"Izrael megsemmisíti az övezetbe szánt élelmiszer-segélyszállítmányokat és fegyverként használja fel az élelmiszer-ellátmányt a palesztin néppel szemben" - olvasható a testület állásfoglalásában.
A csoport jelentése szerint az izraeli erők, a Hamász ellen vívott szárazföldi hadművelet során az övezet szántóföldjeinek több mint egyötödét, a halászflotta csaknem kétharmadát semmisítették meg, miközben blokkolják a mezőgazdasági területek és kikötők felé vezető utakat.
A szakértők a humanitárius segélyszállítmányok akadálytalan bejutását követelték az izraeli kormánytól, adta hírül az MTI.
Az ENSZ Humanitárius Ügyeket Koordináló Hivatala (OCHA) szerdán ismételten arra hívta fel a figyelmet, hogy éhínség fenyegeti a Gázai övezetben élő teljes lakosságot.
A hivatal közlése szerint mintegy 378 ezren éheznek, és több százezren küzdenek súlyos élelmiszerválsággal a 2,2 millió lakosú háború sújtotta övezetben.
A Hamász és egyéb szélsőséges csoportok fegyveresei tavaly október 7-én meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, mintegy 1200 ember megöltek. Izrael válaszképpen légi és szárazföldi hadműveleteket indított a Hamász palesztin terrorszervezet teljes felszámolására.
A palesztin egészségügyi minisztérium jelentése szerint az izraeli műveletekben már több mint 24 400-en vesztették életüket, miközben a lezárt parti területen kialakult katasztrofális humanitárius helyzet miatt Izraelre egyre nagyobb nemzetközi nyomás nehezedik.
Az amerikai AP-hírügynökség által két napja közzétett például az látható, ahogy az éhes palesztinok segélyt szállító teherautókat rohamoznak meg, hogy élelemhez jussanak:
Dél-Afrika népirtás vádjával már be is perelte Izraelt a hágai Nemzetközi Bíróságon. A per múlt héten kezdődött. Ennek hátteréről itt írtunk:
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ma Jeruzsálemben tett hivatalos látogatást, tárgyalt többek között izraeli kollégájával, Jiszráél Katz-cal, de a híradások szerint szót sem ejtett a gázai katasztrofális humanitárius helyzetről: