Komoly meglepetés
A nettó bérek növekedési üteme komoly pozitív meglepetést okozott a novemberi adatok alapján az ING elemzőjének kommentárja szerint. A nemzetgazdaság egészében átlagosan 9,8 százalékkal bővült a nettó kereset éves összevetésben novemberben. (A részletes adatokról és az egyes ágazatok folyamatairól itt írtunk >>) Ilyen mértékű béremelkedésre évek óta nem volt példa a magyar gazdaságban - írja Virovácz Péter. Amennyiben kiszűrjük a közfoglalkoztatottakat, úgy már 10 százalékos átlagos nettó bérnövekedésről beszélhetünk.
Mindeközben a munkaerő iránti kereslet is bővül éves összevetésben. A versenyszférában egy év alatt 2,8 százalékkal nőtt a foglalkoztatottság a novemberi intézményi statisztikák alapján, ezzel ismét megközelítettük a 2 milliós foglalkoztatotti szintet ebben a szektorban. Az intézményi adatok tanúsága szerint a közfoglalkoztatottak száma tovább csökkent.
Nagyot ugrottak a prémiumok az állami szférában
A bruttó bérek 8,2 százalékkal nőttek, melyet tovább emelt az adókönnyítés, ezért láthatunk jóval dinamikusabb növekedést a nettósított adatokban. A bérek gyorsabban nőttek a költségvetési szférában (12,2%), mint a versenyszférában (8,7%). Mindez elsősorban annak köszönhető, hogy a novemberi átlagos prémiumkifizetések az állami szférában 37 százalékkal emelkedtek éves alapon.
A következő hónapokban a munkaerőhiány, a minimálbér emelése és az általa kikényszerített általános bérnyomás még ennél is dinamikusabb, akár 10 százalékot is meghaladó béremelkedést okozhat - véli az ING szakembere.
Kétszámjegyű béremelkedés jön
A Takarékbank is úgy számol: idén 10 százalékkal nőhetnek a bérek a bérmegállapodás, a minimálbérek 15%-os, a garantált bérminimum 25%-os növelése, valamint az egyre fokozottabb szakember hiány miatt. Így a várt 2,3%-os infláció mellett 7,7%-os reálbér növekedést eredményezhet, 2013-tól 2017 végéig pedig összesen 28,5%-kal, közfoglalkoztatottak nélkül számolva pedig 32,5%-kal nőhetnek a reálbérek.