3p
Idén a kínai elnök nyitja meg a Davosi Világgazdasági Fórumot, aki szívesen találkozna ott a Trump-csapat embereivel. Ennek bizony itt lenne az ideje, hiszen mind a Dél-kínai-tenger, mind Tajvan, mind Észak-Korea ügyében gyorsan emelkedik a feszültség Washington és Peking között. De miért ment a magyar miniszterelnök a FIFA-gálára Davos helyett?
Davos (fotó: 123rf.com)

A kínai elnök környezete ez elmúlt órákban hivatalosan is jelezte, hogy Hszi Csin-Ping elnök szívesen találkozna Trump csapatának tagjaival a Davosi Világgazdasági Fórumon, amely idén január 17-20 között kerül megrendezésre. A fórumot a kínai elnök nyitja meg, aki nagyobb delegációval érkezik a svájci síparadicsomba, mint bármikor 1979 óta, amely az első év volt, hogy részt vettek Kína a fórumon. Ezen sorok írója 6 éve vett részt ezen az összejövetelen, és már akkor is 60 fős volt a kínai delegáció – képzelhetjük, hogy mekkora lesz idén. A magyar politika érthetetlen okokból évek óta elkerüli Davost, a miniszterelnök is inkább a FIFA-gálán jeleskedett Svájcban a napokban – holott inkább a világ vezetői mellett kellene mutatkoznia és az ország érdekeit érvényesítenie, mint a világ focistái mellett pózolni.

Kemény üzenetek Washingtonból

Idén a fórum a globalizáció elleni, egyre szélesebb körű elégedetlenségi hullámot tárgyalja meg. Mára nyilvánvaló lett ugyanis, hogy a fennálló nemzetközi status quo ellen erősödik az ellenállás, ahogy azt a Brexit és Trump megválasztása is jelzi. Kínai tisztviselők szerint Hszi Csin-ping elnök a globalizáció reformjáról akar beszélni és figyelmeztetni fog arra, hogy a populista válaszok „háborúhoz és szegénységhez vezethetnek”. Ez az üzenet nemcsak a fejlett nyugati világnak szól, hanem egyben figyelmeztetés hazafelé is, hiszen, ha kipukkadnak a kínai pénzügyi buborékok, akkor a kínai kommunista kaszt is pillanatok alatt a tömegek ellenállására számíthat. A kínai elnök karnyújtása a Trump-csapat felé nem független attól, hogy a két ország között egyre nő a politikai feszültség.

Káncz Csaba

Rex Tillerson külügyminiszter-jelölt szenátusi meghallgatásán ugyanis kiemelte, hogy Kínát el kell zárni azoktól a mesterséges szigetektől, amelyeket egyoldalúan einstandolt a Dél-kínai-tengeren. Peking hét mesterséges szigetet hozott létre a vitatott területeken az elmúlt években és azokra katonai eszközöket telepített. Tillerson kijelentése egy további eszkaláció Washington és Peking között, hiszen a szigetektől elzárni Kínát csak katonai eszközökkel lehetséges. Tillerson Észak-Korea ügyében is élesen támadta Pekinget, kiemelve, hogy „Kína teljes ellenőrzést gyakorol az észak-koreai rezsim fennmaradása felett”.

