4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A török elnök a horribilis események visszafogott politikai tálalásával a Közel-Kelet geopolitikai erőterében a Nyugat számára elfogadhatóbb partner képét mutatja - a regionális ellenfél Szaúd-Arábia kárára. A törökök Kuvaitban, Ománban és Jordániában is visszaszorítják a szaúdi befolyást.
Forrás: Fidelity

A világon kevés országnak van olyan kedvező geopolitikai pozíciója, mint Törökországnak. Ellenőrzi a mozgását Oroszország egyetlen meleg tengeri kikötőjének a Fekete-tengeren, miközben rálátással és komoly befolyással bír a Balkánra, a Kaukázusra és a Közel-Keletre. Erdogan elnöknek azonban az utóbbi években nem igazán sikerült ezen páratlan előnyöket kihasználnia, elég, ha csak a szíriai esetlenkedéseire utalunk.

Az új, profi Erdogan

A szaúdi újságíró isztambuli meggyilkolását (az abszolút monarchiát kritizáló Dzsamál Hasogdzsit október elején ölték meg az isztambuli szaúdi főkonzulátuson - a szerk.) azonban eddig nem látott szintű higgadtsággal és politikai profizmussal kezeli. A török elnök az események visszafogott politikai tálalásával a Közel-Kelet geopolitikai erőterében a korábbinál pozitívabb, a Nyugat számára elfogadhatóbb, egyúttal komolyabb partner képét mutatja - a regionális ellenfél Szaúd-Arábia kárára.

Nem véletlen, hogy a törökök éppen mostanra időzítették a terrorizmus gyanújával letartóztatott amerikai lelkipásztor, Andrew Brunson szabadon bocsátását, amitől azt remélik, hogy rendeződik a viszony Washingtonnal. A török hatóságok szintén engedték, hogy a szaúdi főkonzul elmeneküljön az országból.

Káncz Csaba

Bár Erdogan a „meztelen igazság” feltárását ígérte a brutális gyilkosságról, egyelőre csak részletekről számolt be a kormánypárt (AKP) parlamenti frakciója előtt. Ez azt mutatja, hogy Ankara a színfalak mögött akarja még inkább sarokba szorítani Rijádot és kiterjeszteni befolyását a Közel-Keleten. Ennek keretében a törökök nemrégen aláírtak egy katonai együttműködési megállapodást Kuvaittal és Ománnal.

Szintén több mint feltűnő ebben a vonatkozásban, hogy a hétvégén II. Abdullah jordán király bejelentette: nem hosszabbítja meg az 1994-es jordán-izraeli békeszerződés egyik záradékát, amely lehetővé tette két kis mezőgazdasági terület bérbeadását Izraelnek Arava és Naharajim régiókban. Helyi megfigyelők szerint Jordánia elégedetlenül figyeli Rijád és Tel-Aviv bizalmas kapcsolatát, és közelebb akar húzódni Törökországhoz.

Ezen fejlemények tükrében már nem számított meglepetésnek, hogy hétfőn a jordániai központú Királyi Iszlám Stratégiai Tanulmányi Központ Erdogan elnököt nevezte meg a világ legbefolyásosabb muszlim vezetőjének.

Valóban, az elmúlt időszakban az iszlám világon belül talán Erdogan emelte fel a leghangosabban a hangját az ellen, hogy az amerikaiak Jeruzsálembe költöztették az izraeli nagykövetségüket, illetve felszólalt a Mianmarból elűzött muszlim rohingyák védelmében is.

A szaúdiak a saját kárukon tanulnak

A szaúdiak csak a gyilkosság óta eltelt három hét során döbbentek rá arra, hogy a profi megfigyelő-rendszerek és a szociális média korában a tagadás és az ellentámadás csak növeli a problémák súlyát. Mi több, a globalizált üzleti- és információs környezetben egy elszúrt taktikai művelet (ez esetben egy államilag megrendelt gyilkosság) messzemenő negatív stratégiai következményekkel jár az egész országra nézve.

Erdogan tehát a színfalak mögött sorozza meg a szaúdi koronaherceget, de nyilvános politikai reakciói mérsékeltek. A török líra mélyrepülése és a gazdasági növekedés lassulása közepette Ankara nem engedheti meg magának, hogy még a szaúdi pénzt is elveszítse - sőt, nem is csak azt, hiszen Rijádnak óriási befolyása van az Öböl Menti Együttműködési Tanácsra (GCC), így még több forog kockán.

Török becslések szerint a GCC-ből összesen 19 milliárd dollár áramlott Törökországba, ezzel a britek és hollandok után ők a harmadik legnagyobb külföldi befektetők. A tőzsde 5-7 százaléka van a kezükben (ebből szaúdi 2 százalék), az ingatlanpiac jelentős részét uralják, évi 750 ezer turistát küldenek, a termékforgalmuk pedig már két éve is elérte a 16 milliárd dollárt (ezen belül Szaúd-Arábiára 5 milliárd dollár jut).

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG