Erről egy holland bíróság döntött, adta hírül a The Guardian a Reutersre hivatkozva. A bíróság arra utasította a holland kormányt, hogy hét napon belül minden F35-ösbe való alkatrész exportját állítsa le.
„Kétségbe vonhatatlanul egyértelmű kockázata van annak, hogy az exportált alkatrészeket a nemzetközi emberi jogok súlyos megsértésére használják fel” – indokolta a bíróság az ítéletét.
A holland kormány jelezte, hogy nem fogadja le és megtámadja az ítéletet.
Az amerikai tulajdonban lévő alkatrészeket egy hollandiai áruházban tárolják, ahonnan számos országba – köztük Izraelbe – szállítják őket tovább az exportegyezményeknek megfelelően. Az ügyet a bíróság elő vivő emberi jogi csoportok szerint Hollandia ezzel „hozzájárul az emberi jogok súlyos megsértéséhez” a gázai háborúban.
Mindezzel párhuzamosan Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője hétfőn burkoltan azt üzente az Egyesült Államoknak, Izrael első számú szövetségesének, hogy a civil áldozatok óriási száma miatt érdemes lenne újragondolnia az országnak nyújtott katonai támogatást.
Megjegyezte azt is, hogy ezen a nemzetközi közösség is elgondolkodhatna.
Izraelt Dél-Afrika már beperelte a Nemzetközi Bíróságon (ICJ) népirtás vádjával. Az ICJ előzetes ítéletében arra szólította fel a zsidó államot, hogy tegyen meg mindent a népirtás megelőzése, a gázai humanitárius helyzet javítása, valamint a népirtásra felbujtás megelőzése és büntetése érdekében. Tűzszünetre ugyanakkor nem hívott fel. Végleges döntés csak néhány év múlva várható.
A holland bíróság ítéletének aktualitást ad az is, hogy az izraeli hadsereg szárazföldi offenzívára készül Rafah városa és a palesztin Hamász ottani egységei ellen.
Az izraeli kormány hétfőn felszólította az ENSZ segélyszervezeteit, hogy segítsenek a civilek evakuálásában. Szakértők szerint ugyanakkor ez lehetetlen, hiszen a Gázai övezet déli részén, az egyiptomi határnál lévő Rafahban mintegy 1,5 millió menekült zsúfolódott össze, akik innen már nem tudnak hova menni. Eközben nyugati országok is egymás után fejezik ki ellenkezésüket a támadással szemben a civil lakosság megkímélése érdekében.
Gázai közlések szerint a legutóbbi izraeli légicsapásokban minimum 67-en vesztették életüket Rafahban, így az izraeli hadművelet gázai áldozatainak a száma 28 340-re nőtt. Mintegy kétharmaduk nő és gyerek. A Hamász tavaly október 7-i terrortámadásaiban mintegy 1200-an haltak meg.