Áhítják az inflációt
Mostanában a fejlett országok alig várják, hogy emelkedjen az infláció, miután évek óta attól félnek, hogy elfogy, sőt negatív lesz, és akkor jön a gazdasági visszaesés, mint 1929-ben. Pedig szó sincs ilyesmiről: a gazdaság dübörög Amerikában is, Európa nagy részén is, a munkanélküliség csökken, sőt egyes helyen közgazdasági értelemben vett teljes foglalkoztatottság és munkaerőhiány tapasztalható, mint például nálunk. Csupa öröm, hogy nem magasabb az infláció, hisz máskor ilyen esetben gyakran elszáll, de most a jegybankok valamiért nagyon vágynak rá.
Az Eurostat adatai szerint júliusban az eurózóna inflációja változatlan volt 1,3 százalékon, viszont a maginfláció, amely nem tartalmazza az élelmiszerek és az energia árait, a június 1,2 százalékról 1,3 százalékra nőtt, így nincs is messze az EKB 1,9 körüli célszintjétől. Ehhez képest a kamatszint még mindig 0, az EKB pedig még folytatja fedezetlen kötvényvásárlási programját, hogy extra pénzt pumpáljon a gazdaságba, de erre az adatra valószínűleg most már gyorsan megkezdi a program fokozatos leépítését, és talán jövőre már a kamatemelésbe is belefog.
Zuhanó munkanélküliség
A munkanélküliség 2009 óta a legalacsonyabb értékre esett, ami a 19 ország átlagában 9,1 százalék, de országonként óriási eltérések vannak. Spanyolország és Olaszország húzza fel leginkább az átlagot 17,1 illetve 11,1 százalékkal, de mindkettőben erőteljes a csökkenés: egy hónap alatt egyaránt 0,2 százalék. A görög adat egyelőre nem jelent meg, az előző szám 21,3 százalék volt.
Az eurózóna és az egész Unió munkanélkülisége az ezredforduló óta. Forrás: eurostat |
A másik véglet Németország, ahol 3,9-ről 3,8-ra csökkent a munkanélküliség, ami már bőven a de facto teljes foglalkoztatottságnak felel meg. Ennél alacsonyabb adat is van az Európai Unióban, de az eurózónán kívül: Csehországban, ahol 2,9 százalék az arány. Ez valójában már igen erős munkaerőhiánnyal jár együtt, nem véletlen, hogy ukrán vendégmunkásokat alkalmaznak, az alapprobléma pedig az, ami nálunk is: még alacsonyak a bérek és főleg túlértékelt a hazai valuta.
Erős euró, vidám svájciak
Mindezek alapján érthető, hogy erősödik az euró, hisz a javuló adatok láttán most már nem kerülheti el az Európai Központ Bank, hogy véget vessen a válságkezelő monetáris politikának, és beszüntesse a kötvényvásárlási programot, valamint megkezdje a kamatemelést. Így viszont óhatatlanul ki fog egyenlítődni az euró és a dollár közti különbség, még ha hosszabb távon is, ami indokolja a dollár euróval szemben található gyengülését.
Az euró hozama ugyanakkor a svájci frankkal szemben is nőni fog, pláne, hogy a franknak jelenleg mínusz 0,75 százalék a kamata, vagyis aki bankban tartja a pénzét svájci frankban, szép összeget fizet érte. Nem csoda, hogy az utóbbi időben esni kezdett a frank is, az a fura, hogy van még bárki, aki frankot tart. Mindenesetre Svájcnak jó üzlet a negatív kamat: a Svájci Nemzeti Bank az első félévben egymilliárd frankot szedett be belőle.