges intelligencia (AI) területének fejlődése az elmúlt években jelentős változásokat hozott az élet számos területén – de az egyik legmeghatározóbb változás a hadviselés területén következik be. A drónok technológiai sajátosságai (elsősorban pilóta nélküliségük) csökkentik a direkt fizikai veszélyt a támadó szempontjából, valamint csökkentik az esetleges sikertelen kimenetelű műveletekből fakadó politikai költségeket.

Az ukrán hadszíntér

Ukrajnában az orosz invázió kezdete óta látható, hogy a pilóta nélküli fegyverrendszerek egyre fontosabbá válnak a háborúban. Mindkét fél ezrével használ drónokat – ellenséges pozíciók felderítésére, bombák ledobására, és egyre gyakrabban kamikaze hadműveletekre.

Minden ország szabadon dönthet arról, hogy mikor és hol repülnek a drónok. Fotó: Depositphotos
Minden ország szabadon dönthet arról, hogy mikor és hol repülnek a drónok. Fotó: Depositphotos

Május 30-án kora reggel legalább nyolc dróncsapás érte Moszkvát, több épületet megrongálva és civileket is megsebesítve. Oroszország a maga részéről hetek óta folytatja dróntámadásait lakóépületek ellen Ukrajnában, civilek halálát okozva. Valóban, keleti szomszédunknál már több, mint egy éve az égboltot borító drónokkeltenek napi szinten nyugtalanságot és okoznak valódi károkat.

Égbe szökő eladások

A drónok globális értékesítése 57 százalákkal nőtt 2021 és 2022 között. A drónvásárlások számának az elmúlt néhány évben tapasztalt exponenciális növekedése miatt kevés kényszer áll a vásárlók előtt, ami az ellenőrizetlen hozzáférés és használat Vadnyugatát hozza létre.

Minden ország szabadon dönthet arról, hogy mikor és hol repülnek a drónok, anélkül, hogy válaszolnia kellene bármely más országnak vagy a drónokat irányító nemzetközi hatóságnak. Ezzel egyidőben kevés a földi útmutatás az ég szabályairól.

Különböző célokra

Minden országnak egyedi érdeke van a drónok használatában.

A török ​​hadsereg rendelkezik egy rendkívül kifinomult drónnal, a Bayraktar TB2-vel, amely képes lézerrel vezérelt bombák szállítására, és elég kicsi ahhoz, hogy egy platós teherautón elférjen. Ezt már értékesítette Ukrajnának és közös gyártást is terveznek Ukrajna területén.

Kína egyre gyakrabban használ kifinomult drónokat titkos megfigyelésre, különösen nemzetközi vizeken a Dél-kínai-tenger vitatott szigeteinek járőrözésére. Bővülő drónprogramja más országokat, például az Egyesült Államokat is arra késztetett, hogy többet fektessenek be a technológiába.

A Kelet-kínai-tenger határkonfliktusai miatt a japán parti őrség tavaly üzembe helyezett egy rendkívül kifinomult, amerikai gyártású drónt, a General Atomics Aeronautical Systems által gyártott „MQ-9B SeaGuardian” típusú drónt. Ez akár 40 órát is képes repülni bármilyen időjárási viszonyok között, ami elegendő a teljes japán kizárólagos gazdasági övezet megfigyelésére.

Dél-Korea egy speciális drónegység beindítását fontolgatja, miután nem tudott reagálni egy nemrégiben történt észak-koreai drónbetörésre. Amikor tavaly decemberben Észak-Korea öt drónt irányított déli szomszédja felé, Dél-Koreának a vadászgépeit kellett bevetnie, hogy figyelmeztető lövéseket adjanak le.

India két éve mutatta be a „Combat Air Teaming System” (CATS) nevű Loyal Wingman rendszerét.  Ez képes lopakodó üzemmódban áthatolni az ellenséges légvédelmi rendszereken és csapást végrehajtani 700 kilométeres mélységben.

Nincsenek szabályok

A felfegyverzett drónokkal rendelkező országok egyénileg navigálnak a saját szabályaik szerint a nemzetközi megállapodás szerinti szabályozás helyett. A nemzetközi jog tiltja a fegyveres erő alkalmazását, kivéve, ha az ENSz Biztonsági Tanácsa engedélyezi a támadást, vagy önvédelem esetén.

Ám a teljes háború megindításától eltekintve a drónokat legálisan be lehet vetni terrorellenes műveletekre, megfigyelésre és egyéb, nem önvédelmi célokra, ami már könnyen elvezethet katonai konfliktushoz. A szakértők 20 éven keresztül próbáltak nemzetközi fegyverkezési megállapodásokat kötni a drónokra – és néhány ország támogatta az ENSZ 2016-os informális megállapodását, amely azt javasolja az országoknak, hogy dokumentálják a pilóta nélküli légi járművek importját és exportját.

De ezek az erőfeszítések soha nem fejlődtek komoly, átfogó szabványokká és törvényekké, amelyek lépést tartottak volna a technológia forradalmi változásával. Ennek több oka is van. Egyrészt a nemzeti szuverenitásuk védelme érdekében a kormányok nem akarnak drónadatokat kiadni. Másrészt el akarják kerülni technológiájuk lekoppintását, és meg akarják tartani piaci részesedésüket a drónkereskedelemben.

Az árnyoldalak

A Pentagonhoz köthető RAND Corporation nevű agytröszt friss jelentésébenmindenesetre figyelmeztet az árnyoldalakra. A RAND szerint az autonóm fegyverrendszerek lecsökkentik a statégiai stabilitást, mindezt egy olyan időszakban, amikor pattanásig feszültté vált a nagyhatalmak közötti viszony. Különösen igaz ez Washington és Peking viszonylatára, ahol ezen a területen már kimondott fegyverkezési verseny alakult ki.  

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG