6p

Az új megrendelések az iparban zuhannak, az export csökken, a gazdaság teljesítménye idén 0,5 százalékkal eshet vissza. 2025-ig a német GDP-növekedés a második legalacsonyabb lehet az eurózónában. Mindez Magyarország számára is rossz hír.

Első látásra meghökkentően rossz adatot közölt szerdán a német statisztikai hivatal a német iparról.

Eszerint az új megrendelések száma 11,7 százalékkal zuhant júliusban az előző hónaphoz képest – ennél nagyobb visszaesésre csak a Covid-válság kezdetén, 2020. áprilisban volt példa. Júniusban még 7,6 , májusban pedig 6,2 százalékos erősödést jegyeztek fel.

De mi húzódik meg a visszaesés hátterében, és hogyan áll összességében a német gazdaság?

Nem elég, hogy futás közben elesett Olaf Scholz német kancellár, még a gazdaság miatt is aggódhat. Fotó: EPA/FILIP SINGER
Nem elég, hogy futás közben elesett Olaf Scholz német kancellár, még a gazdaság miatt is aggódhat. Fotó: EPA/FILIP SINGER

Aggasztó jelek

„Nem olyan borús a helyzet, mint az elsőre tűnik” – idézte a Spiegel Jörg Zeunert, az Union Investment vezető közgazdászát. Az előző hónapban ugyanis számos nagy megbízás – köztük egy több mint 900 repülőgépről szóló megrendelés az Airbusnak – felfelé húzta a számokat.

Júliusban viszont nem voltak ilyen volumenű üzletek, ezért a járműgyártás új megrendelései 54,5 százalékkal zuhantak. Ha az ilyen nagy üzleteket nem vesszük figyelembe, akkor az új megrendelések 0,3 százalékkal növekedtek.

Ha pedig az elmúlt három hónapot, tehát a május-július közötti időszakot nézzük, akkor ez a mutató 3,1 százalékkal haladja meg a február-április közötti értéket. Ez azonban korántsem jelenti azt, hogy minden a legnagyobb rendben lenne.

„Tekintettel a borús üzleti környezetre és a gyenge globális konjunktúrára, ebből nem lehet az ipari konjunktúra tartós élénkülésére következtetni” – figyelmeztetett a német Gazdasági Minisztérium.

"Az ipar továbbra is aggodalomra ad okot, egyértelműen kevesebb az új megbízás, mint egy évvel ezelőtt”, mondta Alexander Krüger, a  Hauck Aufhäuser Lampe Privatbank vezető közgazdásza ezzel egybehangzóan.

A belföldi megrendelések júliusban 9,7 százalékkal zuhantak júniushoz képest – a német gazdaság keresletét főleg a növekvő kamatok és a magas energiaárak fogják vissza. A külföldi kereslet 12,9, ezen belül az eurózónáé 4,1 százalékkal csökkent.

„Németország a világgazdaságtól függ, amely jelenleg nincs jó állapotban” – vélekedett Thomas Gitzel, a VP Bank vezető közgazdásza. Gyengélkedik például Németország legfontosabb külkereskedelmi partnere, Kína.

A feldolgozóipar forgalma júliusban egy százalékkal esett vissza júniushoz képest, júniusban pedig 1,4 százalékos mínuszt jegyeztek fel.

„A német ipar tehát továbbra sem képes növekedést generálni” – összegezte Jörg Zeuner az aktuális adatokat.

És ennél még rosszabb is jöhet: Ralph Solveen, a Commerzbank közgazdásza szerint a jegybankok kamatemelései feltehetően még nem fejtették ki teljes egészében hatásukat a német áruk iránti globális keresletre.

Az új megrendelések tehát várhatóan továbbra is csökkenni fognak a következő hónapokban, ami egyre inkább lecsapódik majd a gyártásban. Az iparnak ily módon jelentős szerepe lesz abban, hogy a német gazdaság előreláthatóan ismét zsugorodni fog a második félévben.

Zsugorodó GDP

Az idei év egészében a német GDP a vártnál is nagyobb mértékben, 0,5 százalékkal csökkenhet, derül ki a Kieli Világgazdasági Intézet (IWF) szintén szerdán nyilvánosságra hozott előrejelzéséből. Legutóbb még „csak” 0,3 százalékos mínusszal számolt az intézet. Jövőre pedig csak 1,3 százalékos növekedés lehet a korábban jelzett 1,8 százalék helyett.

A Handelsblatt szerint ezek a számok felerősítik azokat a félelmeket, hogy megint Németország lehet „Európa beteg embere”. A német gazdaság 2022 és 2025 között átlagosan 1,2 százalékkal fog növekedni, ami a második legalacsonyabb érték az eurózónában Finnországgal holtversenyben.

Ennél kisebb bővülés csak Észtországban várható (0,4 százalék). Eközben Spanyolország 2,8, Franciaország 1,6, Olaszország pedig 1,5 százalékos pluszt produkálhat 4 éves átlagban.

Az IWF szerint a legnagyobb bővülésre Írország számíthat az eurót használó országok közül (4 százalék), majd Horvátország (3,9 százalék), Málta (3,6 százalék), Szlovénia (3,5 százalék) Portugália és Görögország (3,2-3,2 százalék) jön a sorban.

A kieli intézet szerint a német gyengélkedés számos okra vezethető vissza. Az infláció például cserében egyértelműen csökken: az idei hat százalék után a következő két évben 2,1-2,1 százalék lehet. Ezt ugyanakkor alapvetően az energiaárak csökkenése befolyásolja. Legutóbbi európai inflációs körképünket itt olvashatják:

A konjunktúra szempontjából az egyetlen reménysugarat a háztartások fogyasztása jelenti: a vásárlóerő ugyanis az új bérmegállapodásoknak és a növekvő minimálbérnek köszönhetően emelkedhet. A magánfogyasztás önmagában egy százalékkal bővítheti a GDP-t jövőre, azaz a növekedés szinte teljes egészében neki lesz köszönhető.

A mostani negyedévben ugyanakkor még egyértelműen zsugorodhat a német gazdaság, méghozzá olyan mértékben, amilyenre a 2008-as pénzügyi krízis és az elmúlt évek Covid-válsága óta nem volt példa.

Különösen érzékenyen érinti a gazdaságot a gyenge export – a legfontosabb piacokról, az EU-ból és Kínából „alig érkezik impulzus”. A mostani negyedévben 0,9 százalékkal eshet vissza az árukivitel az IWF számításai szerint.

Ha Németország gyengélkedik, az „egyébként” a magyar gazdaságnak is rossz hír. Magyarország legnagyobb külkereskedelmi partnere ugyanis Németország, a két gazdaság ezer szállal kötődik egymáshoz. (A politikai-gazdasági összefonódásokról itt írtunk.)

Jön fel az AfD

Mindeközben pedig politikai szinten komoly változás indult el: az Alternatíva Németországért (AfD) támogatottsága 20 százalék fölé nőtt, és ezzel már megelőzi a kormányzó pártokat, tehát a szociáldemokratákat, a Zöldeket és a liberálisokat is.  

A Kereszténydemokrata Uniótól (CDU) jobbra álló, nacionalista párt így már a második legnépszerűbb politikai erő Németországban a CDU-CSU szövetség után. Ennek hátteréről itt olvashatnak:     

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG