Az MTI felmérésébe bevont nagy londoni citybeli befektetési és elemzőházak közgazdászai viszonylag széles sávban mozgó, 5,4-5,8 százalék közötti előrejelzéseket adtak a tizenkét havi, teljes kosárra számított februári inflációra. Januárban 5,5 százalékos éves inflációt mértek Magyarországon. Az előrejelzéssel szolgáló londoni házak közül egyedül a Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport felzárkózó térségi szakértői valószínűsítettek valamelyes lassulást, 5,4 százalékos éves februári inflációt jósolva.
Az áfa, a kőolaj és a forintgyengülés tarthatja magasan az inflációt
A ház elemzői azonban előrejelzésükhöz hozzáfűzték azt a véleményüket is, hogy bár az áfa-emelés, az emelkedő olajár, valamint a forint korábbi gyengülésének késleltetve jelentkező hatása várhatóan továbbra is magasan tartja a magyarországi inflációt, az inflációs pálya veszíthetett valamennyit fontosságából a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának rövid távú kamatdöntései szempontjából. A testület a jelek szerint most már inkább a gazdasági növekedésre összpontosít.
Az előrejelzési sáv felső végén a 4cast nevű nagy londoni pénzügyi elemzőcsoport szakértői állnak, akik 5,8 százalékos éves inflációt jósoltak. A ház elemzői szerint ezúttal elsősorban az élelmiszerár-komponens jelent mind nagyobb felfelé ható inflációs kockázatot Magyarországon, mivel a baromfitelepekre vonatkozó EU-szabályozás végrehajtása mind a tojás-, mind a baromfihús-áraknak felhajtóerőt adott. Ez hozzáadódik az emelkedő üzemanyag- és takarmányárak, valamint az általánosan és globálisan emelkedő élelmiszerárak hatásaihoz.
Az agrárárak, a nyersanyagok még mindig hatnak
A 4cast elemzői szerint ugyanakkor az éves árindexben mérséklő tényező lehetett a múlt hónapban az egy évvel korábbi masszív cukorár-emelkedésből eredő bázishatás, emellett a tavalyi jó termés enyhítő hatása is még érződik a feldolgozott élelmiszerek árában.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport elemzői szerint - akik 5,7 százalékos tizenkét havi inflációt várnak februárról - az általuk jósolt gyorsulást elsősorban még mindig az áfa- és a jövedékiadó-emelés okozta, emellett szerepe volt a korábbi forintgyengülésnek és a változatlanul magas nyersanyagáraknak is. A januári áfa-emelés továbbra sem teljesen ismert átszűrődési mértéke, és az, hogy a gyenge hazai fogyasztás a januári inflációs kiugrás után árcsökkentésre kényszeríthette a cégeket, a "szokásosnál bizonytalanabbá" teszi a múlt hónapról szóló inflációs előrejelzést.
Kőolaj 140 dollár, infláció évi hat százalék felett?
A nyersolajárak emelkedésével kapcsolatos erőteljes nézeteik alapján a belátható előrejelzési távlat teljes hosszában a három százalékot inflációs ütemre számítanak Magyarországon. A Goldman Sachs előrejelzése az, hogy az év végén a tizenkét havi magyar infláció eléri a 6,2 százalékot, és 2013 végén is még 5,2 százalék körül lesz.
A nyersolajárak kiugrásának más nagy londoni házak szerint is megvan a kockázata, elsősorban az iráni nukleáris fejlesztési programmal kapcsolatos konfliktus miatt. Az egyik legnagyobb citybeli bankcsoport, a Barclays Capital legutóbbi becslése szerint a konfliktus kiéleződése esetén az idei harmadik és negyedik negyedévben 140-150 dolláros negyedéves olajár-átlagok sem zárhatók ki. Ez 2012 egészére a globális alaptípusnak tekintett Brent olajkeverék esetében 135 dollár körüli átlagárat jelentene, vagyis mintegy húsz dollárral magasabbat a Barclays Capital jelenlegi alapeseti prognózisában valószínűsített idei Brent-átlagnál.