Tajvan ügyében is recseg-ropog a régi konszenzus

Pekingnek az is fejfájást okozhat, hogy vasárnap a tajvani elnök találkozott Ted Cruz szenátorral és Greg Abbott texasi kormányzóval Dallasban. Cruz határozott üzenetet küldött Kína irányába, amikor leszögezte: „Amerikában mi hozunk döntést arról, hogy milyen látogatóval találkozunk. Ez Washington és Tajpej viszonyáról szól, márpedig Tajvan a szövetségesünk, amelyet törvényi kötelességünk megvédeni”. Válaszul Peking egyetlen anyahajóját a tajvani öbölbe küldte, egy H-6 típusú stratégiai bombázóját pedig a Dél-kínai-tenger fölé irányította. Peking már a tavalyi év végén kiszivárogtatta, hogy számára a Tajvan ügye nem lehet tárgyalás kérdése és Trump átlépi a Rubicont, ha megkérdőjelezi az „egy Kína” elvet.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ingyenes lesz a tömegközlekedés Budapest „testvérvárosában”
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:58
Szerbia fővároságban, Belgrádban 2025 első napjából kezdve ingyenesen lehet majd utazni a tömegközlekedésen. A város lakossága szempontjából akkora, mint Budapest.
Makro / Külgazdaság Egy sor kockázattal kell számolni 2025-ben is
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:44
Együttműködés, elszántság, higgadtság – a világgazdasági szereplők részéről ezek szükségesek ahhoz, hogy visszatérjünk a fenntartható növekedési pályára – állapítja meg friss előrejelzésében a KPMG. A cég várakozásai szerint a globális GDP 2025-ben enyhén, 3,2 százalékkal emelkedik, az infláció pedig 3,5 százalékra csökken. A geopolitikai kockázatok azonban továbbra is magasak. Az Egyesült Államok választások utáni politikája, illetve a közel-keleti, valamint az ukrajnai konfliktus lesz komoly hatással a növekedésre.
Makro / Külgazdaság Kardot ránt a román kormány a magyar „lopakodással” szemben?
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:02
A román kormány nem igazán van elragadtatva attól a lehetőségtől, hogy az MVM megvegye az egyik legnagyobb romániai energiaszolgáltató céget.
Makro / Külgazdaság Titkolóznak a boltok, kukoricára térdepeltették a német üzletláncokat
Buksza blog | 2024. december 19. 11:02
Siralmas helyzetben van a német kormány és a legnagyobb áruházláncok élelmiszer-veszteséggel kapcsolatos megállapodásának végrehajtása. A boltok nem igazán szeretnék megmondani, mennyi élelmiszert dobnak a kukába.
Makro / Külgazdaság Riasztó adatok jöttek Prágából
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 10:29
Drámaiak a cseh demográfiai adatok, hiába élnek hagyományosan viszonylag jól a csehek a kelet-közép-európai régió lakóinak összehasonlításában, nem igazán vágynak a gyermekekre.
Makro / Külgazdaság Izrael légicsapást mért Jemenre
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 09:54
Legalább kilencen meghaltak a Jemenben végrehajtott izraeli légicsapásokban csütörtök hajnalban – számolt be a húszi lázadók kezén lévő al-Maszíra televízió.
Makro / Külgazdaság Petschnig Mária Zita: Nagy hazugság a finanszírozási semlegesség, amit Orbán Viktor meghirdetett
Csabai Károly | 2024. december 19. 09:39
A Pénzügykutató Zrt. főmunkatársával a Klasszis Klub legutóbbi adásában átbeszéltük, mi várhat a magyar gazdaságra 2025-ben, valóban olyan fantasztikus lesz-e a jövő év, mint ahogy azt Orbán Viktor előrejelezte. Megtudtuk, hogy nincs is akkora probléma a fogyasztással, annál inkább az áfával. Valamint a költségvetéssel és az államadóssággal. Petschnig Mária Zita arról is elmondta a véleményét, mire lehet számítani Varga Mihálytól a Magyar Nemzeti Bank élén. És természetesen Magyar Péterről is, arról, az jobb lehet-e a magyar gazdaságnak, ha a Tisza Párt nyerne a 2026-os országgyűlési választásokon. A Klasszis Klub Live 4. évfolyamának 66. adását most megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Meglepetést okoztak a tokiói jegybankárok
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 08:51
Maradt a helyén a japán kamat. 
Makro / Külgazdaság Putyin szó szerint nagyon kellemetlen meglepetést kap karácsonyra
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 07:16
Nem sokat tehet az orosz jegybank a megugrott infláció ellen, miután annak hátterében nem kis részben az állami költekezés áll, ám várakozások szerint megteszi, ami tőle telik.
Makro / Külgazdaság Mondtak egy számot: félelmetesen drága volt a Brexit
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 14:21
Az előzetesen vártnál azonban így is kisebbnek tűnik a kár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG