4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai szenátus külügyi bizottsága már előkészített egy törvénytervezetet, amely szerint Washington semmilyen pénzügyi programot nem támogatna a Világbankon vagy a Valutaalapon keresztül a megrendült török gazdaság számára. Ha kitör egy igazi devizaválság és a Valutaalap nem lép közbe, akkor a török államcsőd elkerülhetetlen lesz. De ki fogja és hogyan uralni ezt a despotikus rendszerre átállított, stratégiai helyzetű országot Erdogan után?

Az iráni riál értékének felét vesztette el az elmúlt négy hónapban a dollárral szemben, olyan nagy a pénzügyi zavar a küszöbön álló amerikai szankciók miatt. Az éves infláció mértéke 203 százalékra ugrott, és a rendkívül befolyásos Forradalmi Gárda már „forradalmi tettekkel” akarja megállítani a riál összeomlását.

Irán szomszédjánál, Törökországban egy hasonló pénzügyi és politikai dinamika bontakozik ki a szemünk láttára, hiszen az elmúlt órákban a Fehér Ház feketelistára tette a török belügyminisztert és az igazságügyi minisztert.  A Bloomberg értesülései szerint Washington ráadásul egész listát állított össze török érdekeltségekből és személyekből, amelyek a közeljövőben szintén feketelistára kerülhetnek.

Jól válaszd meg ellenfeledet!

Ankara ugyanis nem hajlandó szabadon engedni azt az Andrew Brunson tiszteletest, aki már több, mint 20 éve Törökországban vezet egy keresztény felekezetet és akit a 2016-os (ön)puccs után őrizetbe vettek. A vád szerint a tiszteletes támogatja a Gülen-mozgalmat, a kurdokat és egyébként is egy amerikai kém, aki Törökország megsemmisítésén dolgozott. A valódi ok a fogvatartására azonban az, hogy a törökök kikényszerítsék Amerikától Fetullah Gülen kiadatását.

A törökök viszont gondosabban is megválogathatták volna az ellenségüket. A szenátus külügyi bizottsága ugyanis már előkészített egy törvénytervezetet is, amely szerint Washington semmilyen pénzügyi programot nem támogatna a Világbankon vagy a Valutaalapon keresztül a megrendült török gazdaság számára. Ez a lépés akkor érkezik, amikor a török infláció 14 éves csúcsra ugrott és júniusban éves alapon 15.4 százalékot ért el. Az év kezdete óta a török líra elvesztette értékének 20 százalékát, a 2016-os (ön)puccs óta pedig kereken a 40 százalékát. Márpedig, ha kitör egy igazi devizaválság és a Valutaalap nem lép közbe, akkor a török államcsőd elkerülhetetlen lesz.

Egy másik éles vitatéma Washington és Ankara között az iráni olajimport kérdése. Az amerikai külügy szerint Ankarának november 4-ig fel kell függesztenie az iráni kőolaj behozatalát, de erre a törökök ez idő szerint nem mutatnak hajlandóságot. Ankara szerint bármifajta iráni szankciós rezsimet a nemzetközi jog alapján, ENSz felhatalmazás alapján lehet csak bevezetni.

Erdogan és az özönvíz

Érdemes ennek kapcsán egy pillantást vetnünk a török belpolitikára, ahol a június 24-i elnökválasztás óta Erdogan egyeduralkodóként és mindenfajta ellensúly nélkül regnál.

Az új kormány a tele van friss arcokkal: egy utazás-szervező lett a turizmusért felelős miniszter, egy főiskola tulajdonosa az oktatási miniszter, egy üzletasszony a kereskedelmi miniszter és egy kórház tulajdonosa az egészségügyi miniszter. A külügy- és a belügyminiszter a helyén maradt.

Káncz Csaba

Erdogan jelenleg az állam-, a kormány- és az uralkodó párt feje egy személyben és emellett a következő elnöki tanácsokat is vezeti: a tudományosat, az oktatásit, a gazdaságit, a biztonságit, az igazságügyit, a kulturálist, az egészségügyit, a társadalompolitikait és a helyi önkormányzatit.

Ő a felelős június óta a nemzeti örökségi ügyekért, a katonaságért, a hírszerzésért és a vallási ügyekért. De ez még messze nem minden. Török elnökként hatalmában áll meghatározni a gyógyszerek árát és a közlekedési vétségekért kiszabandó büntetések díját is.

Ő vizsgálja felül a repülési tilalmakat, nevezi ki a közlekedés-biztonsági tanács igazgatósági tagjait, dönt a befektetési ösztönzőkről és meghatározza a szabadkereskedelmi övezetek helyszíneit (703. számú Elnöki Rendelet).

Ezek után már csak a következő kérdések maradnak megválaszolatlanok: Mi lesz Törökországgal Erdogan után? Ki fogja és hogyan uralni ezt a despotikus rendszerre átállított, stratégiai helyzetű országot? Erre a világon ma senki nem tud válaszolni, még Erdogan sem – igaz, ő nem is akar.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG