A válság egyik okozója
Amerika mellett Izland bankrendszere volt az, amely a 10 év ezelőtti válság okozói között előkelő helyen szerepelt. Az ország három bankja lényegében egy óriási piramisjátékot hozott létre, amelybe rengeteg brit és holland befektető is beszállt, és természetesen végül az egész összeomlott. A bankokat azonnal államosítani kellett, de egy 350 ezer lakosú ország, bármilyen gazdag is legyen, nem tud kifizetni akkora összeget, amit a nemzetközi pilótajáték bedőlése okozott, így velünk egyszerre, 2008. október 24-én kapott IMF hitelt, emellett a skandináv országok is bőkezű hiteleket nyújtottak neki.
Az ország nem úszta meg valutájának összeomlása és 20 százalékig felszaladó infláció nélkül, de ez hozzásegítette ahhoz a gazdaságot, hogy visszataláljon az egyensúlyi szintre. A holland és brit befektetők nem kapták vissza a pilótajátékban elveszett pénzüket Izlandtól, mondván, azt magánbankoknál fektették be. A helyzet végül konszolidálódott, a gazdaság a turizmus által növekedett, ma már a válság minden utóhatása megszűnt.
Mohó építtetők
Ahogy azonban sok helyen, többek között nálunk is, méretes ingatlan-boom bontakozott ki az országban. Egymás után épültek a fővárosban, Reykjavíkban a drága lakások, most azonban eljutott a piac oda, hogy eladhatatlanokká váltak. A Bloomberg egy 38 lakásos házat említ, amelyben egy év alatt csak 23-at tudtak eladni, miközben már komoly árengedményeket adtak. További engedmény esetén már veszteséggel kell túladni az ingatlanokon.
A városban több száz luxuslakás áll üresen vevő híján, miközben az átlagos izlandiak számára is megfizethető ingatlanból komoly hiány van. Az árak elszálltak, de egy 350 ezer lakosú országban érthető módon még a legnagyobb mániában is nehéz sok lakást eladni, a külföldi befektetőknek pedig nem épp a legvonzóbb hely a világ legészakibb fővárosa befektetési szempontból, pláne, hogy az árak a legdrágább városokéval vetekszenek, és hát a 10 évvel ezelőtti bukás emléke is józanságra intheti a befektetőket.
Turizmus és Airbnb
Az ingatlanpiac felfutásában központi szerepe volt a turizmus meredek növekedésének és persze az Airbnb elterjedésében. A turizmus növekedése azonban kifulladt, részben pont a magasra emelkedett szállásárak és egyéb költségek miatt (az izlandi korona újra erős lett, az árszínvonal még nyugat-európai mércével mérve is igen magas). Az izlandi jegybankelnök mindenesetre közölte, az ingatlanpiac kijózanodása nem fogja megviselni a gazdaság egészét, legfeljebb az eladhatatlan luxusingatlanok fejlesztői buknak, kamatot mindenesetre eddig nem emelt a jegybank, így reagálva az esetleges gazdasági hatásokra.