5p

Sikerként értékeli a kormány, hogy intézkedései hatására az éves infláció már novemberben egy számjegyű lehet. Pedig ez egyáltalán nem nagy truváj, az Európai Unióban rajtunk kívül már mindenkinél tíz százalék alatti az egy évre visszatekintő fogyasztóiár-index, s az öreg kontinensen is csak Törökországban magasabb. Nemcsak ez, hanem egyéb érdekességek is kiderülnek a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.

Ha minden jól megy, akkor már csak egy hónapot kell várnunk arra, hogy egy számjegyű legyen a hazai éves infláció, vagyis az az érték, ami azt mutatja meg, mennyivel magasabbak az árak most, mint voltak egy évvel korábban. Nem tartott rövid ideig a böjt, hiszen utoljára másfél évvel ezelőtt, 2022 áprilisában volt tíz százalék alatt a pénzromlás.

Még mielőtt valaki elégedetten csettintene, netán hálát adna a kormánynak, hogy – amint azt kommunikálja – sikeresen harcol az infláció ellen, le kell szögeznünk, hogy „az eredmény” relatív. Ha ugyanis kitekintünk a határainkon túlra, akkor azt látjuk, a helyzet semmit nem változott a tekintetben, hogy az Európai Unió 27 tagországa közül szeptemberben továbbra is nálunk volt a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index és a most „kergetett” egy számjegy a többi 26 államban már kivétel nélkül összejött.

Tényleg van oka Orbán Viktornak arra, hogy örüljön? Fotó: Depositphotos
Tényleg van oka Orbán Viktornak arra, hogy örüljön? Fotó: Depositphotos

Ez is kiderül az immár több mint egyéves múltra visszatekintő Privátbankár Európai Inflációs Körkép legfrissebb, szeptemberi adatokat összevető felméréséből. No meg az is, hogy egész Európában is csak Törökországban nagyobb a pénzromlás, mint nálunk. Ráadásul a nem EU-s országok közül a törökök mellett már csak Szerbiában volt a múlt havi éves fogyasztóiár-index két számjegyű – bár ott is már csak szinte hajszállal, lévén, hogy 10,2 százalék lett. Amiből az is következik, hogy a háborúban álló mindkét félnél, Oroszországban és Ukrajnában is egy számjegyű az éves infláció, de mellettük még olyan, a magyarnál fejletlenebbként számontartott államokban is, mint például Fehéroroszország, Koszovó, Észak-Macedónia vagy Montenegró.

A tekintetben pedig egyenesen csak irigykedhetünk, ha megnézzük, hogy azon országok közül, amelyeket velünk egy kalap alá szoktak venni:

  • Bulgáriában 6,3,
  • Horvátországban 6,6,
  • Csehországban 6,9,
  • Szlovéniában 7,5,
  • Lengyelországban 8,2,
  • Szlovákiában 8,2,
  • Romániában 8,83 

százalék volt az éves fogyasztóiár-index szeptemberben.

Ha mégis valamibe szeretne kapaszkodni a kormány – bár sikerpropaganda-gépezete vélhetően nem szorul rá a tanácsunkra –, akkor hosszú-hosszú hónapok után végre találhat egy mutatót, amelyben Európában mi vagyunk az elsők: nálunk lassult a legnagyobb mértékben az infláció augusztusról szeptemberre.

Más kérdés, hogy az lett volna a csoda, ha ez nem így történik. Hiszen a rezsicsökkentéssel érintettek körének tavaly augusztusi megnyirbálása, valamint az üzemanyagárak egy évvel ezelőtti megugrásának hatására egy hónap alatt, 2022 szeptemberére 4,5 százalékponttal ment fel az éves fogyasztóiár-index, átlépve a 20 százalékos lélektani határt. Az emiatt berögzített magas bázissal magyarázható az idén szeptemberi havi inflációs lassulás ugyancsak testesebb, 4,2 százalékpontos mostani értéke – amely azonban még így is szerényebb esés, mint amekkora volt az egy évvel ezelőtti emelkedés.

A másik (sovány) vigasza pedig az lehet az Orbán-kormánynak, hogy a szeptemberi éves inflációs adatait körképünk elkészítéséig közzétett 40 európai országból 11-ben lett nagyobb a pénzromlás, mint augusztusban (az érintettek száma az egy hónappal korábbi felmérésünk során még 14 volt), egyben (Franciaország) stagnált, ily módon Magyarország azt a 26 fős tábort erősíti, amely tagjainál lassult.

S ha már megnéztük az inflációcsökkentők seregét, akkor illik a másik oldalt is szemügyre venni. A havi szinten, augusztusról szeptemberre a legnagyobb mértékben, 2,59 százalékponttal Törökországban gyorsult a pénzromlás, míg Cipruson 1,37, Szlovéniában pedig 1,3 százalékponttal.

