Tusk a menekülteket tuszkolja
Kérdés, hogy Tusk pontosan mire gondolt, hisz az érkező menekültek, akárhonnan és akármiért érkeznek, a legkevésbé sem arra gondolnak, hogy ők gazdaságiak lennének vagy illegálisak, hanem mindenki üldözöttnek tekinti magát, és való igaz, hogy meglehetősen körülményes eldönteni, ki van tényleges veszélyben hazájában, és ki nincs.
![]() |
Donald Tusk (Fotó: Wikimedia Commons, Mateusz Włodarczyk, www.wlodarczykfoto.pl) |
Tusk mindenesetre annak apropóján nyilatkozott, hogy Görögországban és Törökországban próbál egyeztetni. Azt szeretné elérni alapvetően, hogy Törökország felől a görög szigetekre ne érkezzen több menekült, vagy ha igen, csak az eddigi mennyiség töredéke. Idén eddig nagyjából 130 ezeren érkeztek ezen az úton. A balkáni országok lezárták határaikat, csak igen kisszámú embert engednek át, azokat, akikről úgy ítélik meg, hogy valóban ténylegesen menekültek (kizárólag szírek és irakiak). Így aztán Görögországban torlódnak fel a többiek.
Kinek szól?
A felszólítás önmagában nyilván kevéssé riasztja el az érkezőket, viszont komoly jelzésértéke lehet. Egyrészt utalhat arra, hogy az EU szép lassan beáll a Görögország és Németország közti országok módszere mögé, és az egész kontinensre kiterjeszti ezt a megkülönböztetést (a hatályos szabályok és szerződések szerint kezdettől ezt kellett volna tenni, lehetőleg ott, ahol az Európai Unió területére lépnek, ez esetben a görög szigeteken).
A másik lehetőség, hogy a törökökkel hétfőn folytatandó tárgyalások előtt egy jelzés, amiben nyomatékosítja, hogy a törökök tartsák be azt a megállapodást, hogy nem engednek át több embert, és mintegy előkészíti az óhatatlanul következő kellemetlen jeleneteket, ami a menekültek erőszakos visszatartásával fog járni. Az lesz az álláspont, hogy illegális gazdasági menekültek, így nyugodtan visszaküldhetők. Ezt az esetet persze bonyolítja, hogy a törökökkel arról van szó, hogy alapvetően senkit ne engedjenek ki, ők maguk gondoskodjanak minden menekültről, azokról is, akik ténylegesen védelemre szorulnak, és ezt Európa bőkezűen finanszírozza.
Készülnek a németek
Végül pedig lehet, hogy Tusk gondolatban már tovább lép, és készül arra az eshetőségre, ha nem sikerül a görög-török átjárót megszüntetni. Ekkor ugyanis a németek a tervek szerint maguk zárják le határukat, és ha egyszer erre elszánják magukat, akkor ezt nyilván precízen fogják tenni, a többiek pedig követik, így végül tényleg mindenki Görögországban fog ragadni, már csak az a kérdés, hogy velük mi lesz.
A legideálisabb az lenne, hogy ha Tusk szavai az első jelei lennének egy közösen kivitelezett európai politikának, mely a törökökkel együttműködve a török partoknál maga venné kezébe az ügyet, döntene a helyszínen a menedékjogra való jogosultságról, és küldené vissza a többieket. Erre azonban egyelőre nem utalnak jelek, első lépésben marad a török sikerben való reménykedés.