Tegnap a görög kormányhoz közeli források úgy ítélték meg, a trojkával való tárgyalásokon a megoldás felé vezető útra lépett Görögország, így hozzájuthat a mentőcsomag következő részletéhez. A Bloomberg szerint a technokrata kormányfő, Lukasz Papademosz így sem nyugodt, megbízást adott pénzügyminiszterének, az előző kormányválságot is túlélő Evangelosz Venizelosznek egy olyan dokumentum összeállítására, melyben sorra veszi, mi történne, ha Görögország fizetésképtelenné válna. Úgy tűnik, a legfelsőbb kormánykörökben még mindig készülnek rá, hogy Görögország nem tudja lefolytatni "rendezett módon a csődeljárást".
Nem mindegy, hogy mennek végleg csődbe
Fotó: MIT EDU |
Nem kérdés, hogy a fizetésképtelenségét még be nem jelentő Görögország de facto csődben van - de úgy tűnik, hogy a nemzetközi szereplők szeretnék elkerülni, hogy a görög kormány pénz hiányában befagyasszon bizonyos kifizetéseket. A 130 milliárd eurós mentőcsomag és a közel 100 milliárd eurót kitevő adósságleírás mellett is Görögországnak nagyjából 15 milliárd euróra lehet szüksége a következő hónapokban (legfeljebb március végéig), hogy elkerülje a teljes csődhelyzetet.
A trojka (az IMF, az EU és az EKB képviselői) megelégedne vele, ha a súlyosan eladósodott Görögország annyiszor utalna nyugdíjat, ahány hónap egy évben van (eddig plusz kéthavi juttatás járt a görög nyugdíjasoknak), továbbá javaslatot tett a minimálbér 20%-os csökkentésére is. Ez azt jelenti, hogy a tárgyalópartnerek visszavettek az igényeikből, korábban ugyanis felmerült a a nyugdíjak csökkentése, az állami vállalatok felszámolása, vagy éppen a társadalombiztosítási hozzájárulás megemelése is.
Nincs sok ideje a görögöknek
Az Európai Bizottság közben sürgeti Athént, hogy tegye meg a szükséges takarékossági lépéseket a mentőcsomag második részletének lehívásához. A fent említetteken túl ehhez 15 ezer közszolgát is el kellene bocsátania a görög kormánynak az idei év végéig. Az EU azt szeretné, hogy Görögország 150 ezer fővel csökkentse az állami szektorban dolgozók számát 2015-ig, miközben jelenleg nagyjából 714 ezren dolgoznak az államigazgatásban - ők eddig jelentős előjogokkal rendelkeztek.
Az Európai Bizottság ugyanakkor kész meghosszabbítani nyárig a bajba jutott pénzintézetek számára kiírt támogatási programját - a gesztus értékű felajánlás Brüsszel szerint nem sérti a versenyjogi szabályokat.
Ki viszi el a balhét?
Tegnap este a nemzetközi szervezetek képviselői tárgyaltak Jorgosz Kutrumanisz munkaügyi miniszterrel és Venizelosszal is, ezután egyeztettek Papadimosszal is.
A trojka által kért megszorító intézkedéseket nehéz lesz elfogadtatni a pártokkal, hiába a szakértő kormány tekintélye, a görög politikai elit nem akarja egyelőre felvállalni a fájdalmas intézkedéseket. Vagy belátják, hogy a kisebbik rosszat kell választaniuk, vagy március végén fizetésképtelenné válik az eurózóna egyik tagja - ilyenre még nem volt példa. Ennek következményeit pedig jelenleg Európa legrosszabb pénzügyminisztere vizsgálja.