Dráma a devizapiacon: elengedték a svájci frankot, hatalmasat ugrott az árfolyam >> |
Paul Lambert, az Insight Investment devizakereskedője szerint nagyon alacsony volt a frank volatilitása az elmúlt években, ezért többeknek nagy nyitott pozíciójuk volt a piacon. A Dow Jones hírügynökségnek elmondta, hogy voltak olyanok, akik a frank árfolyamának gyengülésére spekuláltak, azaz "shortoltak", de az Insight egy hónappal ezelőtt zárta short pozícióit. Szerinte ezzel most sikerült elkerülniük egy komoly veszteséget.
Erre senki nem számított
Az Alpari U.K. elemzője James Hughes szerint a svájci SMI tőzsdeindex változására érdemes figyelni. Többen voltak, akik számítottak rá, hogy változik a frank árfolyamküszöbe, de azt senki nem látta előre, hogy teljesen megszüntetik. Délután fél egykor az SMI index napi 13,35 százalékos gyengülésben volt.
Alex Dryden, a JP Morgan Asset Management piaci stratégája szerint a svájci jegybank el akarta venni a kedvét a külföldi befektetőknek attól, hogy Svájcban parkoltassák a pénzüket. Ezért történt a letéti kamatok 0,5 százalékpontos csökkentése mínusz 0,75 százalékra.
Annyi a hitelességnek?
A Privátbankár rendkívüli híradójában is szó esett a hitelességről. Nézze meg néhány perces összefoglalónkat itt >> |
Az SNB hitelességéért aggódott Vasziliosz Jonakisz az UniCredit devizapiaci stratégája. Szerinte a csütörtöki döntése "egyértelmű és világos" eltérés az eddigi jegybanki retorikától, amely mindent megtett az árfolyamsáv erősítésért. A jegybank hirtelen változtatott üzenetén, ez középtávon hitelvesztést okoz.
A hitelességről beszélt Reuters hírügynökségnek a Swissquote online kereskedelmi oldal elemzője is. Ipek Ozkardeskaya szerint az elmúlt napok kényszerű devizapiaci intervenciója sokba kerülhetett a jegybanknak, és ez vihette rá a csütörtöki hirtelen bejelentésre. Mindezek ellenére, ha a frank árfolyama magától törte volna át az árfolyamküszöböt, az még nagyobb csapás lett volna a jegybank hitelességére.
Evelyn Hermann, a BNP Paribas bank közgazdásza szerint az erősödő frank alacsonyabb svájci importárakat, csökkenő inflációt, és a svájci exportőrök versenyképességének romlását jelenti. Svájc az eurózóna tagállamaival bonyolítja le külkereskedelmének 55 százalékát, így igen fontos az euró-frank árfolyampár alakulása.