A Gazdasági Rádió Reggeli Monitor c. műsorában Fellegi Tamás, a Privátbankár.hu munkatársa vendégeskedett. A téma az épp azokban a percekben tető alá hozott görög megállapodás volt, de szóba került az ereszkedő olajár is.
A görög megállapodás nagy dolog Európa szempontjából, még ha nehezen is jött össze. Hónapok teltek el azzal, hogy a Sziriza-kormány szemtelenkedett, Európa pedig békés jóindulattal várta a görög kormány önkéntes együttműködését. Erre azonban hiába várt, Ciprasz és Varufakisz orosz rulettet játszottak, és vesztettek. Meg voltak győződve róla, hogy Európa megijed tőlük, de nem tehette, hisz akkor akadhattak volna követők a zsarolók sorában. Elzárta a pénzcsapot, és Ciprasz rögtön látta, hogy európai pénz nélkül egy napig sem működik országa. Bízott még azonban a népszavazásban, hogy attól megijed Európa.
De egy nép nem szavazhat 18 másik sorsáról, csak a sajátjáról, így Ciprasz legnagyobb megdöbbenésére teljesen bekeményítettek vele szemben. Az addig gyengének tűnő Angela Merkel most végre vaskancellár lett, és mint a legnagyobb hitelező ország képviselője, megmutatta, hogy Európát lehet határozottan is vezetni. Ciprasznak nem is maradt más lehetősége, mint elfogadni, amit kínálnak neki.
A helyzet nem oldódik meg egy csapásra, a görög parlamentnek el kell fognia a konkrét lépéseket, és utána is szorosan fogják követni a lépések betartását, hisz a bizalom már megcsappant. Ugyanakkor pont emiatt adódhatnak görög belpolitikai zűrök, melyeket leginkább egy nemzeti egységkormánnyal lehetne áthidalni.
Európa súlyos gondja
Mindenesetre európai oldalról is megmutatkozott egy súlyos gond, miszerint 1 valutához 19 pénzügyminiszter tartozik, ami egy képtelenség. A mostani tárgyalásokon is sokat huzakodtak, igen nehéz lehet ennyi embert egységes döntésre bírni. Európának már rég szüksége lenne egy közös pénzügyminiszterre, akinek minden költségvetési kérdésben, beleértve a nemzeti költségvetéseket is, végső szava van. Ha ez kezdettől így lenne, elkerülhető lett volna az egész görög válság , de a korábbi portugál, spanyol, ír, olasz nehézségek is.
Közben oda kell figyelni Iránra is
A görög megállapodás mellett az Iránnal kapcsolatos tárgyalások érdemelnek komoly figyelmet, és egyelőre nem sikerült megállapodni, bár valószínűleg rövidesen ez is megtörténik. Az olaj ára mindenesetre esik, egyrészt mert Irán nélkül is teljes fordulaton a kitermelés világszerte, másrészt a megújuló energiaforrások, főleg a napenergia előretörése miatt óhatatlanul csökken az olaj szerepe az áramtermelésben.
Nem valószínű persze, hogy túlzott mélységekbe, az őszi mélypont alá esne azonban az ár, mivel akkor sok kitermelő leáll, ill. a vonzó ár miatt még beindítják a leálló, de készenlétben levő erőműveket.
A teljes beszélgetést a Gazdasági Rádió honlapján hallgathatja meg >>