Minden jel arra utal, hogy a világ nagyobb része elhiszi Kim Dzsongunnak, hogy ő most hirtelen jó fiút lett, és noha eddig nagy ütemben fejlesztette nukleáris fegyverarzenálját és rakétáit, most pedig csak úgy leszereli őket. Közben tárgyalópartnerei világsztárt csináltak belőle már csak azzal, hogy személyesen mutatkoztak vele, így, ha mást, nem, ezt a célt már mindenképpen elérte.
Van fenyegetés?
A titkosszolgálatok viszont nem ülnek ölbe tett kézzel, ők figyelik, mi zajlik a háttérben, és úgy találták az NBC Newsnak nyilatkozó illetékesek, hogy titokban folytatódik a nukleáris fegyverekhez szükséges anyagok gyártása, mégpedig különböző helyszíneken. Ez teljesen ellentmond annak a Donald Trump által a június 12-i csúcstalálkozó után a Twitteren közzétett üzenetének, miszerint nincs már nukleáris fenyegetés Észak-Korea részéről.
Urándúsítás
Konkrétan urándúsítás folyik, mégpedig nem is csak azon az egy ismert helyen, ahol a műholdfelvételek alapján is nagy fejlesztés folyt az elmúlt hetekben, hanem több rejtett létesítményben is. Az egyik illetékes szerint teljesen nyilvánvaló, hogy Észak-Korea finoman szólva tévedésben akarja tartani Amerikát. A CIA nem reagált a riportra, az amerikai külügyminisztérium pedig azt közölte, hogy titkosszolgálati ügyekben nem nyilatkozik.
Úgy fegyverkezik, mintha leszerelne
A Kim-dinasztia korábbi gyakorlatának teljesen megfelelne az eljárás, miszerint a világ felé most épp békét és nem részletezett tartalmú nukleáris leszerelést hirdetnek, és közben tesznek néhány erre utaló lépést is, mint a teszthelyek (egy részének) lerombolása, közben pedig több fegyvert gyártanak, mint valaha, biztos, ami biztos. Így lesz is miből bőven leszerelni néhányat, marad még elég.
Észak-Korea nyilvánvalóan nem teheti meg, hogy egyszerűen csak leszereli a nagy nehezen kiépített nukleáris fegyverállományt, hisz az garantálja ténylegesen a biztonságát, nem is véletlen, hogy most egész máshogy tárgyalnak vele, mint elődeivel. Egy atomhatalom vezetője kiemelt figyelmet kap ellenségeitől is, hisz az atomfegyverekkel szemben kevés a túlerő: már az is bőven sok, ha egy célba ér.
Csak egy esetben
Az egyetlen reális lehetőség a tényleges leszerelésre az lett volna, ha több nagyhatalom garanciájával, mégpedig visszavonhatatlan garanciájával kötöttek volna olyan békeszerződést Észak-Koreával, amely deklarálja az ország sérthetetlenségét, vagyis fegyveresen senki nem támadhatja meg, még népe másik fele sem. Eddig ilyenről nem volt szó, ennek hiányában pedig nehéz azt gondolni, hogy bárki is hinne a tényleges leszerelésben.