Pedig az utóbbi kettő annak az EU-nak a tagja, amelynek jegybankja már hónapok óta kamatemelésekkel küzd az infláció ellen, az Európai Központi Bank (EKB) irányadó rátája a legutóbbi, negyed százalékpontos monetáris szigorítás eredményeként immár 4,5 százalék. Az EKB-n kívül még hét jegybank – a bolgár, a bosnyák, a dán (ami a Feröer-szigeteken is érvényes), az észak-macedón, a norvég, a svéd és a török – emelt kamatot. Velük szemben csak hárman kezdtek már lazítani: az ukrán és a lengyel monetáris hatóság mellett a Magyar Nemzeti Bank (MNB). 

Ennek ellenére továbbra is Magyarországon a harmadik legmagasabb a jegybanki alapkamat, Törökország és Ukrajna után.

Azzal, hogy a hazai infláció nagyobb arányban lassult, mint amennyivel csökkentette az MNB a tavaly októbertől irányadó egynapos betéti kamatát – amely ezzel egy szintre került a jegybanki alapkamattal, megszüntetve ezzel a kettős kamatrendszert –, Magyarország is feljebb lépett a visszatekintő mutatók alapján kiszámított reálkamat-rangsorban. Most már „csak” tizenketten állnak előttünk, ami az adatszolgáltatók 40-es létszámát tekintve azt jelenti, hogy a mezőny első felébe kerültünk. 

Aztán, hogy az úgynevezett előretekintő reálkamat-rangsorban – ami azt mutatja meg, hogy a most bankba tett, illetve befektetett pénzre egy bizonyos idő után adott kamat, hozam hogyan viszonyul az akkor érvényes éves inflációhoz –, a jövő zenéje.

A Privátbankár Európai Inflációs Körkép korábbi cikkeit itt olvashatják.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „Nem vagyok biztos benne, hogy megvan az a 280 milliárd forint” – milyen csontvázak vannak Matolcsy György szekrényében?
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:35
Úgy tűnik, szabad elvonulást engedélyezett Matolcsy Györgynek Orbán Viktor, cserébe a távozó jegybankelnök is szépeket mond róla búcsúzóul. De mi van, ha esetleg mégis megkapargatják kicsit az ügyeit, például a a Kúria és az Alkotmánybíróság döntése szerint „közpénz-jellegüket el nem vesztett” milliárdokat kezdik keresni?
Makro / Külgazdaság Több tucatnyian kerültek kórházba romlott osztriga miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:05
Több mint 80 beteg lett rosszul, miután nyers osztrigát ettek a Los Angeles-i étterembemutató rendezvényén. 
Makro / Külgazdaság Egy napja nem kap olajat több uniós ország sem a Barátság vezetéken keresztül
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:35
Magyarország is érintett, de a vezetéket üzemeltető orosz cég nem reagál.
Makro / Külgazdaság 4122 milliárdos hiánycéllal, 100 milliárdos tartalékkal vág bele Magyarország 2025-be – megszavazták a költségvetést
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 12:22
Megszavazták a jövő évi költségvetést, vajon utoljára még jól számolt Varga Mihály?
Makro / Külgazdaság Karácsony előtt még jön egy kellemetlen meglepetés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:56
Szombattól változás jön az üzemanyagáraknál.
Makro / Külgazdaság A miniszterelnök szerint is bajban leszünk, ha januárban nem lő ki a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:48
Repülőrajtot kell venni 2025-ben, ez a siker kulcsa Orbán Viktor szerint. Donald Trump miatt is aggódik a kormányfő, derült ki pénteki rádiós megszólalásából.
Makro / Külgazdaság Mekkora fizetésre számíthat Magyarországon jövőre az átlagember?
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:30
Jelentős emelkedést mutatnak a magyarországi fizetések. Ahogy a reálbérmutató is szépen nőtt, amire nagy szükség is volt a tavalyi esés után. 
Makro / Külgazdaság Ingyenes lesz a tömegközlekedés Budapest „testvérvárosában”
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:58
Szerbia fővároságban, Belgrádban 2025 első napjából kezdve ingyenesen lehet majd utazni a tömegközlekedésen. A város lakossága szempontjából akkora, mint Budapest.
Makro / Külgazdaság Egy sor kockázattal kell számolni 2025-ben is
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:44
Együttműködés, elszántság, higgadtság – a világgazdasági szereplők részéről ezek szükségesek ahhoz, hogy visszatérjünk a fenntartható növekedési pályára – állapítja meg friss előrejelzésében a KPMG. A cég várakozásai szerint a globális GDP 2025-ben enyhén, 3,2 százalékkal emelkedik, az infláció pedig 3,5 százalékra csökken. A geopolitikai kockázatok azonban továbbra is magasak. Az Egyesült Államok választások utáni politikája, illetve a közel-keleti, valamint az ukrajnai konfliktus lesz komoly hatással a növekedésre.
Makro / Külgazdaság Kardot ránt a román kormány a magyar „lopakodással” szemben?
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:02
A román kormány nem igazán van elragadtatva attól a lehetőségtől, hogy az MVM megvegye az egyik legnagyobb romániai energiaszolgáltató céget.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG