A levélben Matolcsy György tájékoztatta a biztost, hogy Magyarország az államháztartás uniós módszertan szerinti egyenlege 2011-ben 1204,6 milliárd forint többlettel zárt, ami a GDP 4,3%-át jelenti.
A múlt évre vonatkozó költségvetés annak elfogadásakor vállaltakhoz képest is - az évközbeni egyszeri tételek nélkül - mintegy fél százalékkal kisebb, 2,94 % helyett 2,43 %-os hiánnyal zárt és 2004 óta ez volt az első év, hogy az EU által előírt 3% alatt tudtuk tartani a költségvetési hiányt. A tervezetthez képest sokkal kedvezőbb hiány a szigorú költségvetési politika folytatása mellett alapvetően az arányos, egykulcsos adórendszernek köszönhető.
Ezek az adatok jól mutatják, hogy a magyar gazdaság a fenntartható fejlődés irányába halad, és a strukturális reform már bevezetésre került intézkedései további javulást biztosít a magyar költségvetés helyzetében. – zárta levelét a miniszter.
A számok jól mutatnak, mi az igazság?
Olli Rehn és Matolcsy György |
Matolcsy György már több alkalommal is levélben próbálta meggyőzni Olli Rehn biztost arról, hogy a magyar kormány mindent megtesz azért, hogy a költségvetési egyensúly tartósan helyreálljon. Az eredmények és a számok meggyőzőek, csakhogy az államosított magánnyugdíjpénztári befizetések nélkül a hiány 5% felett lett volna tavaly, a számokat tüzetesen megnézve az is kiderül, a kiadáscsökkentés sem sikerült tavaly a kabinetnek (erről szóló összefoglalónkat lásd ITT >>>).
A miniszter nem először küldött levelet Olli Rehnnek, legutóbb azonban nem sikerült meggyőznie őt az igazáról: a túlzottdeficit-eljárás keretében Magyarországtól elvehetik a kohéziós pénzek egy részét - mindezt a történelemben először értük el, ráadásul úgy, hogy a hiánycélt sikerült teljesíteni tavaly.
Jöhetnek a megszorítások?
Korábbi levelében a tárcavezető megemlítette a Széll Kálmán Terv eredményeit, a terv újabb részleteinek kidolgozásával a kormány hamarosan újabb "kiigazító" lépéseket jelenthet be. Az NGM bő egy hete egy vaskos reformkönyvet jelentetett meg elsősorban külföldi befektetőknek, melyben az elmúlt másfél év történéseit magyarázták meg. A könyv angol verziója a jövőre vonatkozó részekben már használta a "megszorítás" kifejezést, melyet a kormányzat kínosan kerül.